فریدون حسنوند نماینده اندیمشک

فریدون حسنوند نماینده اندیمشک

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
فریدون حسنوند۱۳۴۴کارشناسی ارشد علوم سیاسیمدیرکل اطلاعات اندیمشک
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
اندیمشک از استان خوزستانریاست کمیسیون انرژیششم، هفتم، هشتماصولگرا

«فریدون حسنوند»، ازجمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است که وارد دنیای سیاست شده است. پس از جدا شدن حوزه انتخابیه شوش و اندیمشک که حسنوند نیز یکی از پیگیری‌کنندگان این طرح بود، وی در دوره ششم مجلس به‌عنوان اولین نماینده از این شهر وارد مجلس شد و تا پایان دوره هشتم کرسی نماینده اندیمشک در مجلس را حفظ کرد. او پس از مجلس هشتم، به دولت احمدی‌نژاد پیوست و به‌عنوان استاندار راهی بوشهر شد. او در این مقطع، این سمت‌ها را نیز تجربه کرد: مشاور وزیر نفت، عضو هیات مدیره پارس جنوبی و عضو شورای عالی خلیج‌فارس. حسنوند با ورود به بازگشت به مجلس اما موقعیت تازه‌ای یافت. او بر کرسی ریاست کمیسیون انرژی، یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های مجلس تکیه زد و چهار سال این کرسی را در اختیار داشت.

پنج اولویت اصلی استان خوزستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خوزستان موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد فریدون حسنوند در خصوص پنج چالش استان خوزستان

چالش اول:

فریدون حسنوند با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح‌های انتقال آب از سرشاخه رودخانه‌های کارون، دز و کرخه دراین‌ارتباط گفته: «طرح‌های انتقال آب یک موضوع جدی است و بخشی از نگرانی خوزستانی‌ها از انتقال آب، با تشدید ریزگردها اکنون نمایان شده است.» وی همچنین با اشاره به طوفان گردوخاک در هشتم بهمن‌ سال جاری که قطع مکرر آب و برق و مخابرات را در اهواز و در ۱۱ شهرستان خوزستان و خروج پنج نیروگاه استان از مدار را در پی داشت، گفته: «مردم استان خوزستان نسبت به این موضوع اعتراض دارند که چرا با کوچک‌ترین اتفاق یک استان بزرگ که تولیدکننده و تامین‌کننده برق کشور است، با مشکل بزرگی مواجه شود.»

چالش دوم:

فریدون حسنوند با تاکید بر ضرورت تهیه طرح جامع منابع آب کشور گفته: «منابع آبی کشور فاقد طرح جامع است و در صورت اجرای طرح‌های انتقال آب، جایگزین این طرح‌ها و خطرات احتمالی زیست‌محیطی باید در طرح جامع پیش‌بینی شود.» وی همچنین تامین حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌های خوزستان را از دیگر مطالبات مردم این استان معرفی کرده و افزوده: «تالاب‌های این استان که روزگاری محل گردشگری بودند، امروز خشک شده اند.» رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در کنار تاکید بر تسریع در تکمیل طرح آب‌رسانی غدیر، رهاسازی آب در برخی از دشت‌ها و زمین‌های فاقد آب، خواستار بازنگری در طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون شده و دراین‌ارتباط گفته: «طرح‌های چند هزار میلیارد تومانی در حوزه آب و انتقال آب که بدون داشتن مجوزهای زیست‌محیطی و سازمان برنامه‌وبودجه در حال اجراست، باید متوقف شود.»

چالش سوم:

فریدون حسنوند پس وقوع سیل فروردین ۱۳۹۸، با بیان اینکه ملت بدانید مقصر مشخص است، عزمی برای محاکمه و استیضاح می‌خواهد، وزیر نیرو و زیرمجموعه او را مقصر اصلی عدم پیش‌بینی‌های لازم و خسارات ناشی از سیل معرفی کرده است. وی با تاکید بر اینکه دو ماه پیش از وقوع سیل طی نامه‌ای به «اردکانیان» به ریسک‌های موجود در آبگیری سد کرخه در صورت بارش باران‌های احتمالی، تذکر داده و از عدم توجه وی به تذکرات خود و نامه دیگری که در بهمن ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی دراین‌ارتباط نوشته شده است، انتقاد کرده است.

چالش چهارم:

مطالبات و حساسیت‌های اتنیکی، تلاش برای رفع تبعیض‌ها و در اولویت قرار دادن استخدام افراد بومی در مناصب دولتی، شرکت‌ها و کارخانه‌ها در استان خوزستان، از اولویت‌های برنامه و فعالیت‌های فریدون حسنوند در مجلس دهم نبوده است. 

