محمد موحد، نامزد انتخابات مجلس یازدهم از کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده

محمد موحد، نامزد انتخابات مجلس یازدهم از کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده

شناسنامه  

نامسال تولدتحصیلاتشغل
محمد موحد۱۳۳۱خارج فقه و اصولدادستان کهگیلویه و بویراحمد
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده از کهگیلویه و بویراحمدچهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتمچهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهماصولگرا

«محمد موحد» زاده بخش سوق در کهگیلویه است. این روحانی و سیاستمدار یکی از باسابقه ترین‌های مجلس شورای اسلامی به شمار می آید. او که در مجلس عضو کمیسیون  اصل نود و فراکسیون اصولگرایان مجلس بوده در دوره های چهارم، پنجم، ششم و هفتم نماینده حوزه انتخابیه کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده بوده و در دوره هشتم نماینده شهرستان بهبهان. موحد در انتخابات نهم از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و در دوره دهم هم ابتدا صلاحیتش رد شد و دوباره تایید صلاحیت شد. او حالا برای پنجمین بار کاندیدای مجلس از این حوزه انتخاباتی شده است. 

موحد پیش از نمایندگی مجلس در دستگاه قضایی مشغول بوده و سوابقی از جمله دادستانی استان های فارس، خوزستان و چهارمحال و بختیاری را در کارنامه خود دارد.

پنج چالش استان کهگیلویه و بویراحمد

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری محمد موحد و رابطه آن با چالش‌های استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویر احمد کوچک‌ترین استان و دومین  منطقه کم‌جمعیت ایران است. کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی که بالقوه واجد شرایط توسعه است و می‌تواند قطب کشاورزی و دامداری، گردشگری و حتی صنعتی باشد. با این همه سال هاست که این استان با فقر، روستاهای محروم و دورافتاده، چالش های توسعه اقتصادی، حاشیه نشینی و بحران آب روبروست. محمد موحد نماینده اسبق کهگیلویه در دوره های چهارم، پنجم، ششم و هفتم بار دیگر در انتخابات مجلس یازدهم وارد میدان شده است. او که در دوره های پیشین عضو کمیسیون اصل نود مجلس بوده درباره مشکلات معیشتی مردم این خطه گفته: «مردم امروز مشکلات بسیاری دارند و خانواده‌ها از مشکل بیکاری و نبود شغل برای فرزندانشان رنج می‌برند، این وضعیت به طور قطع نیاز به یک تحول و دگرگونی در ابعاد و مسائل مختلف به ویژه در معیشت و زندگی مردم دارد.»

نماینده سابق مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی نابسامانی ها مانند مسکن افزوده: «در همین شهر یاسوج مسکن چه وضعیتی داشت و هم‌اکنون چه وضعیتی دارد، کارخانه‌ها در زمان حاضر در چه وضعیتی قرار دارند، وقتی کار، تحرک، اقتصاد و رونق نباشد به طور قطع تورم تک رقمی و حتی ممکن است صفر شود.» وی در جایی دیگر با اشاره به مشکلات آب به خصوص در روستاهای دورافتاده و محروم گفته: «شبکه های آبرسانی در بیشتر روستاها و شهرها که فاقد آب شرب مصرفی بودن برقرار شده این در حالی است که پیشتر بسیاری از این روستاها حتی آب شرب هم نداشتند.»  

نماینده اسبق مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور زنگنه، وزیر نیرو در این منطقه گفته: «در دوره های قبل به همراه آقای زنگنه که آن موقع وزیر نیرو بود از مسیر چرام به چشمه بلقیس آمدند و با مشکلات آب از نزدیک روبرو شدند. مردم در رپز، دو تا سه ساعت آب شرب داشتند که ما توانستیم آب را از چرام به دهدشت منتقل کنیم تا آبی پایدار برای مردم مهیا شود.»

