معصومه پاشایی بهرام نامزد انتخابات مجلس یازدهم از مرند و جلفا

معصومه پاشایی بهرام نامزد انتخابات مجلس یازدهم از مرند و جلفا

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
معصومه پاشایی بهرام۱۳۶۴پزشک عمومیرییس مجمع عالی جهادگران بسیج
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
مرند و جلفا از استان آذربایجان شرقیندارددهم و یازدهماصولگرا

«معصومه پاشایی»، متولد سال ۱۳۶۴ و کاندیدای اصولگرای انتخابات مجلس یازدهم است. او فرزند «حسین پاشایی بهرام» است (برخی رسانه‌ها حسین پاشایی را سردار شهید معرفی کرده‌اند). معصومه پاشایی از جوان‌ترین کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم است. او در دوره‌ پیشین انتخابات مجلس و در سن ۳۰ سالگی نیز نامزد حوزه انتخابیه مرند و جلفا بود. پاشایی جوان را می‌توان پدیده انتخابات دوره دهم نامید. هرچند او از راه‌یابی به مجلس بازماند بااین‌حال با قرار گرفتن در جایگاه سوم، بالاتر از بسیاری از نامزدهای شناخته‌شده این حوزه انتخابیه قرار گرفت. 

پنج چالش اصلی استان آذربایجان شرقی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان شرقی موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز، در شمال غربی ایران و ششمین استان پرجمعیت کشور است. این منطقه که روزگاری از ثروتمندترین ایالت‌های جغرافیای ایران بود، امروز براثر سیاست‌های اعمال‌شده به‌سرعت به سمت تبدیل شدن به استانی بحران‌زده پیش می‌رود. جمعیت فقیر در آذربایجان شرقی رو به افزایش است. بر اساس برآوردها بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان از تامین غذای کافی برای اعضای خانواده خود ناتوان‌اند. بررسی سرانه اعتبارات استانی نیز نشان از توزیع نامتوازن ثروت نسبت به این استان دارد. در سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی، نهمین استان پردرآمد کشور بوده بااین‌حال تنها سهم مردم سه استان دیگر از بودجه امسال از آذربایجان شرقی کمتر است.  این استان، دومین استان سیل‌خیز و جزو مناطق پرخطر و دارای ریسک بالای زلزله در ایران است. با مشکل ازدواج دختران زیر ۱۵ سال روبروست و بر اساس برآوردهای ایران‌وایر چیزی حدود ۴۰ درصد جمعیت و ۶۰ درصد جمعیت شهرنشین استان در مناطق حاشیه‌نشین و بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری زندگی می‌کنند. درعین‌حال، استان آذربایجان شرقی یکی از کانون‌های حساس اتنیکی در ایران است. سال‌هاست در کنار عدم پاسخگویی، مطالبات مردم و فعالان مدنی سرکوب شده است.

در انتخابات دوره دهم مجلس، معصومه پاشایی در جایگاه سوم قرار گرفت و «محمد حسن‌نژاد» و «کریم شافعی» به‌عنوان نفرات اول و دوم به دور دوم راه یافتند. در دور دوم انتخابات، محمد حسن‌نژاد به‌عنوان نماینده این حوزه انتخابیه به مجلس راه یافت. عدم حضور دو کاندیدای مذکور در انتخابات دوره یازدهم مجلس شانس موفقیت معصومه پاشایی را برای رسیدن به بهارستان افزایش داده است.

پاشایی با شعار «برای خدمت به سرزمینم همچون پدرم، جان هم خواهم داد» وارد کارزار انتخاباتی دوره یازدهم مجلس شده است. در کانال تلگرامی وی بیش از هر نکته‌ای، سخنرانی‌ها و گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی و آیت‌الله خمینی به چشم می‌خورد. او در این کانال در کنار عدم انتشار رزومه و سوابق کاری و تحصیلی خود، برنامه‌ای مشخص براساس مشکلات و اولویت‌های استان آذربایجان شرقی و حوزه انتخابیه مرند و جلفا ارایه نداده است و عمدتا به انتشار عکس‌هایی از سفرهای خود به مناطق مختلف، خصوصا مناطق سیل و یا زلزله‌زده اکتفا کرده است.

