غنی نظری خانقاه

غنی نظری خانقاه

غنی نظری خانقاه، نماینده حوزه انتخابیه خلخال و کوثر از استان اردبیل

شناسنامه

«غنی نظری خانقاه» منتخب یازدهمین دوره انتخابات «مجلس شورای اسلامی» از حوزه انتخابیه خلخال و کوثر است. وی با کسب ۲۲۴۸۹ رای از مجموع ۴۸۹۶۹ رای کل آرای ماخوذه به مجلس یازدهم راه یافت. او دانش‌آموخته رشته حقوق است و هسته اصلی حامیانش دانشگاهیان بودند که با کسب نزدیک به پنجاه درصد آرا پیروز رقابت شد. این نماینده در حالی در مجلس یازدهم موفق به راه‌یابی به بهارستان شد که در انتخابات گذشته مجلس از ورود به مجلس بازماند. وی که به صورت مشخص تعلق جناحی و تشکیلاتی خود را اعلام نکرده است، در این دوره از انتخابات در فهرست انتخاباتی تشکیلات موسوم به «جمنا» قرار داشته و اغلب احزاب و تشکل‌های سیاسی اصول‌گرا از او اعلام حمایت کردند.

پنج چالش اصلی استان اردبیل

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان اردبیل موارد ذیل هستند:

غنی نظری خانقاه متولد ۱۳۵۴ خلخال است. او فوق لیسانس حقوق جزا و جرم‌شناسی را از «دانشگاه پیام نور» کسب کرده است.

وی که هم‌اکنون دانشجوی دکتری حقوق است، پیش از این علاوه بر تدریس در مراکز دانشگاهی، مدیر حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و معاون فرهنگی و هنری و نیز معاون اداری و مالی این اداره کل بوده است. نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد در استان اردبیل، مشاور رییس و مدیرکل حراست دانشگاه‌های پیام نور استان اردبیل، معاون اداری، مالی، فرهنگی و دانشجویی و نیز معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیام نور استان اردبیل، از جمله سوابق اجرایی او در سال‌های گذشته بوده‌ است. به رغم تحصیلات حقوق نظری در دانشگاه پیام نور و فعالیتش در حوزه فرهنگ و حراست، او حالا عضو هیئت‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس است. نظری در این دوره از انتخابات به همشهریانش وعده داده بود تا برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه راه، گردشگری، کشاورزی، تکمیل سد و همچنین حضور پررنگ جوانان در توسعه منطقه تلاش کند. با این حال این استان نیز مانند سایر استان‌ها با چالش‌های بسیاری چون خشکسالی و مدیریت آب، مشکلات معیشتی، مشکلات شهری، ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه‌نشینی، ورزش و پروژه‌های نیمه‌تمام روبه‌روست.

نظری در رابطه با برخی پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه راه و شهرسازی، وزیر راه را خطاب قرار داده و در تذکر شفاهی در مجلس گفته است: «با گذشت ۶ ماه از سال هنوز تونل خلخال به اسالم افتتاح نشده و آسفالت شهرستان‌های خلخال و کوثر وضعیت نامطلوبی دارد.»

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به وزیر نیرو نیز یادآور شده است: «آب‌رسانی در روستاها مورد غفلت واقع شده و روستاهای خلخال و کوثر در بی‌آبی گرفتار شده‌اند، همچنین شبکه آب‌رسانی روستایی پوسیده و بسیاری از روستاها آب ندارند. من خجالت می‌کشم که یک مادر شهید برای تهیه آب باید ۵۰۰ متر را طی کند تا به آب برسد.»

این نماینده با بیان این که باید گازرسانی به مناطق سردسیر به ویژه روستاهای محروم بدون توجه به هزینه آن به عنوان خدمت در راستای عدالت اجتماعی در اولویت قرار گیرد، اضافه کرده است: «روستاهای خلخال علی‌رغم این که جزو سردسیرترین مناطق هستند، از نعمت گاز طبیعی بی‌بهره‌اند.»

