مجتبی رضاخواه

مجتبی رضاخواه

مجتبی رضاخواه، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس یازدهم

شناسنامه 

«مجتبی رضاخواه» یکی از جوانان تازه وارد یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که پیش از این سابقه فعالیت سیاسی در کارنامه‌اش نداشته است. با این همه، به واسطه نفوذ پدر و پدر همسرش، به عنوان بیست و هفتمین نفر از حوزه انتخابیه تهران پا به مجلس گذاشت.
او هرچند تا پیش از ورود به مجلس یازدهم، هیچ گونه سابقه سیاسی نداشته اما در همین ماه‌های اخیر، با حاشیه‌های بسیاری که در گفت‌وگوهای رسانه‌ای یا اظهار نظرهایش در توییتر ایجاد کرده، به یکی از پرحاشیه‌ترین نمایندگان کنونی مجلس تبدیل شده است. کافی‌ است نگاهی به صفحه توییتر این نماینده بیاندازید تا متوجه شوید که چه طور با اظهار نظرهایش در حوزه‌های مختلف، خود را در کانون توجه قرار داده است.
عضو «کمیسیون اقتصادی» مجلس یازدهم، فرزند «حسین رضاخواه» است که در دولت «محمود احمدی نژاد»، مدتی معاون وزیر صنایع و معادن و رییس سازمان صنایع دستی بود. پدر همسر او، «حبیب‌الله بوربور»، دبیرکل «جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی» و از چهره‌های سرشناس اصول گرایان سنتی است. پیش از انتخابات مجلس یازدهم، «حمید رسایی»، نماینده سابق مجلس و نامزد انتخابات مدعی شده بود که رضاخواه با فشار پدر زن خود وارد لیست ائتلاف اصولگرایان شده‌ است. «سارا بوربور»، همسر او در امریکا به دنیا آمده است و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، او نیز «گرین کارت» و اقامت دایم امریکا را دارد. اما رضاخواه این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌ و گفته است: «من نمی‌دانم منشا این دروغ کجا است و قویاً آن را تکذیب می‌کنم. من برای تحصیل در امریکا، سه بار ویزای این کشور را گرفته‌ام.» 

۵چالش اصلی استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان تهران شامل موارد ذیل هستند:

مجتبی رضاخواه متولد ۱۳۶۰ در شیراز، دارای مدرک کارشناسی معدن از «دانشگاه صنعتی اصفهان» است. وی هم‌چنین مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی و منابع معدنی از «دانشگاه ماینز کلرادو» امریکا و مدرک دکترای « پژوهش عملیاتی» (Operations Research) از همین دانشگاه را دارد. سوابق پژوهشی رضاخواه در حوزه‌های برنامه‌ریزی خطی، برنامه‌ریزی عدد صحیح، برنامه‌ریزی غیرخطی، برنامه‌ریزی تولید معادن روباز و اقتصادسنجی انرژی و مواد معدنی است. این نماینده جوان پس از بازگشت به ایران، عضو هیات علمی «دانشگاه تربیت مدرس» شد و در حال حاضر استادیار دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه است.
مدیرعاملی و عضویت در هیات مدیره شرکت استارتاپی «داده پردازان آسان میوه» و مدیرعاملی «شرکت سنگ تزیینی کلاردشت» جزو سوابق اجرایی این نماینده به شمار می‌رود. 

نکته جالب توجه در مورد رضاخواه این است که در ماه‌های اخیر هیچ اظهارنظر و راه‌کاری درباره چالش‌های استان تهران از او به ثبت نرسیده است و تمام مصاحبه‌هایش با رسانه‌های مختلف و البته اظهارنظرهایش درباره عملکرد دولت در صفحه‌های مجازی، به مسایل کلان کشوری خلاصه می‌شوند. هم‌چنین موضوعاتی چون بحث‌های حقوق بشری، مسایل زنان، اقلیت‌ها و اعدام ها هم جایی در میان اظهار نظرهایش ندارند.

