قلی الله‌قلی‌زاده نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند

قلی الله‌قلی‌زاده نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
قلی الله‌قلی‌زاده۱۳۳۹دکترای حقوق بین‌المللمعاون اداری مالی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
کلیبر، خداآفرین و هوراند از استان آذربایجان شرقیعضو هیات‌رییسه کمیسیون عمرانپنجم و ششماصولگرایان

«قلی الله‌قلی‌زاده»، پس از دو دوره حضور در مجلس (پنجم و ششم)، شورای نگهبان صلاحیتش را برای ورود به مجلس هشتم رد کرد ولی این پایان ماجرای نمایندگی او نبود. شورای نگهبان در دوره نهم بر صلاحیت او مهر تایید زد تا او بتواند وارد رقابت‌های انتخاباتی شود ولی موفق به کسب اکثریت آرا نشد و از ورود به مجلس نهم بازماند. او یک‌بار دیگر شانس خود را در مجلس دهم آزمود و این بار موفق شد با حمایت اصولگرایان وارد مجلس دهم شود.

الله‌قلی‌زاده، دکترای حقوق بین‌الملل دارد و سابقه فعالیت در سازمان صداوسیما و آموزش‌وپرورش  را در کارنامه دارد ولی روشن نیست چرا در کمیسیون عمران مشغول فعالیت شده است. 

پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد قلی الله‌قلی‌زاده در خصوص پنج چالش استان آذربایجان شرقی

چالش اول:

آسیب‌پذیری در مقابل سوانح طبیعی؛ استان آذربایجان شرقی جزو مناطق پرخطر و دارای ریسک بالای زلزله در ایران است. نماینده کلیبر در مجلس شورای اسلامی در کنار عدم اشاره به ضرورت جبران خسارت ناشی از سوانح طبیعی در استان آذربایجان شرقی از دولت به دلیل عدم اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و ناپایدار انتقاد کرده است.

چالش دوم:

استان آذربایجان شرقی یکی از کانون‌های حساس اتنیکی در ایران است. مطالبات اتنیکی در حالی از اولویت‌های قلی الله‌قلی‌زاده در مجلس دهم نبوده است که در سال‌های اخیر دامنه حساسیت‌های اتنیکی بارها به حوزه عمومی و اعتراض‌های خیابانی کشیده شده و گهگاه میدان‌های ورزشی را هم عرصه اعلام نارضایتی‌ها و طرح مطالبات مدنی کرده است. 

چالش سوم:

کودک‌همسری در حالی از اولویت‌های نماینده‌ حوزه انتخابیه کلیبر در مجلس دهم نبوده است که این معضل یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که هنوز بخش‌هایی از ایران ازجمله استان آذربایجان شرقی به‌طورجدی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. 

چالش چهارم:

الله‌قلی‌زاده حمایت از تولیدات داخلی و محصولات استاندارد، مبارزه با فساد اقتصادی، آقازادگی و رانت، اصلاح ساختار اجرایی در دولت، شفاف‌سازی و ایجاد نظام اقتصادی الکترونیکی را ازجمله راهکارهای حل بحران اقتصادی در ایران معرفی می‌کند. او در نطق میان دستور دوم خرداد ۱۳۹۷ گفته: «ضروری است که دولت و دولتمردان در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، با مدیریت جهادی مدنظر مقام معظم رهبری، سستی و کاهلی، بی‌انظباطی، احیانا بی‌توجهی یا کم‌توجهی به قانون و بازهم احیانا تفکر حزبی و جناحی که منجر به تفرقه و ناکارآمدی در بدنه دولت می‌شود را کنار گذاشته و کمر همت ببندند تا آثار خشن بیکاری، فقر و بی‌عدالتی را از چهره نظام اسلامی خصوصا از جان پاک مردان و زنان باشرفی که به دلیل نداشتن حتی حداقل‌های کفاف زندگی ناچار از رفتارهایی می‌شوند که در شان شهروند تراز جمهوری اسلامی نیست.»

چالش پنجم:

قلی‌ الله‌قلی‌زاده با اشاره به طرح دولت برای بازآفرینی سالیانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی شهری، به خبرگزاری خانه ملت گفته: «بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری جز وظایف دولت بوده که در قوانین بودجه سالانه و برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است. بااین‌حال نوسازی بافت‌های فرسوده جایگزین تامین مسکن برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه نیست.» او  در انتقاد از عدم تحقق طرح‌های بازآفرینی شهری نیز گفته: «در برنامه ششم توسعه و قوانین بودجه سنواتی این مهم دیده‌شده اما هیچ سالی طبق پیش‌بینی‌ها نوسازی واحدهای فرسوده صورت نگرفته است.»

