مهدی عیسی زاده

مهدی عیسی زاده

مهدی عیسی زاده، نماینده میاندوآب در مجلس یازدهم

شناسنامه

«سردار مهدی عیسی زاده» متولد ۱۳۴۱ در روستای «دوه چی» شهرستان میاندوآب و از چهره‌های اصولگرای مجلس یازدهم شورای اسلامی است. وی با شعار «دفاع، معیشت، رفع بیکاری با تلاش جهادی» از حوزه میاندوآب وارد کارزار تبلیغاتی دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی شد و با کسب  ۴۳درصد آرای رای دهنده گان، منتخب مردم این شهرستان برای حضور در مجلس شد. وی پیشتر در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه میاندوآب، تکاب و شاهین دژ پا به مجلس گذاشته بود. او که از سرداران سپاه پاسداران است و مسئولیت‌های مختلفی در حوزه فرماندهی تیپ، لشکر و قرارگاه در سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح بر عهده داشته، حالا در مجلس یازدهم به عنوان رییس کمیسیون اجتماعی مجلس انتخاب شده است. عیسی زاده در این دوره یکی از اعضای کارگروه فراکسیون نیروهای انقلاب مجلس یازدهم نیز به شمار می رود. 

پنج چالش اصلی استان آذربایجان غربی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان آذربایجان غربی موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری و تحصیلی مهدی عیسی زاده و رابطه آن با چالش‌های استان مربوطه

مهدی عیسی زاده دانش آموخته مهندسی کشاورزی از دانشگاه تبریز و فارغ التحصیل دکترای مدیریت دفاعی از دانشگاه امام حسین است. او پیش از نمایندگی در مجلس شورای اسلامی مسئولیت‌های مختلفی در حوزه فرماندهی تیپ، لشکر و قرارگاه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشته است. وی در دوره های قبل عضویت در کمیسیون اجتماعی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی، عضو کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی بوده است. در سال های اخیر نیز عیسی زاده به عنوان عضو ناظر هیات عالی گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش فعالیت کرده است. وی در حالی این بار نیز از شهرستان میاندوآب پا به مجلس گذاشته که شهروندان میاندوآبی مانند سایر شهروندان این استان با مشکلاتی چون فقر، مسائل قومی و اقلیت ها، بی آبی دریاچه ارومیه، کمبود امکانات درمانی و مشکلات شهری دست و پنجه نرم می کنند. این نماینده با اشاره به اینکه مردم میاندوآب از فقر و بیکاری در رنج هستند، تاکید کرده: «جوانان شهر من به علت بیکاری در کنج خانه مانند شمع در مقابل چشمان پدر و مادر خود می‌سوزند.» عیسی زاده همچنین با اشاره به اینکه این شهر کمربندی ندارد، گفته: «آیا انصاف است که احداث جاده شش کیلومتری ۲۴ سال زمان ببرد و هنوز پایان نیافته است؟ این در حالی است که میاندواب چهارراه اتصال شمال‌غرب کشور به جنوب ایران است و شب‌ها ۱۰۰ کامیون عراقی عبوری که برای تحویل بار از پالایشگاه تبریز از میاندوآب عبور می‌کنند مشکلات زیادی را ایجاد کرده‌اند.»

در زمینه چالش کم آبی دریاچه ارومیه نیز این نماینده معتقد است که تنها یک مدیر بومی می تواند به حل این بحران کمک کند. عیسی زاده پیشتر گفته بود: «در حالی که همه نگران وضعیت این دریاچه هستیم اظهارات نامجو، وزیر اسبق نیرو درباره دریاچه ارومیه دال بر این نکته بود که از نظر وی دریاچه شور را می‌خواهیم چه کار، دریاچه شور کوچک بهتر از دریاچه شور بزرگ است، حیف به آب شیرین نیست که به دریاچه شور ریخته شود.»

این نماینده اصولگرا در ارتباط با برنامه‌های خود برای بالفعل ساختن ظرفیت‌های حوزه انتخابیه میاندوآب اظهار داشته: «تعیین یک روز به عنوان روز میاندوآب در تقویم باعث معرفی بیشتر این شهرستان می شود. از سوی دیگر این شهر به نهال هایش در کشور معروف است بنابراین در این زمینه ظرفیت فراوانی چه به لحاظ انسانی و چه طبیعی وجود دارد که از این توانمندی می‌توان برای توسعه اقتصادی، کشاورزی و حتی گردشگری منطقه بهره برد.»