اما در حالی که با بررسی گفت‌وگوهای رسانه‌ای این نماینده، اهتمامی برای حل چالش‌های جدی استان تهران از او به چشم نمی‌آید، یکی از پر سر و صداترین اظهار نظرهایش که واکنش‌های تندی هم در توییتر به وجود آورد، مربوط به یکی از سریال‌های تلویزیونی بود که در ماه رمضان از صداوسیما پخش می‌شد. او با انتقاد از این سریال تلویزیونی نوشته بود: ‏«آیا این انتظار زیادی است که در سریال تلویزیونی که در ماه رمضان و بعد از افطار از صداوسیما پخش می‌شود، نماز بازیگر نقش اول مرد قضا نشود؟! یا مثلا رابطه زن و مرد نامحرم قبل از عقد باید این قدر نزدیک باشد؟! پیامی که از این سریال به مخاطب منتقل می‌شود، چه تناسبی با این ماه دارد؟»
این توییت مجتبی رضاخواه، از منتخبان اصول‌گرای مجلس یازدهم‌ با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. فحوای کلام بسیاری از منتقدان در توییتر این بود در شرایطی که در کشور آمار بی‌کاری و مبتلایان به ویروس کرونا بالا رفته، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اوضاع نابسامانی دارد، شمار زنان آسیب‌پذیر رو به افزایش است و مشاغل بسیاری در دوران کرونا تعطیل شده‌اند و هم‌چنین وضعیت مافیای توزیع به گونه‌ای است که تفاوت قیمت اقلام مصرفی بالا رفته، چه طور دغدغه نماینده مجلس، نماز اول وقت یک بازیگر در سریال تلویزیونی است. 

مذاکره با اروپا، بخیه زدن برجام است

«برجام» و نتایج حاصل از آن، یکی دیگر از حوزه‌های مورد بحث رضاخواه است که در یکی دو سال اخیر بارها به آن پرداخته است. این نماینده جوان با اشاره به خروج امریکا از برجام گفته است: «به رغم این که امریکا تضمین داد که به تعهداتش عمل می‌کند اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و با تغییر دولت اوباما و به صحنه آمدن ترامپ، نقش ایالات‌متحده در برجام کاملا تغییر پیدا کرد. اما در حال حاضر مشکل تضمین در ساز و کار مالی با اروپا بسیار بیشتر مشهود است. زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که ساز و کار مالی چه زمانی آغاز می‌شود، چه ترتیبی خواهد داشت و تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. به عبارتی، در واقع در برجام مذاکرات زیادی صورت گرفت و تلاش شد که تمهیدات بسیاری لحاظ شود و پیش‌بینی‌هایی صورت بگیرد اما با همه این تدابیر، باز با مشکلاتی مواجه شدیم. حالا هم در مذاکره با اروپا به نوعی سعی در بخیه زدن برجام داریم.»

رضاخواه در این باره نیز در توییتر خطاب به «عبدالله رمضان‌زاده» نوشت: «جناب رمضان‌زاده چرا مغلطه می‌کنید و از مسئولیت فراری هستید؟! هر آنچه که در قبال اجرای برجام نابود کردید را برگردانید تا در مجلس طرح خروج از برجام را ارائه دهیم. اگر توانمندی‌های هسته‌ای و قیمت دلار را به وضعیت سال ۹۲ برگردانید، برای خروج از برجام طرح سه فوریتی می‌دهیم.»
البته عبدالله رمضان‌زاده نیز این اظهار نظر را بی پاسخ نگذاشت و در جواب به این توییت نوشت: «خانم‌ها و آقایان عضو مجلس که مدعی مخالفت با برجام هستید و آن را خیانت می‌دانید، اگر صادق هستید و جرات دارید، با ارائه طرح از آن خارج شوید.»

این نماینده اصول گرا، گرانی‌ها و مشکلات معیشتی مردم را حاصل برجام دانسته و در صفحه توییتر خود به آن، این گونه اشاره کرده است: «مسئله امروز کشور صرفا قطعنامه اخیر شورای حکام و لگد زدن اروپایی‌ها به جسد برجام نیست؛ مسأله این است که دولت اقتصاد کشور را به برجام گره زده بود و امروز مردم از گرانی شدید مسکن، خودرو، ارز و… رنج می‌برند!»

