مسعود پزشکیان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو

مسعود پزشکیان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل پیش از نمایندگی
مسعود پزشکیان۱۳۳۳فوق تخصص جراحی قلبوزیر بهداشت و درمان دولت خاتمی
حوزه انتخابیهسمت در مجلسسابقه نمایندگیگرایش سیاسی
تبریز، آذرشهر و اسکو از استان آذربایجان شرقینایب‌رییس اول مجلس شورای اسلامیهشتم و نهماصلاح‌طلب

«مسعود پزشکیان» تا پیش از ورود به دولت «محمد خاتمی»، چهره چندان شناخته‌شده‌ای نبود چراکه بیشتر وقتش در بیمارستان و دانشگاه و در کار تخصصی می‌گذشت. محمد خاتمی او را به‌عنوان کاندیدای وزارت بهداشت و درمان به مجلس ششم معرفی کرد و مجلس به او رای اعتماد داد. با پایان یافتن عمر دولت خاتمی، پزشکیان نیز با دولت خداحافظی و خود را برای ورود به مجلس آماده کرد. او در جریان انتخابات مجلس هشتم وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و توانست با رای مردم تبریز، وارد مجلس هشتم شود و کرسی خود را برای سه دوره متوالی حفظ کند. او که در مجلس هشتم و نهم از اعضای تاثیرگذار فراکسیون اقلیت مجلس (اصلاح‌طلبان) بود در مجلس دهم موقعیتی تازه یافت و به‌عنوان نایب‌رییس اول مجلس برگزیده شد و ۴ سال در این سمت باقی ماند. گفتنی است پزشکیان در ۲۱اردیبهشت۱۳۹۲ و در آخرین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری ایران  با حضور در وزارت کشور در این انتخابات نام‌نویسی کرد، اما صلاحیت وی برای پست ریاست جمهوری مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

مسعود پزشکیان عضو فراکسیون‌های امید، پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی، خیرین سلامت، دفاع و اقتدار ملی، فرش و صنایع‌دستی، محیط‌زیست و توسعه پایدار و مرزنشینان و رییس فراکسیون مناطق ترک‌نشین است. پزشکیان همچنین رییس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم است.

پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

دیدگاه‌ها و عملکرد مسعود پزشکیان در خصوص پنج چالش استان آذربایجان شرقی

چالش اول:

مسعود پزشکیان، در کنار انتقاد از کمبود ابزار و وسایل نوین در ستادهای بحران کشور خواستار تامین منابع مالی لازم برای خرید تجهیزات پیش‌بینی حوادث طبیعی شده است. او در نطق ۱۸فروردین۱۳۹۸ در صحن مجلس، بابیان اینکه «سیل خرابی‌های بسیار زیادی بر جای گذاشته و تنها سیل مردم است که می‌تواند این خرابی‌ها را اصلاح کند»، بر ایجاد زمینه مشارکت مردمی در بازسازی مناطق سیل‌زده تاکید کرده است. نایب‌رییس مجلس دهم می‌گوید: «لازم است سیلی از مردم در شوراها، مساجد، انجمن‌ها، هیات‌ها تشکیل شود و دولت زیرساخت‌ها را سازمان‌دهی کند. هرکسی مسوولیت یابد حداقل ۱۰ خانه را درست کند و به‌این‌ترتیب این مشکل قابل‌حل است.»