عیسی زاده در تذکری به وزیر نفت، در مجلس نهم نسبت بر تسریع در احداث کارخانه پتروشیمی میاندوآب تاکید کرد. وی در این باره گفته: «پس از گذشت هفت سال از آغاز ساخت این کارخانه تنها فنس‌کشی این کارخانه انجام شده است.» وی همچنین در همین جلسه نسبت به وضعیت نابسامان گاز در حوزه انتخابیه خود اعتراض کرد. 

وی همچنین در مجلس نهم در نطق میان دستور درباره بیکاری جوانان نیز اظهار داشته: « خالص اشتغال جوانان از سال ۵۸ تا  ۹۳ همواره منفی بوده است. بررسی های نشان می دهد که جمعیت بیکار کشور در سال ۹۴، پنج میلیون نفر بوده که دولت برای جذب این قشر هیچ اقدامی انجام نداده است.»

اما طرح تشکیل سازمان قرآن کریم، طرح واگذاری خدمات حمایتی به کمیته امداد امام خمینی و خدمات توانبخشی به سازمان بهزیستی، طرح اصلاح ماده 1 قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و طرح ساماندهی نحوه استخدام در ادارات و نهادها و مراکز دولتی و وابسته به دولت و مراکز نیمه دولتی از جمله طرح هایی است که توسط این نماینده در مجلس هشتم و نهم مورد پیگیری قرار گرفته است. 

سردار سپاه رئیس کمیسیون اجتماعی شد

در حالی که به نظر می رسد سابقه نظامی عیسی زاده ارتباطی به وضع قوانین اجتماعی کشور ندارد اما در شرایطی که انتقادات بسیاری بر وضعیت اجتماعی کشور وارد است، باز هم به جای استفاده از متخصصان این حوزه، یک سردار سپاهی ریاست این کمیسیون را برعهده گرفته است. وی با تاکید بر کاهش آسیب های اجتماعی گفته: «در مجلس یازدهم باید تمرکز ویژه‌ای بر کاهش آسیب های اجتماعی داشته و بر اجرای اقدامات فرهنگی تأکید کنیم به همین دلیل باید نظارت ویژه‌ای بر بودجه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد. ضمن اینکه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی هم باید اعتبارات خوبی در حوزه ورزش و فعالیت‌های ورزشی و ساختمان‌های ورزشی تخصیص یابد.»

نماینده مردم میاندوآب تحقق مطالبات بازنشستگان، همسان سازی حقوق تمام کارمندان، حمایت از زنان سرپرست خانوار و رفع معضل بیکاری را از دیگر اولویت های این کمیسیون دانسته است. 

عیسی زاده؛ موسس سپاه پاسداران در میاندوآب

عیسی زاده یکی از نمایندگانی است که سابقه طولانی در نهادهای نظامی دارد. سال ۱۳۵۷ وارد سپاه پاسداران شده و کمی بعدتر سپاه پاسداران شهرش را برپا کرده است. او در این باره گفته: «سال ۱۳۵۸سپاه پاسداران را در شهر میاندوآب با کمک دوستان مهاجر استان های اصفهان، کرمان، خراسان و تعدادی از معلمان و دانش ‏آموزان میاندوآب تاسیس کردیم. مدتی را به صورت پاره وقت با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشتم اما از اواخر سال ۱۳۵۸ به صورت رسمی وارد لباس مقدّس پاسداری شدم.» 

او از سال ۵۷ تا ۸۸ در سپاه پاسداران حضور داشت. او در این مدت سمت‏ های متفاوتی مانند فرماندهی گروهان، گردان، تیپ، لشکر و قرارگاه را برعهده داشته؛ همچنین در زمان جنگ به عنوان بخش ‏های اطلاعاتی و عملیاتی در جبهه‏ های جنوب و غرب در جنگ ‏های نامنظم شرکت کرده است و چندین بار مجروح شده است.

بزودی آمریکا و اسرائیل از بین می روند

این نماینده تندرو در اظهار نظرهای مختلفی درباره آمریکا گفته: «همان گونه که رهبر معظم انقلاب اشاره کرده اند آمریکا رو به اضمحلال و افول است.»

عیسی زاده با بیان اینکه از بین رفتن و افول آمریکا حتمی است، افزوده: «همان طور که شوروی سابق از بین رفت، آمریکا و ایادی استکبار جهانی مانند رژیم صهیونیستی نیز از بین خواهند رفت.»

