محمود عباس‌زاده کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم در مشکین‌شهر

محمود عباس‌زاده کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم در مشکین‌شهر

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
محمود عباس‌زاده مشکینی۱۳۵۱لیسانس برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تبریزمشاور دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
مشکین‌شهر از استان اردبیلنداردنهم، دهم، یازدهماصولگرا

«محمود عباس‌زاده»، سیاست‌مدار و از فعالان دانشجویی دهه هفتاد جامعه اسلامی دانشجویان است. عباس‌زاده را می‌توان از کشفیات «محمود احمدی‌نژاد» دانست. وی از زمان تصدی استانداری از سوی احمدی‌نژاد در اردبیل همراه او بود. پس از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۴ عباس‌زاده در دولت‌های نهم و دهم مدیرکل سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بوده است. اقدامات وی در این دوره محمود عباس‌زاده را در سرلیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و خزانه‌داری انگلیس قرار داده است. عباس‌زاده از دوره مجلس پای ثابت نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده است. بااین‌حال وی تا دوره یازدهم نتوانسته موفق به کسب اکثریت آرا برای ورود به مجلس شود.

پنج چالش اصلی استان اردبیل

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اردبیل موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری محمود عباس‌زاده با مشکلات استان اردبیل

استان اردبیل سال‌هاست با مشکلاتی همچون خشک‌سالی و ضعف مدیریت منابع آب، وجود فقر گسترده، مشکلات معیشتی و بحران اقتصادی، مشکلات شهری، ساخت‌وساز غیرمجاز، حاشیه‌نشینی و معضلات اجتماعی ناشی از آن، لزوم توجه به ورزش و ورزشکاران استان به‌عنوان یکی از قطب‌های ورزشی کشور و گستردگی پروژه‌های نیمه‌تمام، مواجه است.

علاوه بر این، شهرستان مشکین‌شهر و توابع آن، در کنار راه‌های مواصلاتی نامناسب و ضعف سیستم فاضلاب شهری، درگیر بحران آبی جدی نیز هست. نیمه‌کاره رها شدن بسیاری از سدهای معیشتی، به بهره‌برداری نرسیدن پایاب‌های سدهای تکمیل‌شده، مشکلات ناشی از عدم تعیین عادلانه‌ی حق‌آبه کشاورزی و محرومیت بخش، ارشق و برخی روستاها از آب‌شرب سالم از دیگر مسایل و مشکلات شهرستان مشکین‌شهر است.

محمود عباس‌زاده در حالی برای سومین ‌بار پیاپی با شعار انتخاباتی «مهندس تغییر و معمار تحول» وارد کارزار انتخاباتی مجلس شورای اسلامی ‌شده که شکست در دو دوره‌ قبل را در کارنامه دارد. وی مدت‌هاست فعالیت‌های انتخاباتی خود را با برگزاری جلسات سخنرانی در مناطق شهری و روستایی آغاز کرده است.

عباس‌زاده در جلسه‌ای با مردم بخش ارشق شهرستان مشکین‌شهر با بیان اینکه «با تامین آب و تزریق سرمایه، ارشق را به قطب کشاورزی استان و صنایع وابسته تبدیل می‌کنیم تا مشکل اشتغال هم حل شود»، وعده تبدیل این منطقه به دشت مغان دوم (یکی از قطب‌های صنعت کشاورزی ایران) را داده است. وی در بخش رضی شهرستان مشکین‌شهر نیز در کنار انتقاد از تاخیر ۱۴ ساله در تکمیل پایاب سد سبلان، وعده تکمیل این طرح را در صورت ورود به مجلس یازدهم داده است. 

