مجلس اجرای طرح جوانی جمعیت برای هفت سال را تصویب کرد

مجلس اجرای طرح جوانی جمعیت برای هفت سال را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی اجرای هفت ساله آزمایشی طرحی را تصویب کرده که مطابق آن فعالیت مغایر فرزندآوری ممنوع و تعقیب قضایی متخلفان امکان‌پذیر خواهد شد.

روز سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹، رسانه‌های ایران در حالی تصویب اجرای آزمایشی این طرح را منتشر کردند که پیش از این نیز بسیاری از مواد طرح جوانی جمعیت شده بود.

بر اساس طرح جوانی جمعیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی موظف شده‌اند که تا یک سال پس از ابلاغ قانون، محتوای آموزشی مخالف فرزندآوری را از برنامه درسی حذف کنند و درباره ازدواج به‌هنگام، فرزندآوری و تعدد فرزندان، «ارزشمند‌سازی» کنند.

همچنین مطابق این طرح وزارت‌خانه‌‌های علوم و آموزش و پرورش موظف به راه اندازی رشته‌ای به نام «مدیریت خانه و خانواده» برای زنان شده‌اند.

همچنین از یک سو، دستگاه‌های دولتی جمهوری اسلامی نیز مکلف به تبلیغات عمومی و فرهنگ‌سازی ازدواج و تعدد فرزندان از طریق تولید فیلم، سریال و تبلیغات بازرگانی شده‌اند. از سوی دیگر نیز، پخش و توزیع هرگونه محتوای آموزشی،‌ فرهنگی و سرگرمی از جمله فیلم و سریال در مخالفت با سیاست‌های افزایش جمعیت ممنوع خواهد شد.

این قانون صداوسیما را از پخش آگهی‌های بازرگانی با محتوای خانواده‌های دو فرزند و کمتر نیز منع می‌کند.

چنانچه این طرح به تصویب شورای نگهبان نیز برسد، مرکز عالی فضای مجازی نیز وارد موضوع شده و هرگونه فعالیت مغایر با فرزندآوری و ازدواج نیز در فضای مجازی، تئاتر و سینما ممنوع خواهد شد.

همچنین بنا با تصویب این طرح، کلیه واحدهای تولیدی، توزیعی و خدماتی نیز باید جمله‌هایی که محتوای مشوق فرزندآوری دارند روی بسته‌های محصولات خود بنویسند.

از سال ۱۳۹۳ و به دستور علی خامنه‌ای برای افزایش جمعیت، بسیاری از خدمات جلوگیری از بارداری مانند توبکتومی و وازکتومی در ایران ممنوع شده‌اند.

در دی‌ماه سال جاری نیز وزارت بهداشت بخش‌نامه‌ای را صادر کرد که مطابق آن توزیع لوازم جلوگیری از بارداری بین زنان عشایر ممنوع شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی و طرفداران افزایش جمعیت در ایران، بحث پیری جمعیت در سال‌های آینده را به‌عنوان دلیل خود برای افزایش فرزندآوری مطرح می‌کنند.

این در حالیست که به گفته فعالان حقوق زنان، عدم دسترسی به وسایل رایگان جلوگیری از بارداری، اثرات زیان‌باری بر سلامت و بهداشت جنسی و روانی زنان، به خصوص زنان در مناطق محروم خواهد گذاشت.

منبع: ایران‌وایر