اولویت‌های قلی الله‌قلی‌زاده در مجلس

 قلی الله‌قلی‌زاده در کنار انتقاد از سیاست‌های آمریکا و اسرائیل در قبال جمهوری اسلامی، درخواست از بانک‌ها برای استمهال وام کشاورزان تا حدود دو سال، یادآوری مسوولیت دولت برای اصلاح ساختار اجرایی کشور، بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی معلمان و فرهنگیان و بازنشستگان کشوری و لشگری و فساد اقتصادی اولویت‌هایی است که او در مجلس دهم بیشتر به آن پرداخته است.

معیشت فرهنگیان

الله‌قلی‌زاده با اشاره به معوقات و شرایط نامناسب معیشتی فرهنگیان در نطق میان دستور دوم خرداد سال ۱۳۹۷، گفته است « چطور می‌شود قبول کرد و آزرده‌خاطر نشد و تاسف نخورد که معلمان و فرهنگیان دلسوز جهت تامین معیشت و هزینه زندگی‌، راننده سرویس دانش‌آموزان خود باشند و یا مسافرکشی کنند. چرا حقوق دریافتی معلمان از کارکنان سایر دستگاه‌ها پایین‌تر است مگر تربیت آینده‌سازان کشور در سایه تلاش و زحمات دلسوزانه این عزیزان نیست چرا به‌تناسب تلاش و زحماتشان حقوق پرداخت نمی‌شود.» 

فساد اقتصادی

نماینده حوزه انتخابیه کلیبر در مجلس در نطق میان دستور ۵خرداد۱۳۹۵ و در صحن علنی مجلس بابیان اینکه «مهم‌ترین درد و معضل این مملکت تنها آمریکا و نوسانات ارزی و کمبودها نیستند» گفته: «بالاترین درد مردم فساد است، متاسفانه موریانه فساد به‌ویژه فساد اقتصادی به ریشه اعتماد و امید مردم به نظام عزیزتر از جانمان نفوذ کرده است.» او چند نرخی بودن قیمت کالا‌ها، خدمات و ارز را اولین و مهم‌ترین ریشه‌های فساد دانسته و رانت‌خواری و قاچاق را حاصل این روش به گفته او «جاهلانه اقتصادی» معرفی می‌کند.

الله‌قلی‌زاده با تاکید بر اینکه وجود انحصار گسترده در بخش‌های مختلف اقتصادی فضای رقابتی را از بین برده، گفته: «اگر نظام پولی، مالی و بانکی شفاف و درستی داشته باشیم و یا با بنگاه‌داری و با اخذ سود و جرائم نزول بانک‌ها بی‌رحمانه مبارزه می‌کردیم، اگر بیماری مسری رانت‌خواری، رابطه‌بازی و آقازاده‌سازی و فرهنگ پلید رشوه‌خواری را ریشه‌کن می‌کردیم، اگر نظام اقتصادی الکترونیکی هوشمند می‌داشتیم و اجازه دسترسی و اماکن دست‌کاری و جابه‌جایی اطلاعات به کاربران نمی‌دادیم و اگر نظارتی مستمر، مقتدر و پیشگیرانه داشتیم به این وضع دچار نمی‌شدیم.»

اولویت‌های قلی الله‌قلی‌زاده برای حوزه انتخابیه کلیبر، خداآفرین و هوراند 

نطق‌ها و تذکرات شفاهی و کتبی ارائه‌شده از الله‌قلی‌زاده در مجلس دهم بیشتر در حوزه ملی و کلان بوده است. بااین‌حال او در تذکر شفاهی ۴شهریور۱۳۹۸، خطاب به روحانی گفته: «جنگل ارسباران در سایه بی‌تدبیری مسوولان در دولت تدبیر و امید سوخت.» او با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران در اواخر مرداد و اوایل شهریور سال ۱۳۹۸ گفت: «متاسفانه هفته گذشته شاهد سوختن گونه‌های بی‌نظیر گیاهان به لحاظ ژنتیکی بودیم اما کسی به فریاد جنگل نرسید.» نماینده حوزه انتخابیه کلیبر، خداآفرین و هوراند  در مجلس دهم از عدم جدیت و هماهنگی در بین مسوولین برای خاموش کردن آتش‌سوزی در این مناطق انتقاد کرد.

گفته‌های به‌یادماندنی قلی الله‌قلی‌زاده