چالش دوم:

مسعود پزشکیان بارها در نطق‌های مجلس دهم و مصاحبه خود با رسانه‌ها بر ضرورت اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی تاکید کرده است. او در مجلس نهم نیز با بیان اینکه «قانون اساسی به همه قومیت‌ها و ملت‌ها اجازه داده است که به زبان خود حرف بزنند و در مدرسه برای آن‌ها امکاناتی در نظر بگیرند»، گفته: «۳۸ سال است که نمی‌توانیم در مدارس به زبان خودمان حرف بزنیم و بنویسیم؛ زبان فارسی‌ زبان اصلی ما است، اما باید کسی که ترک یا کرد است بتواند در مدرسه به زبان خود حرف بزند و بنویسد.» او در ادامه و در انتقاد از رفتار سلیقه‌ای با قوانین مصوب کشور گفته: «این قانون است و نمی‌توان در این زمینه سلیقه‌ای رفتار کرد. مردم از ما قانون را می‌خواهند و خواستار حق خود هستند؛ خداوند من را ترک آفریده و بنده خدا را شاکرم، هیچ زبانی و قومیتی نمی‌تواند خود را از من برتر بداند همان‌گونه که من خود را از کسی برتر نمی‌دانم، نزد خداوند تقوا برتر است و لذا کسی حق ندارد زبان و فرهنگ ما را مسخره کند.»

چالش سوم:

کودک‌همسری در حالی از اولویت‌های نماینده‌ حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم نبوده که این معضل یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که هنوز بخش‌هایی از ایران ازجمله آذربایجان شرقی به‌طورجدی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. 

چالش چهارم:

مسعود پزشکیان یکی از اصلی‌ترین دلایل بحران اقتصادی و معیشتی در کشور را سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال آمریکا معرفی کرده و با تشبیه تحریم‌های ایالات‌متحده به «جنگ اقتصادی»، خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای حل آن شده است. نایب‌رییس مجلس دهم در ۲۲مرداد۱۳۹۷ در نخستین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی نیز، با بیان اینکه «مشکلات کشور هزینه سیاست ما در مقابل آمریکاست»، گفته: «ما وقتی پرچم آمریکا را آتش می‌زنیم، اف‌ای‌تی‌اف را رد می‌کنیم، باید بپذیریم که با آمریکا رودررو خواهیم شد. آمریکا از نظر اقتصادی یک قدرت است و بسیاری از قدرت‌های بزرگ در مقابل آن کوتاه می‌آیند. حالا نمی‌خواهیم کوتاه بیاییم، پس باید هزینه آن را بپردازیم. این کوتاه نیامدن سختی‌هایی دارد و تقصیر حسن و حسین نیست، بلکه تقصیر سیاستی است که در پیش گرفته‌ایم. ما باید بگیریم که اقتصاد مقاومتی فحش دادن به یکدیگر نیست.»

چالش پنجم:

پزشکیان در کنار عدم اشاره به بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری بابیان اینکه «ثبات مدیریت و برنامه واحد، مهم‌ترین ضرورت توسعه شهر است»، تغییر پی‌درپی در مدیریت شهری و عدم وجود نگاه علمی به توسعه شهری را از عوامل به وجود آمدن بحران‌های شهری و توسعه نامتوازن آن معرفی کرده است. وی با تاکید بر این‌که «نگاهمان باید به مسایل شهری، متوازن باشد»، گفته: «متاسفانه این موضوع مهم، از همان اوایل پیروزی انقلاب، مورد بی‌توجهی قرار گرفت. اگر همه شهرهای بزرگ و کوچکمان، به‌صورت اصولی و منصفانه توسعه می‌یافت، هیچ‌کس شهر و دیار خود را رها نمی‌کرد و معضلاتی مثل مهاجرت و حاشیه‌نشینی و پیامدهای اجتماعی آن، به وجود نمی‌آمد؛ نه کلان‌شهرها با مشکلات پیچیده امروز مواجه می‌شد و نه شهرهای کوچک از کمبود امکانات رنج می‌بُرد.»

اولویت‌های مسعود پزشکیان در مجلس

مسعود پزشکیان در ارتباط موضوعات مختلف داخلی و خارجی در مجلس نطق کرده و مسوول و عضو کمیسیون‌های متعدد تشکیل‌شده در مجلس برای پیگیری و تحقیق و تفحص در ارتباط با مسایل و مشکلات بوده است. 