وی در این باره همچنین یادآور می شود: «در سفری همراه آقای هاشمی رفسنجانی بودیم. در همین سفر کلنگ احداث سد کوثر بر زمین زده شد. در همان سفر اعتباراتی را برای این منطقه در نظر گرفته شد و خوشبختانه با این اقدامات بخشی از مشکلات آب در استان برطرف شد.» 

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی محمد موحد با مشکلات استان کهگیلویه و بویراحمد

محمد موحد دارای تحصیلات حوزوی است. او در کنار نمایندگی مجلس در قوه قضاییه این استان سابقه دادستانی دارد. 

یکی از چالش های این استان روستاهای محرومی است که همچنان با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند. در این زمینه هرچند موحد با سابقه حضور 20ساله در مجلس ادعا می کند که امکانات بسیاری برای روستاهای محروم استان فراهم آورده و فضاهای زیرساختی، آموزشی و درمانی را برای این مناطق مهیا کرده است اما با این همه محرومیت روستاهای استان همچنان نقدی بر عملکرد موحد به شمار می آید. برای نمونه مردم بخش دیشموک همچنان بر این باورند که پس از 16سال فعالیت موحد در مجلس کار چندانی برای روستاهای این منطقه صورت نگرفته است. به نظر می رسد با شناخت همین مشکلات و کاستی هاست که موحد در انتخابات یازدهم مجلس هم تمرکزش را بیشتر روی روستاها گذاشته و باز برای سخنرانی های انتخاباتی بیشتر به دیدار روستاییان می رود. 

اما یکی از پیگیری های موحد در طول فعالیتش در مجلس احداث پتروشیمی و کارخانه سیمان است که البته هنوز این پروژه ها پس از گذشت سال ها تکمیل نشده است. موحد در این باره تصریح کرده: «موافقت احداث پتروشیمی و سیمان سپو و موافقت واگذاری جاده پاتاوه به دهدشت به قرارگاه را بنده اخذ کردم که البته برای اتمام این پروژه ها باید پیگیری ها دنبال شود.»

تطابق برنامه‌های محمد موحد با مشکلات حوزه انتخابیه کهگیلویه و بویراحمد

موحد در انتخابات مجلس یازدهم با شعار «عزت، اقتدار و همدلی و توسعه همه جانبه» وارد کارزار انتخاباتی شده است. وی با بیان اینکه ۱۶ سال در مجلس به مردم این استان خدمت کردم، گفته: «در این دوره از انتخابات، بر اساس خدمت و تکلیفی که احساس کردم وارد صحنه شدم.» موحد که امیدوار است در این دوره از انتخابات بتواند از سوی اصولگرایان کهگیلویه وارد بهارستان شود در مورد هجمه های اخیر نسبت به عملکردش گفته: «مدام مورد این هجمه قرار می گیرم که در ۱۶ سال حضورم در مجلس از سوی حوزه انتخابیه کهگیلویه چه اقداماتی انجام داده ام. باید به کسانی که این سوال ها را مطرح می کنند یادآوری کنم دانشگاه را چه کسی به استان آورد؟ کدام زیرساخت مربوط به دوره حضور من در مجلس نیست؟ کدام جاده بعد از ما آسفالت شد؟ کدام پل بعد از ما ساخته شد؟ کدام مدرسه بعد از ما ساخته شد؟ کدام دبیرستان و راهنمایی و بیمارستان ساخته شد؟ ما در یک سال ۱۸ مدرسه خیریه افتتاح کردیم.» 

وی با بیان اینکه روزی که توانستم مجوز احداث پتروشیمی دهدشت را عملیاتی کنم به هیچ کدام از شهرهای دیگر مجوز داده نشده بود، اظهار داشته: «اگر مقرر شد این بار مسئولیت را به دوش گیرم نه تنها این کارخانه بلکه موارد دیگری که مذاکره انجام شده را به عنایت خدا پیگیری می‌کنم.»

وعده‌های به‌یادماندنی محمد موحد