ثبت برند و عنوان «بام ایران» به نام شهر «موئیل» شهرستان مشکین‌شهر، تاسیس دانشگاه ژئوترمال، تبدیل حوزه انتخابیه به مقصد توریسم بین‌الملل، حل مشکلات تولیدکنندگان سیب مشکین‌شهر، استفاده از ظرفیت‌های معادن شهرستان در جهت تولید ثروت برای مردم منطقه، مبارزه با فساد و رانت، پیگیری تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس و استفاده از ظرفیت زبان ترکی آذربایجانی برای رشد و اعتلای فرهنگی کشور، از دیگر وعده‌های محمود عباس‌زاده برای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی است.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان

محمود عباس‌زاده دارای لیسانس برنامه‌ریزی شهری از دانشگاه تبریز است. علی‌رغم اینکه در صفحات اینترنتی و برخی رسانه‌ها از وی به‌عنوان دکتر یاد شده، اطلاعاتی قابل تایید از سوابق تحصیلات تکمیلی وی در دسترس نیست.

سوابق کاری محمود عباس‌زاده نیز شامل ریاست بر روابط عمومی استانداری اردبیل، مدیریت کل برنامه‌ریزی شهری و روستایی استانداری اردبیل در دوره استانداری احمدی‌نژاد  تا سال ۱۳۷۶، مدیر آموزش کارکنان صداوسیما از سال ۱۳۷۸ تا اواخر سال ۱۳۸۵، دبیر کمیته رسانه‌ای ستاد احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در دولت نهم و دهم، مدیرکل سیاسی وزارت کشور از ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰،  استاندار ایلام از ۱۳۹۱ تا پایان دولت دهم در سال ۱۳۹۲ و مشاور دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، از سال ۱۳۹۳ است.

نام عباس‌زاده به‌واسطه عملکردش در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در ۱۸مهر۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱) به همراه ۲۹ مقام دیگر ایرانی در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و خزانه‌داری انگلیس قرارگرفته است. کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مسوول صدور مجوز برای تظاهرات و سایر گردهمایی‌های عمومی و همایش‌های احزاب رسمی کشور است. 

محمود عباس‌زاده، در دوره دبیری کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در دولت نهم و دهم و تصدی مدیریت کل سیاسی وزارت کشور، اقدام به توقیف پروانه فعالیت جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نموده است. او از سال ۱۳۸۸ تا پایان مسوولیتش به‌طور مداوم هرگونه تجمع غیر‌حکومتی را ممنوع کرده بود. علاوه بر این او هرگونه صدور مجوز قانونی برای اعتراضات را منع کرده بود و در بازداشت معترضان و افراد شرکت‌کننده در تجمعات مسوول بوده است. وی همچنین در سال ۱۳۸۹ مجوز برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدگان اعتراضات انتخابات ریاست‌جمهوری را صادر نکرده است.

با توجه به سوابق تحصیلی و کاری ذکرشده، عباس‌زاده پس از دو تجربه ناموفق برای بار سوم وارد کارزار انتخابات مجلس شورای اسلامی شده است. صفحات اینترنتی و کانال‌های متعلق به وی در فضای ‌مجازی پر از انتقادات تند او از نمایندگان پیشین و کنونی مجلس و مسوولین استان اردبیل است. استان اردبیل در حالی سال‌هاست که با مشکلات شهری، حاشیه‌نشینی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز، مهاجرت گسترده از روستاها، ضعف پوشش خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها، راه‌های مواصلاتی نامناسب، تخریب گسترده محیط‌زیست و نبود طرح‌های جامع پایش مشکلات و ظرفیت‌های استان روبروست که محمود عباس‌زاده خود سال‌ها مدیرکل برنامه‌ریزی شهری و روستایی استانداری اردبیل بوده است. 

درعین‌حال با توجه به سوابق عباس‌زاده در وزارت کشور و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، می‌توان انتظار داشت که سانسور گسترده رسانه‌های محلی، بازداشت و محکومیت‌های طولانی‌مدت فعالان مدنی اردبیلی و محدودیت‌ها و سرکوب جنبش‌های مدنی در این استان با ورود وی به مجلس ادامه یابد و حتی شکل وخیم‌تری به خود بگیرد.

وعده‌های به‌یادماندنی محمود عباس‌زاده