مبارزه با فساد و رانت 

پزشکیان بابیان اینکه «برای مبارزه با فساد قانون داریم اما مشکل فقط با قانون‌گذاری حل نمی‌شود»، گفته: «قدم نخست برای مبارزه با فسادی که رهبری بر هماهنگی قوا در مبارزه با آن تاکید می‌کند، وجود یک سیستم داده و شبکه اطلاعات است، این سیستم باید آن‌ها را به یکدیگر متصل کرده و زمانی که به هم وصل می‌شوند اگر فردی بخواهد اختلاسی انجام دهد نمی‌تواند، بنابراین دیگر نیازی نبود یک مدیری را دار زده و یا اینکه یکدیگر را محروم کنیم؛ چراکه همه‌چیز شفاف و روشن بوده و کسی نمی‌تواند تخلف کند.» 

نایب‌رییس مجلس دهم بارها در ارتباط ضرورت مبارزه با فساد و رانت سخنرانی کرده است. بااین‌حال یکی از نمایندگان افراطی مجلس هشتم و نهم او را به سواستفاده از موقعیت شغلی متهم کرده است. «زاکانی»، نماینده سابق تهران در مجلس در مناظره با «تاج‌زاده» با اشاره به بازداشت برخی از اعضای شورای شهر تبریز به اتهام فساد اقتصادی گفته: «مگر اعضای شورای شهر تبریز را نگرفتند و با وساطت پزشکیان که وی دوست شماست، آزاد نشدند؟ آقای پزشکیان به چه حقی این کار را کرده است؟» او در توییت دیگری نیز در ارتباط با اتهام تجاوز «خدادادی» به یک دختر جوان و خودکشی این دختر، خواستار پاسخگویی پزشکیان شده و نوشته: «کمیسیون تحقیق مجلس هشتم، بعد از بررسی‌های زیاد رای به عدم صلاحیت این نماینده داد که اتفاقا با دفاع دکتر پزشکیان وی در مجلس ماند و بالطبع ایشان در صورت اثبات جرم باید پاسخگوی این اتهام نیز باشد». 

پزشکیان همچنین در ارتباط بورسیه‌های جنجال‌برانگیز وزارت علوم در سال ۱۳۹۳ که در آن نام پسر او نیز در این لیست دیده می‌شود و اشتغال یکی از دخترانش در پتروشیمی جم، متهم به اعمال‌نفوذ و سواستفاده از موقعیت شغلی شده است. 

اولویت‌های مسعود پزشکیان برای حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر

مسعود پزشکیان با به دست آوردن ۲۶۱ هزار و ۶۰۵ رای، رکورد بیشترین آرای ماخوذه از سوی یک نامزد نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو را در انتخابات مجلس دهم به دست آورده است. بااین‌وجود سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و فعالیت‌های او عمدتا در حوزه کلان و ملی بوده است. نایب‌رییس مجلس دهم شورای اسلامی، مسایلی همچون لزوم احیای دریاچه ارومیه، توسعه راه‌های مواصلاتی، سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، توجه به اشتغال‌زایی در مناطق روستایی و ضرورت توقف اجرای طرح بسندگی فارسی را در ارتباط با حوزه انتخابیه خود مطرح کرده است.

گفته‌های به‌یادماندنی مسعود پزشکیان

  • بی‌اعتمادی در جامعه نتیجه رفتار دولت پنهان است.
  • كشور دست یک دولت مخفی است؛ روحانی افشاگری کند.
  • مشکلاتی که هم‌اکنون وجود دارد زاییده مشکلات و نامدیریتی دولتی ‏نبوده و بلکه بیشتر به دلیل تحریم‌ها است. مقصر دانستن دولت ناجوانمردانه است.
  • هیچ‌کس بیش از خاتمی، هاشمی و موسوی به این نظام خدمت نکرده است.
  • همه تابع تصمیم رهبر انقلاب در رابطه با برجام هستیم.