مالک ٰشریعتی نیاسر

مالک ٰشریعتی نیاسر

مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه

«مالک شریعتی نیاسر» یکی از جوانان تازه وارد به «بهارستان» است. این منتخب اصول‌گرا که از حوزه انتخابیه استان تهران توانست به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد، با فعالیت گسترده در فضای مجازی و نزاع‌های سیاسی در همین ماه‌های ابتدایی آغاز به کار مجلس یازدهم، به یکی از نمایندگان پرحاشیه تبدیل شده است.
او که حالا سخن‌گوی کمیسیون انرژی است، انتقادات بسیاری درباره عملکرد دولت و وزارت نفت در خصوص انرژی مطرح کرده است.
مالک شریعتی نیاسر دبیرکل «جمعیت رهپویان» است؛ جمعیتی که «علی زاکانی»، «حدادعادل» و «محمد دهقان» از اعضای اصلی آن بودند. این عضو «ائتلاف ایران سربلند»، مجلس دهم را ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی ایران دانسته و گفته است: «دولت از این بابت از عملکرد مجلس دهم راضی است که هر کاری که دولت خواست را مجلس دهم انجام داد.»

۵چالش اصلی استان 

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران شامل موارد ذیل است:

مالک شریعتی نیاسر، متولد سال ۱۳۵۹ در تهران، دکترای مهندسی سیستم‌های انرژی دارد. وی عضو هیات علمی «پژوهشگاه نیرو» و مدرس دانشگاه، عضو کمیته راهبری «مرکز انرژی سبز ایران» در بخش بین‌الملل وزارت نیرو، مجری طرح دبیرخانه «قانون جامع اصلاح الگوی مصرف انرژی» در همین وزارت‌خانه، مشاور پژوهشکده انرژی و محیط زیست پژوهشگاه نیرو، مشاور در کمیسیون انرژی و مشاور رییس «کمیسیون برجام» در مجلس نهم بوده است.

شریعتی در حالی تکیه بر صندلی‌های سبز بهارستان را تجربه می‌کند که استان تهران بیش از پیش با چالش‌هایی چون شکاف طبقاتی، مسکن و مشکلات شهری، فساد، آسیب‌های اجتماعی و خطر وقوع زلزله روبه‌رو است. با این همه، این نماینده با وجود سر و صدای بسیاری که در ماه‌های اخیر به پا کرده، درباره بسیاری از این چالش‌ها سکوت کرده و تاکنون تحلیل یا راه حلی ارایه نداده است؛ مگر اظهاراتی که بیشتر در سطح کلان کشور مطرح کرده است. 

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اختلاف طبقاتی یکی از معضلات جدی استان تهران به شمار می‌آید. این نماینده اصول‌گرا در این باره بدون اشاره خاص به شهر تهران، خاطرنشان کرده است: «سال‌های متمادی، نابرابری به ضرر طبقه متوسط به پایین جامعه و به نفع طبقات ثروتمند بوده است. بنابراین برای این که این نابرابری جبران شود، باید در بعضی از سیاست‌ها کار ویژه‌ای صورت گیرد. از سویی، این که نابرابری‌ها متوقف شوند، فقط مانع از افزایش نابرابری می‌شود. اما این موضوع اختلاف و شکاف طبقاتی را پر نخواهد کرد بلکه راه جبران این نابرابری‌ها آن است که زمانی هم نابرابری به نفع طبقات ضعیف‌تر جامعه باشد و این کار با وضع موازین مناسبی محقق می‌شود.»

 منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با بیان این که تورم و شرایط اقتصادی در سال‌های اخیر، به ویژه در ایام پسا کرونا، گذران معیشت را برای قشر کارگر بسیار سخت کرده، گفته است: «در راستای تحقق اهداف سال “جهش تولید” و برای افزایش انگیزه کارگران باید حداقل‌های معیشتی آن‌ها تامین شود و در گام نخست باید بر اساس قانون، افزایش حقوق کارگران با نرخ تورم، وضعیت اقتصادی و معیشت کارگران متناسب باشد.» 

