فوریت بازگشت کوپن ها تصویب شد؛ تامین روغن، گوشت و کالاهای اساسی رویا شده است

فوریت بازگشت کوپن ها تصویب شد؛ تامین روغن، گوشت و کالاهای اساسی رویا شده است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای به یک فوریت طرحی دادند که در صورت تصویب، کوپن ها باز می گردند.

به گزارش «ایران وایر» نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یک شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ با یک فوریت طرح نحوه توزیع عادلانه کالاهای اساسی (بازگشت کوپن و اجناس کوپنی به بازار) موافقت کردند.

پیش از این، در دوره جنگ هشت ساله ایران و عراق، کالاهای اساسی به طریق کوپنی توزیع می شد ولی با پایان یافتن جنگ و تصور رفع محرومیت ها، توزیع کالاهای اساسی با یارانه دولتی قطع و تمامی اجناس با قیمت آزاد توزیع شد. حالا بعد از گذشت سه دهه، بحران های اقتصادی، نمایندگان مجلس را بر آن داشته تا با ایجاد زمینه بازگشت کوپن و اجناس کوپنی به بازار، توزیع مجدد کالاهای اساسی با استفاده از یارانه دولتی، را از سر گیرند.

موافقان این طرح با تاکید بر «جنگ اقتصادی»، بر ضرورت توزیع عادلانه کالاهای اساسی با هدف دسترسی عموم به نیاز روزمره، بر تصویب فوری این طرح اصرار ورزیدند. مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با این طرح گفت: دولت براساس بند ۱۲ اصل ۳ قانون اساسی موظف است اقتصاد صحیح و عادلانه را طبق موازین اسلامی برای رفع فقر و هر نوع بی عدالتی در کشور پایه ریزی کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، اظهار کرد: با ضعف و ناکارآمدی در حوزه اجرا اثر این جنگ اقتصادی بر مردم و اقشار آسیب پذیر مضاعف شده حتی خط فقر به دهک های بالاتر هم رسیده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آیا معتقدیم که عده ای باید در این شرایط و فشار اقتصادی له شوند و ما چیزی نگوییم؟ در زمان جنگ ۸ ساله توزیع کالابرگ ها تاثیر فشار اقتصادی بر مردم را کاهش می داد. چرا اکنون ما جنگ اقتصادی را انکار می کنیم؟

مخالفان اما معتقد بودند که این طرح گرا دادن به دشمن برای شناسایی نقطه ضعف ایران و افزودن تحریم ها است لذا خواستار رد طرح شدند. روح الله عباسپور نماینده قزوین از جمله مخالفان این طرح بود. او گفت: کشور اکنون در شرایط اضطرار قرار ندارد و این موضوع تنها در زمان ضرورت و شرایط عسر و حرجی قابلیت طرح شدن را دارد.

نماینده مردم قزوین و بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکنون کشور به شرایطی نرسیده که بخواهیم برای تامین کالاهای اساسی به مردم کالابرگ بدهیم و طرح این موضوع باعث می شود تا مردم به سمت مغازه ها برای تامین کالاها حمله کنند.

وی ادامه داد: به واسطه این طرح ما آدرس غلط به دشمنان نظام می دهیم، دشمنانی که ما را در شرایط محدودیت بین المللی، تحریم ها و جنگ اقتصادی قرار داده اند و اکنون گمان می کنند که موفق شده و بر فشار تحریم ها می افزایند.

در حالیکه نماینده قزوین شرایط کشور را اضطراری ندانست نماینده اراک در تذکری اعلام کرد: «امروز تامین روغن، گوشت و کالاهای اساسی برای بخشی از مردم به یک رویا تبدیل شده است.» او خواستار به جریان انداختن سوال نمایندگان از وزراء و احضار آنها به مجلس برای پاسخگویی شد.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس نیز از فوریت این طرح دفاع کرد و گفت: معنای طرح نحوه توزیع کالاهای اساسی این نیست که خدای نکرده در جامعه کمبود کالا وجود دارد بلکه بحث عدالت و دسترسی دهک های پایین جامعه به کالاهای اساسی مطرح است که باید در این شرایط ارز ترجیحی به دست نیازمند و مصرف کننده واقعی برسد بنابراین یک فوریت این طرح به رأی گذاشته می شود.

در صورت تصویب این طرح، تخصیص ارز یارانه ای برای تامین کالاهای اساسی از دستور کار دولت خارج شده و دیگر ارز با قیمت آزاد ارائه می شود و برای تامین کالاهای اساسی اقشار ضعیف و دهک های پایین جامعه، دولت موظف می شود کالابرگ یا کارت الکترونیکی در اختیار مردم قرار دهد و کالاهای اساسی را با نرخ دولتی میان مردم توزیع کند. فوریت این طرح تصویب و طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه ارجاع شد.

منبع: ایران وایر