محمود نبویان، نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس

محمود نبویان، نامزد انتخابات مجلس یازدهم از تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر، پردیس

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
محمود نبویان۱۳۴۴دکترای فلسفهدرس خارج فقه و اصولقائم‌مقام پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از تهراننهمنهم، دهم، یازدهماصولگرا

«محمود نبویان»، نماینده سابق تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم بود. این روحانی اصولگرای تندرو پس‌ازاینکه مانند سایر اصولگرایان نتوانست رای کافی برای ورود به مجلس دهم به دست بیاورد بار دیگر در انتخابات مجلس یازدهم با قرار گرفتن در لیست  شورای ائتلاف نیروهای انقلاب وارد کارزار انتخاباتی شده است. نبویان، عضو جبهه پایداری و دانشیار گروه فلسفه موسسه امام خمینی و از شاگردان «محمدتقی مصباح یزدی» به شمار می‌آید.  این روحانی، یکی از حامیان جدی اسلامی‌سازی دانشگاه‌هاست و در چند مناظره به حمایت از علوم انسانی اسلامی پرداخته است. با آغاز فعالیت‌های انتخاباتی و انتشار لیست‌های نمایندگان منتخب از سوی گروه‌ها و حزب‌های مختلف، «منصور ارضی»، مداح تندرو نیز به نمایندگی از مداحان کشور لیستی از کاندیداهای مورد تایید خود را منتشر کرده که در سرلیست آن نام محمود نبویان آمده است. 

پنج چالش اصلی استان تهران

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان تهران موارد ذیل هستند:

 بررسی سابقه کاری سید محمود نبویان رابطه آن با چالش‌های استان تهران

در شرایطی یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است که این استان با چالش‌های مختلفی چون اختلاف طبقاتی، فقر و بیکاری، فساد، افزایش سرسام‌آور نرخ مسکن، آسیب‌های اجتماعی و احتمال بروز زلزله روبروست. محمود نبویان با اشاره به بیکاری و مشکلات معیشتی در کشور از رشد واردات در دولت روحانی انتقاد کرده و گفته: «۶۰ درصد صنایع کوچک خوابیده است و هیچ‌گونه تولیدی ندارند.» به باور وی رکود و بیکاری موجود در جامعه نگران‌کننده است. این میزان بیکاری به خانه‌های مردم منتقل‌شده و معیشت خانواده‌ها را دچار مشکل کرده است.

این روحانی نزدیک به مصباح یزدی با انتقاد از سفرهای پرهزینه دولت، اختلاف طبقاتی موجود در جامعه را ناشی از توزیع ناعادلانه ثروت و بی‌عدالتی در زمینه‌های مختلف در کشور خوانده و گفته: «متاسفانه یک عده خاص به رانت دسترسی داشته و از این مساله سواستفاده می‌کنند.»

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بانک‌ها تسهیلات نابرابر به مشتریانشان می‌دهند، اضافه کرده: «فاصله دهک پایین به بالا از یک به ۱۷ در دولت دهم به یک به ۴۴ در دولت روحانی رسیده است.» 

به اعتقاد حجت‌الاسلام نبویان درحالی‌که جمهوری اسلامی مسوولین پاکدست و دلسوز می‌خواهد. او می‌گوید: «بدیهی است وزرایی که بیش از یک هزار میلیارد تومان سرمایه دارند، مشکلات مردم را درک نمی‌کنند و قادر به حل آن نیستند.»

وی همچنین درباره فساد گفته: «عزم جدی رییس قوه قضاییه در موضوع مبارزه با فساد قابل‌تقدیر است و امروز هم آن‌هایی که دستشان در فساد در یک کاسه است و سال‌ها به اختلاس و فساد پرداختند، نسبت به عملکرد قوه قضاییه واکنش نشان می‌دهند. آقای رئیسی باید حقوق مردم را از مفسدان پس بگیرند.»

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی محمود نبویان با مشکلات استان تهران

محمود نبویان زاده بابل، مدرک دکترای فلسفه را از موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی دریافت کرده و دروس حوزوی را هم تا مرحله درس خارج فقه و اصول پشت‌سر گذاشته است. وی در حوزه علمیه بابل و قم به تدریس فلسفه و منطقه و فقه مشغول است و برای طلاب جلسات سخنرانی برگزار می‌کند. نبویان در مجلس نهم دبیر کمیسیون بررسی برجام و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات بوده و از منتقدان اصلی مذاکرات هسته‌ای در دولت روحانی به شمار می‌آید و در چند سخنرانی و مناظره، به انتقاد از این مذاکرات پرداخته‌ است. 

نبویان در طول فعالیتش در مجلس بیشتر به مسایل کلان سیاسی کشور پرداخته و بر عملکرد دولت در مسایل داخلی و خارجی تاخته است. از این نماینده در طول فعالیتش در مجلس هیچ اقدام و طرح خاصی درباره چالش‌های مهم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ثبت نشده است. 

فعالیت‌های او در دوران نمایندگی و پس از مجلس نهم بیشتر حول محور مناظرات سیاسی با سران اصلاح‌طلب و سخنرانی‌هایش در حوزه علمیه علیه دولت وقت خلاصه می‌شود. نبویان در جریان سخنرانی‌هایش موضع تندی نسبت به عملکرد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور داشته به‌طوری‌که در یکی از پرتنش‌ترین اظهاراتش به وزیر خارجه افترا زده و در فایل صوتی که از وی منتشر شده گفته: «کل هسته‌ای رو دادن تا روابط بانکی برقرار بشه، نشد! دیدن سرشون کلاه رفته رفتن بهشون گفتن باید حاج قاسم سلیمانی رو کت‌بسته تحویل ما بدید تا ما FATF رو برقرار کنیم! وزیر ما هم امضا داده که حاج قاسم رو کت‌بسته تحویل بده! آی مردم این درد رو ما کجا ببریم؟»

«محمدجواد ظریف»، در حاشیه جلسه هیات دولت درباره ادعای مطرح‌شده اظهار داشته: «فرمایشات ایشان شرم‌آور است و من حتما از ایشان می‌خواهم به خاطر این تهمت بسیار ناروایی که به وزیر امور خارجه بلکه به جمهوری اسلامی ایران زدند رسما عذرخواهی و توبه کنند.»

تطابق برنامه‌های سید محمود نبویان با مشکلات حوزه انتخابیه تهران

نبویان با قرار گرفتن در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و با شعار ایران سربلند وارد عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی شده است. در این مدت از نبویان هیچ برنامه‌ای برای حضور مجددش در مجلس یازدهم منتشر نشده  و به نظر می‌رسد این نامزد انتخاباتی امیدوار است در این دوره از انتخابات با قرار گرفتن در لیست یادشده رای کافی برای ورود به مجلس را کسب کند. 

وعده‌های به‌یادماندنی محمود نبویان