مسوول اصلی نرخ دلار، وزارت خارجه است

بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و به دنبال آن، شیوع ویروس کرونا این روزها گریبان‌گیر قشرهای مختلف جامعه شده است به طوری که اغلب نمایندگان به اتفاق، بهبود وضعیت اقتصادی جامعه را اولویت اصلی برنامه‌های خود در مجلس یازدهم عنوان کرده‌اند. به اعتقاد شریعتی، سامان‌دهی اقتصاد یکی از اولویت‌های اصلی مجلس به شمار می‌رود. او در این باره گفته است: «در این زمینه باید به دنبال اجرایی شدن برنامه‌ای بود که هم درآمدی که دولت از افزایش قیمت بنزین کسب کرده است، پابرجا بماند تا بتواند یارانه معیشتی را به مردم پرداخت کند و هم فشار کمتری به طبقات محروم وارد شود. بعضی از منابع را می‌توان در این زمینه فعال کرد که بیشتر حول محور مالیات، فرارهای مالیاتی، معوقات و معافیت‌های مالیاتی غیر لازم هستند.» 

سامان‌دهی طرح بنزین موضوع دیگری است که این نماینده اصول‌گرا بر آن تاکید کرده و افزوده است: «سامان‌دهی طرح بنزین به صورت یک مطالبه جدی از سوی مردم قابل بررسی است. طبق تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۷۰ درصد از مردم از وضعیت طرح سهمیه‌بندی بنزین ناراضی‌اند و خواسته آن‌ها تغییر در این طرح است. با توجه به این که تغییر طرحی که در حال اجرا است، ضررهای بیشتری خواهد داشت، بنابراین به نظر می‌رسد با اصلاحاتی می‌توان این طرح را بهتر انجام داد تا بتوان در مدت زمان بیشتری طرح بهتری را اجرایی کرد.»

به باور منتخب مردم تهران، صنعت پتروشیمی تکیه‌گاهی برای ایجاد ظرفیت اشتغال است: «تقریباً ۷۰درصد زنجیره‌های پتروشیمی می‌توانند در داخل فعال و تقویت شوند و ارزش افزوده قابل توجهی را برای کشور داشته باشند. این مهم نیز با هماهنگی و همکاری میان وزارت نفت، اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه شدنی است.»

شریعتی نیاسر در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و بررسی مسایل حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی با حضور وزیر امور خارجه کشور، با انتقاد از افزایش تسلط دلار بر معیشت مردم بیان کرده است: «براساس قانون، دولت باید از سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور جلوگیری کند؛ به عبارت دیگر، تاثیر قیمت دلار و ارزهای خارجی بر معیشت مردم باید به حداقل برسد. مسوول دلار ۲۰ هزار تومانی بخش اعظمش وزارت خارجه است.»

ندانستن، نتوانستن، نخواستن و نگذاشتن، مساله این است

شریعتی نیاسر یکی از منتقدان جدی رییس جمهوری و کابینه او است. این نماینده در تذکری شفاهی در مجلس، به رییس جمهوری تاکید کرده است: «طبق قانون، رییس‌جمهوری و هر یک از وزرا موظف هستند در مرداد هر سال بر اساس برنامه‌های زمان شروع به کار، به مجلس گزارش دهند. زمزمه‌هایی از بی توجهی دولت به این مواد از قانون به گوش می‌رسد. هفته آینده موضوع را در صحن علنی مجلس دنبال خواهیم کرد.»
شریعتی گفته است با ارایه این گزارش معلوم خواهد شد سهم عوامل ندانستن، نتوانستن، نخواستن و نگذاشتن در حل مشکلات اقتصادی و بهبود معیشت مردم چه قدر است: «ندانستن به دلیل عدم ارتباط با نخبگان، نتوانستن به علت ناکارآمدی، نخواستن به دلیل نفوذ جریان تحریف و نگذاشتن به علت جریان تحریم است.»

وی هم‌چنین با اشاره به «کرسنت» و ترکیه درباره خسارت جدید دو میلیارد دلاری «زنگنه»، وزیر نفت به اقتصاد کشور گفته است: «با شکایت ترکمنستان در قرارداد صادرات گاز، دیوان داوری بین‌المللی، ایران را به پرداخت دو میلیارد دلار بدهی و خسارت محکوم کرد. وزیر نفت و رییس سیلا باید به مجلس توضیح دهند.»

