محمدرضا میرتاج‌الدینی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

محمدرضا میرتاج‌الدینی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تبریز، اسکو و آذرشهر

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
محمدرضا میرتاج‌الدینی۱۳۴۱دکترای مدیریت استراتژیک دانشگاه عالی دفاع ملیمسوول امور پارلمانی و مشاور رییس صداوسیما
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
تبریز، اسکو و آذرشهر از استان آذربایجان شرقیهفتم و هشتمهفتم، هشتم، دهم و یازدهماصولگرا

«محمدرضا میرتاج‌الدینی»، سیاستمدار اهل روستای ایری از توابع شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی و از کاندیداهای اصولگرای مجلس یازدهم شورای اسلامی است. وی معاون پارلمانی دولت دهم محمود احمدی‌نژاد بوده است. میرتاج‌الدینی در کنار سابقه نمایندگی در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس، برای چهارمین بار وارد کارزار انتخاباتی مجلس شورای اسلامی شده است. در دوره گذشته انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تبریز، میرتاج‌الدینی به‌رغم رسیدن به دور دوم، نتوانست برای سومین بار راهی مجلس شود.

پنج چالش اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، در شمال غربی ایران و ششمین استان پرجمعیت کشور است. این منطقه که روزگاری از ثروتمندترین ایالت‌های جغرافیای ایران بود، امروز براثر سیاست‌های اعمال‌شده به‌سرعت به سمت تبدیل شدن به استانی بحران‌زده پیش می‌رود. جمعیت فقیر در آذربایجان شرقی رو به افزایش است. بر اساس برآوردها بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان از تامین غذای کافی برای اعضای خانواده خود ناتوان‌اند. بررسی سرانه اعتبارات استانی نیز نشان از توزیع نامتوازن ثروت نسبت به این استان دارد. در سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی، نهمین استان پردرآمد کشور بوده بااین‌حال تنها سهم مردم سه استان دیگر از بودجه امسال از آذربایجان شرقی کمتر است.  

محمدرضا میرتاج‌الدینی در لیست ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (اصولگرایان)، قرار گرفته است. وی پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم با بیان اینکه مجلس دهم فاقد برنامه‌ریزی و فاقد خروجی مشخص در قانون‌گذاری و نظارت بود، افزوده: «معتقدم مجلس آینده اگر به‌صورت یکدست با اکثریت نیروهای انقلاب تشکیل شود، اقدامات موثرتری می‌توان انجام داد تا مشکلات کشور به حداقل برسد». میرتاج‌الدینی در ادامه انتقاد از نمایندگان مجلس دهم گفته: «وزرای میلیاردی در مجلس دهم رای آوردند و در رابطه با حادثه قطار تبریز – مشهد هیچ اقدامی انجام ندادند». وی در پایان خواستار اتحاد نمایندگان آذربایجان شرقی برای توسعه استان شده است.

میرتاج‌الدینی در تشریح برنامه‌های سطح استانی و ملی خود، گفته: «اصلاح نظام بانکی، مسکن، اشتغال و حل مشکلات جوانان ازجمله اهداف من بوده همچنین توجه بر توزیع عادلانه ثروت و حمایت از قشر مستضعف نیز لازم است». این کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش تعاونی‌های عمومی تاکید کرد: «ما در استان دارای چهار تعاونی توسعه و عمران هستیم که یکی از دیگر اهداف من احداث تعاونی در تبریز با اکثریت عضو است». وی با یادآوری اینکه آذربایجان شرقی دومین استان معدنی در کشور است، افزوده: «باید به ظرفیت‌های استان ازجمله کشاورزی، صنعت و معادن نیز توجه ویژه کنیم».

محمدرضا میرتاج‌الدینی در کارزار انتخاباتی خود برنامه و طرح مشخصی برای مشکلات حوزه انتخابیه خود ارائه نداده است. عمده سخنرانی های وی در ارتباط با تشریح بیانیه «گام دوم انقلاب» آیت‌الله خامنه‌ای، مبانی اصولگرایی، مسایل مذهبی و دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده است.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

محمدرضا میرتاج‌الدینی در ارتباط با سوابق تحصیلی خود گفته: «در سال ۵۶ هم وارد حوزه شدم. بعد از پیروزی انقلاب، تحصیلات حوزوی را در قم تا آخرین رتبه یعنی درس خارج فقه و اصول ادامه دادم. بعد از اتمام سطح عالی حوزه، دروس دانشگاهی را آغاز کردم و فوق‌لیسانس را در رشته الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تربیت مدرس قم و دکتری را در رشته مدیریت استراتژیک از دانشگاه دفاع ملی گرفتم. همچنین در درس خارج رهبری معظم انقلاب در دوران نمایندگی مجلس و بعدازآن هم شرکت می‌کردم».

