محسن دهنوی نماینده منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

محسن دهنوی نماینده منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل 
محسن دهنوی۱۳۶۳دکترای شیمی (نانو‌زیست فناوری) از دانشگاه شریفعضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از استان تهراننداردندارداصولگرا 

«محسن دهنوی» یکی از جوان‌ترین نمایندگان منتخب مجلس یازدهم است. او آقازاده نیز هست. پدرش فاضل دهنوی، فرماندار و رییس آموزش و پرورش آزادشهر در دولت احمدی‌نژاد بود که ۴ سال قبل در مسیر راهپیمایی اربعین در راه نجف به کربلا، به‌دلیل ایست قلبی، فوت کرد و همانجا نیز دفن شد.

 نام او در تابستان ۱۳۹۶ بر سر زبان‌ها افتاد. دلیل آن نیز دیپورت شدن دهنوی، همسر و سه فرزندش از فرودگاه بوستون ماساچوست در آمریکا بود. دهنوی که دکترای نانوبیوتکنولوژی دارد، ظاهرا در سال ۱۳۹۶ موفق می‌شود برای دوره پست‌دکترای خود از دانشگاه هاروارد پذیرش بگیرد و پس از دریافت ویزا، همراه خانواده خود به آمریکا سفر می‌کند. اما ماموران مرزی فرودگاه بوستون، با بررسی سوابق او، متوجه سابقه فعالیت سیاسی او به‌عنوان رییس بسیج دانشجویی دانشگاه شریف و رییس ستاد دانشجویی سعید جلیلی شده و مانع ورود او به خاک آمریکا می‌شوند.

او پس از بازگشت به ایران همزمان کار خود را در دانشگاه شهید بهشتی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرد. دهنوی هم‌اکنون معاون تولید، تجاری‌سازی و توسعه بازار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. 

محسن دهنوی اهل آزادشهر استان گلستان است، اما از تهران برای انتخابات مجلس کاندیدا شد و با قرار گرفتن در لیست شورای ائتلاف انقلاب اسلامی توانست با بیش از ۸۰۰ هزار رای نماینده منتخب از تهران شود. گفته می شود دهنوی به قالیباف نزدیک است. 

پنج اولویت اصلی استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری محسن دهنوی و رابطه آن با چالش‌های استان تهران

آن‌گونه که دهنوی دروب‌سایت رسمی خود می‌گوید در حوزه شرکت های دانش‌بنیان و «اصلاح اقتصادی و مبارزه با فساد در ساختارهای اداره کشور با کمک فناوری‌های نوین»، دارای تجربه است. او همچنین در حوزه سیاست‌گذاری سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی نیز متخصص است و می‌تواند از طریق این تجارب و تخصص‌ها به تخفیف چالش‌های استان تهران کمک کند. 

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که فضا دادن به کسب‌وکارهای کارآفرینانه یکی از اصلی‌ترین روش‌های مقابله با فقر و شکاف طبقاتی است. آن‌گونه که به نظر می‌رسد، دهنوی حداقل در کلام، یکی از طرفداران پروپاقرص کسب‌وکارهای کارآفرینانه است. او در مصاحبه‌ای که در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرده‌، می‌گوید: «همه ما جوانانی را می‌شناسیم با استعداد و با انگیزه هستند ولی پدر پولداری ندارند که برایشان مغازه‌ای در پاسداران اجاره کنند. همین‌ها با یک لپ‌تاپ کسب و کار اینترنتی راه انداخته‌اند و پسرخاله و عموی خود را به‌عنوان پیک موتوری استخدام کرده‌اند و از زیرزمین خانه به‌عنوان انبار کالاهای خود استفاده می‌کنند. اتفاقا من معتقدم که مجلس و دولت باید از این پلتفرم‌های اینستاگرامی اشتغال استقبال کنند. من اگر بروم مجلس، یکی از کارهایی که دنبال خواهم کرد، تصویب بسته قانونی رونق کسب‌و‌کارهای اینترنتی است. ما باید کسب‌و‌کارهای اینستاگرامی را به رسمیت بشناسیم.»

اگر فعالیت او در زمینه اصلاح سیستم بهداشت و درمان نیز چنانچه واقعیت داشته باشد، می تواند در کاهش فقر و شکاف طبقاتی موثر عمل کند. خبرنگاران ایراان‌وایر نتوانستند هیچ اظهارنظری از دهنوی بیابند که دهنوی در آن درباره اصلاح سیستم بهداشت و درمان ایران سخنی به میان آورده‌باشد. 

تطابق برنامه‌های دهنوی با مشکلات حوزه انتخابیه

به‌نظر می‌رسد یکی از دغدغه‌های اصلی محسن دهنوی تولید دارو و تجهیزات پزشکی در داخل کشور باشد. او بارها در صفحه اینستاگرام خود در این باره اظهار‌نظر کرده و مافیای واردات دارو و تجهیزات پزشکی با ارز دولتی را مقصر دانسته‌است. 

او همچنین طی نشستی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که خود سمت معاون تولید و تجاری‌سازی را در یکی از ستادهای آن دارد، گفته‌است: «توسعه تکنولوژی از مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان و بومی‌سازی بسیاری از تجهیزات و ملزومات پزشکی توانسته‌است از خروج سالانه بیش از ۸۰۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کند.»

این اظهار‌نظرها چنانچه عملی شوند در زمینه اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده، کاهش فقر و شکاف طبقاتی می‌توانند موثر باشند. کما اینکه، خود دهنوی نیز چندین بار در صفحه اینستاگرام خود به مشکل نبودن جوانان تحصیل‌کرده اشاره کرده و آن‌ها را سرمایه‌های کشور دانسته‌است. اما، نظر به اینکه، اقتصاد ایران، اقتصادی به‌شدت تضعیف شده‌است و بسیاری از تکنولوژی‌های مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان در لیست تحریم‌ها قرار می‌گیرند، این سوال مطرح می‌شود که حمایت جریان فکری دهنوی از سیاست خارجه ماجرا‌جریانه جمهوری اسلامی و این اظهارنظرها با هم، هم‌خوانی دارند یا خیر؟!

وعده‌ها و گفته‌های به یاد ماندنی محسن دهنوی

  • ایران، کشوری مستعد رشد در زمینه فعالیت‌های خلاقانه و ایده‌های نو است.
  • تهران در مسیر تبدیل شدن به شهر نوآور و فناور است.
  • او در ماجرای دیپورت‌شدن از فرودگاه بوستون درباره علت سفر خود به آمریکا گفته‌بود: «لابد می گویید چرا آمریکا؟ واقعیت این است که آمریکا در توسعه این تکنولوژی خیلی جلوتر از بقیه است. ما بناست علم را یاد بگیریم و مشکلات کشورمان رو حل کنیم ولو بالصین. ولو آمریکا.»
  • من در واقع انتظار داشتم در همان دقایق اولیه اگر به من اجازه ورود نمی‌دهند حداقل با اولین پرواز به تهران باز گردم نه اینکه ۳۰ ساعت در بازداشت باشم.
  • روند جمعیتی و پیر شدن جمعیت کشور است که موجب توجه بیشتر به حوزه سلامت می‌شود.