حرکت غرب آسیا به سوی آرامش

با وجود تمام تنش‌هایی که هم‌چنان در کشورهای عربی برقرار است، شریعتی خروج امریکا از سوریه را پایان تنش‌های منطقه می‌داند.

به اعتقاد این نماینده جوان، مناقشه داعش در سوریه و عراق با اعلام خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه به پایان خود نزدیک شده است و شرایط در منطقه حساس غرب آسیا به سمت و سوی آرامش پیش می‌رود.

به گفته او، کشورهای عربی در حاشیه جبهه مقابل «بشار اسد»، یکی پس از دیگری به دمشق باز می‌گردند و سفارت‌خانه و کنسول‌گری خود را دوباره راه‌اندازی می‌کنند: «قطر و ترکیه که روزگاری در کنار عربستان به تأمین مالی و تدارکات اطلاعاتی برای برخی از تروریست‌های سوریه و عراق مشغول بودند، اکنون در جبهه ایران، روسیه و سوریه حاضر شده و از مریکا و سعودی‌ها فاصله گرفته‌اند.»

وی در این باره تاکید کرده است: «اکنون زمان دست زدن به چند اقدام بزرگ درون اتحادیه مقاومت اسلامی فرا رسیده است تا تضمین اقتصادی و امنیتی برای اعضای آن باشد و هزینه‌های تحمیلی به آن‌ها را از جانب دشمنان قدرتمند خارجی جبران کند.»

حقوق بشر خط قرمز نمایندگان

در حالی که نابرابری‌های جنسیتی در جامعه مردسالار ایران، صدور احکام قضایی برای اقلیت‌های مذهبی و زندان و اعدام فعالان سیاسی در کشور مانند سابق هم‌چنان پابرجا است اما به نظر می‌رسد این موضوعات خط قرمز نمایندگان مجلس هستند. شریعتی هم مانند سایر نمایندگان در این زمینه هیچ اظهارنظری نداشته و در شبکه‌های مجازی هم اشاره‌ای به این مشکلات نکرده است.  

تنفس مصنوعی را از جنازه برجام جدا کنید 

شریعتی در مجلس نهم مشاور رییس کمیسیون برجام بود. او که یکی از مخالفان برجام به شمار می‌رود، با خطاب قرار دادن رییس جمهوری، در حساب توییتر خود نوشته است: «خاتمی که تعطیلی تاسیسات هسته‌ای را پذیرفته بود، مجبور شد سال آخر دولت، به دست خود مهر و موم باز کند. آیا روحانی که علی‌رغم بدبینی رهبری و مردم انقلابی، با کدخدا مذاکره و برجام را امضا کرد، مجبور خواهد شد قبل از رفتن، تنفس مصنوعی را از جنازه برجام جدا کند و مرگش را بپذیرد؟»

سخن‌گوی کمیسیون انرژی مجلس یکی از مخالفان جدی وزیر امور خارجه کشور است. او در جلسه علنی مجلس و همین‌طور در صفحه توییتر بارها به عملکرد «محمدجواد ظریف» در ارتباط با برجام و مذاکره با غرب اعتراض کرده است.
وی با مخالفت نسبت به سخنان وزیر امور خارجه در مجلس، در توییتر خود نوشته است: «شما گفتید امریکا اصول‌گرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد ولی خود شما در خاک دشمن ملت، به امریکایی‌ها گفتید اگر با ما توافق نکنید، رقیب ما در انتخابات پیروز می‌شود.»

وی هم‌چنین در مجلس با انتقاد از عملکرد محمدجواد ظریف گفته است: «جریان تحریف یعنی آن روز که بشار اسد با تدبیر و شجاعت حاج قاسم به تهران آمد، از ناراحتی بی خبری استعفا دهید و جشن مقاومت را به حاشیه ببرید. ولی امروز برای دفاع از خسارت‌های برجام به معیشت مردم در جریان تحریم، در مجلس ادعا کنید هر هفته کارهایتان را با شهید سلیمانی هماهنگ می‌کردید!»