نظری خانقاه با بیان این که کشاورزان در تامین نفت و گازوییل با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و میان وزارتخانه‌های نفت، جهاد کشاورزی و کافی‌نت‌ها سرگردان‌اند، گفته است: «چرا گزارشی از اختصاص یک درصد از ۱۴ درصد وزارت نفت برای توسعه و تحقیقات به کمیسیون آموزش مجلس ارائه نشده است.»

وی با تاکید بر ضرورت برندسازی عسل صادراتی خلخال اظهار داشته است: «به طور مستقیم محصول عسل برای ۵۰۰ نفر در خلخال و کوثر اشتغال‌زایی کرده است و این در حالی که به طور غیرمستقیم نیز برای ۲۵۰۰ نفر تولید عسل، اشتغال ایجاد کرده است. بنابراین اگر این محصول بسیار ناب مورد حمایت دولت  قرار بگیرد، به طور حتم می‌توان برای بسیاری از افراد فرصت‌های اشتغال کاربردی ایجاد کرد.»

نماینده مردم خلخال در مجلس گفته است: «بسیاری از کندوداران فاقد بیمه‌های درمانی هستند، بنابراین در زمان حادث شدن بیماری، بیماران مجبور هستند با نرخ آزاد هزینه درمان را پرداخت کنند که این امر به طور حتم کندوداران را در تنگناهای اقتصادی قرار می‌دهد.»

سرمایه مردم به سفارش رییس‌جمهور در بورس پودر شد

یکی از انتقاداتی که این عضو کمیسیون اقتصادی نسبت به رییس‌جمهوری وارد دانسته، موضوع سرمایه‌گذاری مردم در بورس است. او در تذکر شفاهی در مجلس خطاب به رییس‌جمهور تذکر داده که سرمایه مردم در بورس پودر شده است و ادامه داده است: «خانواده‌ها به توصیه شما کد بورسی گرفته و وارد بازار سرمایه شدند، اما امروز سرمایه آن‌ها خرد شده است، ۳ ماه است که تذکر داده‌ایم که به دنبال ساماندهی بازار بورس باشید، اما هیچ توجهی به این موضوع نشده است.»

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشته است: «در صورت ادامه وارد شدن ارز حاصل از صادرات به کشور، قیمت دلار بیش از این سقوط خواهد کرد.»

در حالی که قیمت دلار این روزها سیر صعودی دارد و اکنون به بیش از ۳۰ هزار تومن رسیده است، در هفته‌های گذشته نظری پیش‌بینی کرده بود که نرخ دلار کاهش می‌یابد و به ۱۵ هزار تومان می‌رسد. او کاهش نرخ دلار را منوط به فعالیت‌های بانک مرکزی دانسته است.  

به گفته وی مدیریت بازار و برخورد قضایی با کسانی که ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور نکرده‌اند، می‌تواند قیمت دلار را بیش از این پایین آورد و به ثبات رساند.

به اعتقاد عضو هیئت‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تا زمانی که ولع خرید دلار علی‌رغم عدم نیاز وجود داشته باشد، این حباب‌ها وجود خواهند داشت. اکنون این حباب در بورس و مسکن نیز به وجود آمده است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت کالاهای اساسی، گفته است: «اگرچه کمبود کالا و ارزاق ضروری مردم وجود ندارد، اما به دلیل ضعف نظارتی بر بازار، شاهد افزایش قیمت‌ها به دنبال تغییر قیمت دلار هستیم.»

وی با انتقاد از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنترل بازار کالاهای اساسی نیز افزوده است: «از آن‌جا که دولت به دنبال جدا کردن بخش بازرگانی وزارت صمت است، بازار را به حال خود رها کرده تا بگوید؛ مادامی که وزارت بازرگانی تشکیل نشود بازار قابل کنترل نیست!»