شرکت‌های دولتی محل فسادند

این روزها با علنی شدن برخی پرونده‌های فساد میان گروه‌های مختلف جامعه، سر و صدای بسیاری به پا شده است و در این بین، نمایندگان مجلس هم هر کدام به نوعی تلاش دارند خود را حامی مبارزه با فساد معرفی کنند. رضاخواه با اشاره به این که نظارتی بر شرکت‌های دولتی وجود ندارد، در خصوص مشکلات بودجه ۱۳۹۹ بیان داشته است: «بخش قابل‌توجهی از بودجه دولت در سال ۹۹، مربوط به شرکت‌های دولتی است که هیچ نظارتی وجود ندارد و می‌تواند محل فساد باشد؛ اگر روزنه‌های فساد بسته شود، می‌توان منابع جدیدی را برای حمایت از مردم ایجاد کرد. اگر به سودآوری و بهره‌وری در شرکت‌های دولتی توجه شود، شاید دیگر نیاز نباشد برای کسری بودجه به سمت افزایش قیمت بنزین حرکت کنیم.»

ای کاش حل مشکلات محرومان به اندازه منافع ثروتمندان مهم بود

این روزها که مردم با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند، سیاستمداران به جای ارایه راه‌کار، به جنگ با یک‌دیگر پرداخته‌اند و هر کدام تلاش دارند دیگری را مقصر جلوه دهد. رضاخواه هم در این زمینه بدون اشاره به نقش مجلس و نهادهای زیر مجموعه رهبری که دستی در اقتصاد دارند، تنها دولت را مسوول وضعیت کنونی دانسته و گفته است: «ای کاش در این دولت، همان‌قدر که به منافع ثروتمندان اهمیت می‌دهید و برای ترخیص خودروهای سواری از گمرک مصوبه هیات وزیران می‌گیرید، حل مشکلات محرومان هم برایتان مهم بود.»

به اعتقاد این نماینده مجلس، بحث بهبود اقتصاد یکی از مواردی است که همه مردم در آن اشتراک نظر دارند: «مجلس دهم در راستای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی عمل نکرد ولی در مجلس یازدهم، بیش از ۳۰ اقتصاددان بر روی مشکلات اقتصادی فعلی کار و راه‌کار‌هایی برای رفع موانع تدوین‌ کرده‌اند.» 

این عضو کمیسیون اقتصادی پیرامون اولویت‌های مجلس یازدهم گفته است: «مالیات باید عادلانه از مردم گرفته شود؛ از قشر متوسط و ضعیف جامعه مانند کارمندان و کارگران، قبل از گرفتن حقوق، مالیات را از آن‌ها می‌گیریم اما اقشار ابر ثروتمند و ثروتمند متناسب با درآمد خود مالیات دریافت نمی‌دهند. این موضوع باید اصلاح شود. اگر از دلالانی که یک‌شبه ثروتمند می‌شوند و پول بادآورده به جیب می‌زنند، مالیات متناسبی دریافت شود، می‌توان بخشی از کسری بودجه را تأمین کرد و فشار اقتصادی را از طبقات متوسط و ضعیف برداشت.»

قیمت کالاهای اساسی تحت تاثیر کرونا

شیوع ویروس کرونا در کشور تاثیر عمیقی بر بازار تولید و توزیع گذاشته است. این موضوعی است که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر آن تاکید دارد. به باور رضاخواه، شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از مسایل مهم دیگر، از جمله کنترل قیمت کالاهای اساسی را تحت تاثیر قرار داده است. 

وی در این باره تاکید کرده است: «دولت باید با استفاده از بازارهای دیجیتالی که در سطح کشور وجود دارد، شرایط را برای توزیع کالاهای اساسی با قیمت مصوب دولتی فراهم کند.» 

وعده‌ها و گفته‌های به‌یادماندنی 

ظریف مدافع دیروز برجام، منتقد امروز اروپا است.

جناب روحانی! شما مسوولیت مذاکره را پذیرفته بودید، امروز باید پاسخ‌گو باشید. 

به نظرم وارد شدن در بازی مذاکره با امریکا به واسطه اروپا، عزت ملی ما را خدشه‌دار می‌کند.

منبع: ایران‌وایر