این نماینده اما همین اواخر در توییتی درباره بازگشت ناوهای امریکا به خلیج خوک‌ها مورد تمسخر برخی از کاربران قرار گرفت. او با اشاره به رسیدن نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا نوشته بود ناوهای امریکا مجبور خواهند شد به خلیج خوک‌ها بازگردند. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز یادآوری کرده‌اند که خلیج خوک‌ها در خاک کوبا قرار دارد، نه در خاک امریکا. 

جیب سودجویان پر از دلارهای رانتی

فساد و رانت‌خواری موضوع داغ این روزهای مجلس شده است؛ مجلسی که خود با انتخاب دو متهم به فساد به ریاست قوه مقننه و ریاست دیوان محاسبات، نشان داد که ادعاهایش در مبارزه با فساد سیاسی است. او از حامیان رد اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون»، نماینده گچساران در مجلس بود.

مساله توزیع قیر رایگان در میان حوزه‌های انتخابیه هم موضوع دیگری است که شریعتی نسبت به آن اعتراض دارد. سخن‌گوی کمیسیون انرژی مجلس یازدهم به عنوان یکی از مخالفان اصلاح تبصره یک بند «قانون بودجه ۹۹»، به این نکته اشاره کرده که مخالفان توزیع قیر رایگان، مخالف پیشرفت و سازندگی در روستاها نیستند اما معتقدند که این روش فسادزا، رانت‌خیز و غیرشفاف است.

شریعتی هم‌چنین تاکید کرده است که این روش، کمکی به بحث ترقی روستاها و مناطق محروم نخواهد داشت و تنها جیب عده‌ای سودجو را از دلارهای رانتی پر خواهد کرد. 

این نماینده گفته است: «اعداد و ارقام نشان می‌دهند که با این روش‌های غیرصحیح، نه تنها به اهداف خود در طرح‌های عمرانی نرسیده ایم که حداقل بیش از نیمی از قیر صادر شده است.»

وی هم‌چنین در گفت‌وگویی رسانه‌ای، از تشکیل «فراکسیون مبارزه با فساد» در مجلس خبر داده و اظهار داشته است: «موضوع این فراکسیون، شفافیت و مبارزه با رانت و فساد است. در این فراکسیون حتما شفافیت، مبارزه با فساد و رانت‌خواری پی‌گیری خواهد شد و چون موضوع فرابخشی است، این موضوع دغدغه جدی منتخبان مجلس یازدهم خواهد بود تا هم شفافیت را از خودشان آغاز کنند و هم با تقویت نظارت مردمی، گام جدی در این زمینه برداشته شود.»

مشکلات کارگران با شیوع کرونا عمیق‌تر شد 

شیوع ویروس کرونا سوای مشکلات درمانی و بهداشتی که برای کشور به همراه داشت، بر مشکلات اقتصادی نیز دامن زد. به باور شریعتی، اکنون موضوعات معیشتی و اقتصادی مردم با توجه به شیوع کرونا، مشکلات مضاعفی برای مردم ایجاد کرده‌اند. 

او از ارسال نامه‌ای توسط جمعی از نمایندگان به رییس‌جمهوری خبر داده و گفته است: «چندی قبل در نامه شماری از منتخبان مجلس یازدهم به رییس جمهوری، نکاتی را در چند بند درباره حمایت‌های لازم از کسب و کارهای مردم درج کردیم که اجرای برخی نکات آغاز شد و نکات دیگری نیز هست که باید اجرا شود. بسیاری از این کارگران‏، دست‌فروشان و به ویژه افرادی که در حاشیه شهرها سکونت دارند، از هیچ حمایتی برخوردار نشدند و چون مشغول به کار نبودند، نتوانستند بیمه بی‌کاری بگیرند و باید از آنان حمایت جدی شود.» 

وعده‌ها و گفته‌های به‌ یادماندنی 

پول قیر رایگان در جیب مفسدین و دود آن در چشم مردم روستایی که منتظر آبادانی هستند، می‌رود.

ظریف از دشمن گدایی رای کرد. 

آقای روحانی مرگ برجام را بپذیرید.

منبع: ایران‌وایر