افزایش لحظه به لحظه قیمت مسکن موضوع دیگری است که نظری با انتقاد از عملکرد وزارت مسکن به آن پرداخته است و گفته است: «من به عنوان یک نماینده از شهرستان آمده‌ام. من قبلا در تهران بوده‌ام، اما الآن نمی‌توانم در تهران خانه بگیرم. وقتی من به عنوان نماینده نمی‌توانم خانه بگیرم، آن کسی که تازه شروع به کار کرده است و در یک نهادی استخدام شده است، چه‌گونه می‌تواند خانه پیدا کند؟ من در بعضی از بنگاه‌ها فکر کردم که قیمت فروش آن خانه را می‌گویند، اما منظورشان رهن یا اجاره بود و من خیلی تعجب کردم.»

او البته تا کنون راه حلی برای رفع این معضل مطرح نکرده و تنها به تذکر و مصاحبه‌های مطبوعاتی درباره مشکلات اقتصادی کشور اکتفا کرده است.

منافع اروپایی‌ها با آمریکا گره خورده است

چگونگی ارتباط با کشورهای اروپایی و تعامل در زمینه تعهدات برجام از جمله موضوعات مورد مناقشه این روزهای مجلس است. نظری با تکیه بر این موضوع که منافع اروپاییان از آمریکا مجزا نیست، بر این باور است که نباید به همراهی کشورهای اروپایی دل بست.

به باور عضو هیئت‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس؛ از آن‌جایی که منافع اروپایی‌ها در راستای سیاست آمریکایی‌ها است، به هیچ وجه نباید به آن‌ها اعتماد کرد و مسیرشان را از کاخ سفید جدا دانست.

نظری در این باره افزوده است: «اروپا میلیاردها دلار با آمریکا مراوده اقتصادی دارد، در حالی که یک صدم آن را نیز با ایران ندارد. بنابراین هیچ دلیلی برای عدم تامین منافع آمریکایی‌ها و توجه به منافع جمهوری اسلامی نمی‌بیند، پس ما نیز در راستای تامین منافع خود نباید در برابر خواسته‌های آن‌ها کوتاه بیاییم.»

عضو هیئت‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرده است: «آمریکا و سایر کشورهای غربی تمایلی به ادامه نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و حتی سطح بین‌الملل ندارند و برای این موضوع هر اقدامی علیه نظام مرتکب می‌شوند؛ پس بیان مذاکرات و حل مشکلات با ارتباط بیشتر با آمریکا نیز صرفا بهانه‌ای برای ایجاد محدودیت‌های بیشتری برای کشورمان است.»

تنها بیمارستان خلخال امکانات اولیه هم ندارد

وضعیت ویروس کرونا در اغلب استان‌های کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته است. این شرایط در شهرستان‌های کوچک‌تر به دلیل کمبود امکانات درمانی و بهداشتی وخیم‌تر است. شهرستان خلخال یکی از همین شهرستان‌هاست که حتی از امکاناتی چون دستگاه ام‌آرآی نیز محروم است. عضو هیئت‌رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در آیین تجلیل از مدافعان سلامت خلخال گفته است: «کرونا هنوز به عنوان تهدید بزرگ سلامت مردم مطرح بوده و همچنان خطر ابتلا به این بیماری همانند روزهای آغازین آن، افراد جامعه را تهدید می‌کند.»

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس به کمبود امکانات درمانی این منطقه اشاره کرده و اظهار داشته است: «دانشکده علوم پزشکی و تنها بیمارستان منطقه فاقد امکانات به‌روز پزشکی، از جمله تجهیزات ام‌آرآی و امکانات نوین تشخیص پزشکی است و در این خصوص باید برای جبران کمبودها اقدامات لازم انجام شود.» با این همه تا کنون این نماینده تلاشی برای تجهیز تنها بیمارستان خلخال انجام نداده است و صرفا به یادآوری کمبود امکانات در این بیمارستان بسنده کرده است.

گفته‌ها و شعارهای به یادماندنی غنی نظری

نه خودروی دنا میخواهیم و نه پرشیا؛ بلکه می‌خواهیم آبروی ما حفظ شود و بتوانیم نوکری مردم را بکنیم.

نمایندگان نتوانند حقوق خودشان را بگیرند، به درد لای جرز دیوار هم نمی‌خورند.

مجلس به محلی برای سهم‌خواهی تبدیل شده است.

منبع: ایران‌وایر