بااین‌حال سوال یک دانشجو درباره مدرک تافل از محمدرضا میرتاج‌الدینی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، آن‌هم تنها سه روز پیش از آغاز رای‌گیری در دور دوم انتخابات مجلس دهم حاشیه‌های فراوانی را به وجود آورد. این دانشجو به زبان انگلیسی از میرتاج‌الدینی خواست درصورتی‌که مطابق ادعای خود دارای مدرک تافل است یک دقیقه به این زبان صحبت کند. عدم توانایی میرتاج‌الدینی برای صحبت به زبان انگلیسی حاشیه‌های رسانه‌ای فراوانی ایجاد کرد. تا جایی که وی بعدها مجبور شد تاییدیه دانشگاه شهید مدنی را مبنی بر اینکه او آزمون تافل را گذرانده منتشر کند. او در نامه‌ سرگشاده خود پس از شکست در انتخابات نیز به این واقعه پرداخت و دانشجوی مذکور و مخالفان خود را به «هوچیگری و غوغاسالاری و نشر اکاذیب» متهم کرد.

محمدرضا میرتاج‌الدینی در مجلس هفتم و هشتم عضو هیات‌رییسه فراکسیون اصول‌گرایان و در مجلس هفتم نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی و در مجلس هشتم عضو هیات‌رییسه مجلس بوده و بعد از مجلس در دولت دهم معاونت پارلمانی ریاست جمهوری و معاون رییس‌جمهور در اجرای قانون اساسی و مسوولیت امور روحانیت در دولت را برعهده داشت. او همچنین پیش از نمایندگی مجلس شورای اسلامی رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی بوده‌ است. وی بعد از دولت مسوول امور پارلمانی سازمان صداوسیما و مشاور رییس صداوسیما بوده است.

مهم‌ترین انتقاد نسبت به میرتاج‌الدینی در دوره نمایندگی در مجلس، کم‌توجهی او نسبت به مسایل حوزه انتخابیه و استان آذربایجان شرقی بوده است. وی بیش از اینکه نماینده تبریز در مجلس باشد، نماینده جبهه اصولگرا بوده و مشارکت در بحث‌ها و نطق‌های وی عمدتا در حوزه کلان بوده است.

این در حالی است که استان آذربایجان شرقی در کنار مشکلات و معضلاتی که در بخش اول این گزارش به آن‌ها اشاره شد، با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. بحران خشک شدن دریاچه ارومیه، عدم توسعه و تکمیل راه‌های مواصلاتی ازجمله آزادراه تبریز-ارومیه-سهند، تبریز- بازرگان، بزرگراه تبریز- اهر و همچنین راه‌آهن میانه به تبریز، آلودگی هوا در کلان‌شهر تبریز، بحران صنایع استان آذربایجان شرقی و مشکلات ماشین‌سازی و کمپرسور سازی تبریز، بیکاری و فقر گسترده، حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده شهری، عدم پاسخگویی به مطالبات اتنیک‌ها و سرکوب سیستماتیک فعالان مدنی آذربایجانی، ازجمله معضلاتی است که مردم حوزه انتخابیه تبریز خواستار تسریع در حل آن هستند.

سخنان و وعده‌های به‌یادماندنی محمدرضا میرتاج‌الدینی

  • ایران رکورددار حمایت از مستضعفان جهان است.
  • اعضای جبهه پایداری و یکتا، همان‌هایی هستند که می‌خواهند گفتمان انقلاب را حفظ کنند.
  • اصلاح نظام بانکی، مسکن، اشتغال و حل مشکلات جوانان ازجمله اهداف من است.
  • یکی از دیگر اهداف من احداث تعاونی در تبریز با اکثریت عضو است.
  • باید به ظرفیت‌های استان ازجمله کشاورزی، صنعت و معادن نیز توجه ویژه کنیم.