«جهاد» کلیدواژه انتخاباتی معصومه پاشایی است. تبلیغات انتخاباتی وی متاثر از سابقه کاری او در مجمع عالی جهادگران بسیج سازندگی کشور است. او از سال ۱۳۹۷ رییس مجمع عالی جهادگران بوده است. پاشایی بارها با تاکید بر کار جهادی گفته: «راه برون‌رفت از مشکلات، مدیران و نماینده‌های جهادی هست.» او همچنین در مصاحبه‌ای اولویت‌های خود را حمایت از کشاورزی و دامداری عنوان کرده است.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

معصومه پاشایی در صفحه شخصی اینستاگرام، خود را پزشک، حقوق‌دان و جهادگر معرفی کرده و در مصاحبه  با یک رسانه محلی گفته: «من سال ۱۳۸۲ در رشته تجربی کنکور دادم و نفر اول منطقه شدم. پزشکی را در تهران به پایان رسانده‌ام. پس از شش ماه از فارغ‌التحصیلی مشاور مهندس اسکندری وزیر سابق جهاد کشاورزی شدم. پس از یک سال در سازمان اقتصادی کوثر و در بخش سرمایه مشغول به کار شدم.» سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهدا و ایثارگران است.

خبرگزاری تسنیم در ذیل خبر انتخاب معصومه پاشایی به ریاست مجمع عالی جهادگران بسیج سازندگی کشور، در ارتباط با سوابق تحصیلی و کاری وی نوشته است. «معصومه پاشایى بهرام، فرزند سردار شهید حسین پاشایی بهرام دارای مدرک دکتراى پزشکى و کارشناس حقوق، فعال در امر خدمت‌رسانی به محرومین است. ساخت اولین سازه مهندسى بر فراز بام ایران (مسجد امام رضا)، تامین پزشک و پرستار و روانشناس برای اعزام به کرمانشاه به مدت شش ماه، شرکت در بیش از ۱۲۰ اردوى جهادى در استان‌هاى تهران، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، کردستان، گیلان و هرمزگان، تبلیغ فرهنگ و فعالیت جهادى بین جامعه پزشکى کشور و تشویق به شرکت در اردوهاى جهادى، تامین پزشک براى دیگر گروه‌هاى جهادى از سوابق پاشایی بهرام است. وی به دلیل نجات جان یک مادر و فرزند به‌عنوان چهره برتر جهادی و انسانی در سال ۱۳۹۴ انتخاب و شناخته شد.»

معصومه پاشایی در حالی کاندیدای حضور در مجلس از حوزه انتخابیه مرند و جلفا است که هیچ سابقه کاری مشخصی در استان آذربایجان شرقی ندارد. وی همچنین در تبلیغات انتخاباتی خود نیز در کنار عدم ارایه برنامه‌ای مشخص، اشاره‌ای به مشکلات و اولویت‌های حوزه انتخابیه خود نکرده است. 

روشن نیست طرح و برنامه پاشایی برای حل مشکلات حوزه انتخابیه مرند و جلفا چیست. چراکه این حوزه با مشکلات عدیده‌ای به این شرح روبروست: 

  • اجرای پروژه مجتمع تجاری جواهر مرند که بیش از ۸ سال از آغاز آن می‌گذرد، هنوز به بهره‌برداری نرسیده و به دلیل واقع‌شدن در مرکز شهر مشكلات بسیاری را در بحث ترافیك شهری ایجاد كرده و نارضایتی كسبه اطراف پروژه را موجب شده است. 
  • پل ولایت که شاهرگ ورودی شهر محسوب می‌شود، دچار مشکلات جدی فنی است. تا جایی که در زمان بارش برف و باران توصیه می‌شود از مسیر رودخانه و كنارگذر این پل برای رفت‌وآمد استفاده نشود. مساله بدهی‌های شهرداری مرند و معضل دفع زباله‌ها از مشکلات دیگر این شهر است. 
  • مشکلات حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری در مرند، مشکلات فرمانداری جلفا و منطقه آزاد ارس و تداخل اراضی ملی و محیط‌های روستایی در سطح روستاهای مرزی جلفا، تنها بخشی از مشکلات این حوزه انتخابیه هستند.

سخنان به‌یادماندنی معصومه پاشایی