چالش پنجم:

طبق آمارهای سرشماری سال ۱۳۹۵ خوزستان رکورددار مهاجرفرستی در تمام ایران است. بر اساس این آمار بیش از ۱۳۵ هزار خوزستانی در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ از خوزستان به جای دیگری در ایران، بیش از همه به اصفهان، تهران و فارس مهاجرت کرده‌اند. بااین‌حال این بحران اجتماعی جایی در اولویت‌های فریدون حسنوند در مجلس دهم نیافته است.

اولویت‌های فریدون حسنوند در مجلس

فریدون حسنوند ازجمله نمایندگان کم‌کار در جلسات علنی مجلس دهم شورای اسلامی بوده است. مراجعه به نطق، تذکر و طرح‌های ارائه‌شده از سوی وی در مجلس نشان می‌دهد، حسنوند مشارکت فعالی در جلسات نداشته است. حسنوند در کنار تعریف و تمجید از بسیج، سپاه و یادآوری وقایع دوران جنگ بین ایران و عراق که پای ثابت نطق‌های او بوده است، به قرائت گزارش‌های کمیسیون انرژی در صحن علنی مجلس پرداخته است. بااین‌حال وی به‌عنوان رییس کمیسیون انرژی مجلس بارها در جلسات گوناگون با روسای شرکت‌های مختلف و سرمایه‌گذاران حوزه انرژی حضور داشته است.

حسنوند همچنین ازجمله موافقان طرح استیضاح «علی ربیعی»، وزیر کار، بوده است. وی با بیان اینکه بی‌اعتنایی ربیعی به کارگران ما را مجبور به استیضاح کرد، خطاب به ربیعی گفته: «با مظلومیت‌نمایی می‌خواهید وزیر بمانید اما بدانید این منصب از ما و شما می‌گذرد بنابراین به ناتوانی خود اعتراف کنید و استعفا دهید.» فریدون حسنوند در نطق موافقت با استیضاح ربیعی اشاره عجیبی هم به سابقه حضور وی در ستاد انتخاباتی «میرحسین موسوی» کرده و گفته: «ای‌کاش بر اعتقاد خود می‌ماندید و مردانه از اعتقادت دفاع می‌کردید و مردانه می‌گفتید از میرحسین دفاع کردید، اما چند سال پس‌ازآن به مجلسی آمدید که اکثر آن اصولگرا بود و فرمودید نفوذی نظام در ستاد میرحسین بودید.»

رییس کمیسیون انرژی مجلس دهم پیش از افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸، بارها در مصاحبه‌های خود با بیان اینکه «دولت برای کسب درآمد و صرفه‌جویی باید ابتدا از شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی شروع کند، نه اینکه قیمت بنزین را افزایش دهد»، به طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین اعتراض کرده بود. بااین‌حال پس از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین تذکر، نطق و یا حتی مصاحبه‌ای از وی در انتقاد از این طرح منتشر نشده است.

اولویت‌های فریدون حسنوند برای حوزه انتخابیه اندیمشک

نطق، تذکرات، طرح‌ها و فعالیت‌های فریدون حسنوند عمدتا در حوزه کلان بوده است. بااین‌وجود وی به مسایلی همچون تسریع در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی، طرح گردشگری دز، لزوم تامین اعتبار برای احداث پتروشیمی جدید اندیمشک اشاره‌کرده و از عدم شایسته‌سالاری در عزل و نصب مدیران شرکت نیشکر و صنایع جانبی خوزستان انتقاد کرده است.

مهم‌ترین فعالیت حسنوند در ارتباط با استان خوزستان را تلاش وی برای اختصاص ۲ درصد از اعتبارات تولید نفت به خوزستان بوده است. وی دراین‌ارتباط با بیان اینکه هم‌اکنون اختصاص ۳ درصد اعتبار از محل تولید نفت به استان‌های نفت‌خیز مصوب شده، گفته: «بااین‌حال دوسوم آن به استان‌های محروم و یک‌سوم آن به استان‌های نفت‌خیز تعلق می‌گیرد و که عملا تغییری در شرایط گذشته نخواهیم داشت.»

گفته‌های به‌یادماندنی فریدون حسنوند

  • دشمن مشکلات اقتصادی کشور را بزرگنمایی کرده است.
  • قدرت هسته‌ای ایران به‌هیچ‌وجه نباید تنزل یابد.
  • تزریق روحیه به مردم الگوی ولایت‌پذیری است.
  • ماهیت انقلاب اسلامی دفاع از مظلومان و ایستادگی در مقابل ظالمان و دفاع از سرزمین‌های مقدس اسلامی است.
  • حضور رزمندگان مدافع حرم در جبهه‌های سوریه و عراق تصمیمى عاقلانه و انقلابى است که یکى از برکات آن حفظ امنیت ایران اسلامى است.
  • پتروشیمی‌ها فقط روی کاغذ خصوصی هستند.
  • بسیج الگویی بی‌نظیر برای همه ملت‌های مظلوم و آزادی‌خواه جهان است.