نماینده میاندوآب همچنین درباره اسرائیل نیز گفته: «همانگونه که امام خمینی(ره) فرموده اند اسرائیل باید از بین برود، بحول قوه الهی این موضوع محقق خواهد شد و به فرموده رهبر معظم انقلاب، فلسطین و سرزمین های اشغالی آزاد خواهد شد و اسرائیل از روی کره خاکی محو و نابود خواهد شد.»

افزایش فساد مردم را بی اعتماد کرده است

به نظر می رسد، عیسی زاده یکی از مخالفان شفافیت در مجلس است. او مشکلات اقتصادی را بهانه ای برای بی اهمیت جلوه دادن شفافیت مجلس عنوان کرده است. به باور منتخب مردم میاندوآب درباره پیگیری موضوع شفافیت در مجلس، اگر این موضوع از سوی نمایندگان ملت در پارلمان پیگیری شود بسیار عالی است؛ ولی دغدغه‌ها و مشکلات کشور آنقدر زیاد است که موضوع شفافیت از اهمیت زیادی برخوردار نیست چرا که اشتغال، ازدواج و مسکن بخشی از دغدغه‌‌های مهم جوانان محسوب می‌شود که با پیگیری‌ آنها هم دغدغه‌های‌شان کم می‌شود و هم در صورت رفع مشکلات جوانان می‌توانند تشکیل خانواده دهند.

این نماینده با اشاره به فساد حاکم بر جامعه گفته:‌ «مجلس یازدهم باید بکوشد اعتماد از دست رفته مردم از مسئولین را بازگرداند چرا که حجم وعده‌های داده شده و مفاسد آنقدر زیاد است که مردم گلایه‌های بسیاری دارند. ضمن اینکه اگر اعتماد مردم به مسئولین بازگردد اعتماد آنها به نظام، کشور و حکومت بیشتر شده ولی اگر این اعتماد بازنگردد و متوجه شوند که برخی از مسئولین حقوق‌های چند ده میلیونی می‌گیرند و برخی از مردم هم بیکار هستند، مشکل ایجاد خواهد شد.»

علت مشکلات اقتصادی تحریم نیست

یکی از بحران های جدی این روزهای کشور، بحران اقتصادی و معیشت مردم است که با افزایش نرخ ارز هر روز فشار بر جامعه بیشتر می شود. عیسی زاده در گفتگویی با رسانه ها اشتغالزایی، مبارزه با بحران بیکاری و تصویب قوانین حامی اصناف را از اولویت های مهم نمایندگان این دوره دانست که باید در دستور کار قرار بگیرد. 

به باور  رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی جامعه منوط به اجرای دستورات امام و رهبر انقلاب است؛ وی در این باره تاکید کرده: «هر مشکلی که در این زمینه داریم دلیلش عدم توجه به فرامین حضرت امام و رهبری است.»

منتخب مردم میاندوآب در مجلس یازدهم گفته:‌ «مجلس یازدهم باید یقین و اعتماد را به جامعه بازگرداند که برای تحقق این موضوع در وهله اول باید مشکلات اشتغال و تولید برطرف شود.»

عیسی زاده با اشاره به اینکه ریشه تمام مشکلات اقتصادی کشور تحریم ها نیست، تاکید کرده: «مردم انقلابی از مجلس انقلابی انتظار دارند. ۱۵ میلیون جوان دم‌بخت در کشور وجود دارد که به دلیل عدم دارا بودن شغل و مسکن، نمی‌توانند ازدواج کنند. ۷ میلیون جوان بیکار داریم که هر روز به آمار آن اضافه می‌شود و ۴ میلیون زن سرپرست خانوار داریم که بدون شغل و درآمد باید هزینه پرورش فرزندان خود را تقبل کنند.»

اولویت بهبود معیشت کادر درمان در دوران کرونایی

در شرایطی که کمبود امکانات درمانی یکی از مشکلات جدی آذربایجان غربی است و این مشکل در شهرستان هایی مانند میاندوآب عمیق تر است؛ انتشار ویروس مرگبار کرونا در این استان بر این مشکل دامن زده است. 

به اعتقاد  این نماینده دولت و به خصوص وزارت بهداشت باید بیش از پیش برای حل مشکلات معیشتی کادر درمانی که این روزها فداکارانه در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا تلاش می کنند، اهتمام ورزند. 

«عیسی زاده» با اشاره به اینکه در ایام کرونایی در کشورهای داعیه دار فرهنگ مانند کشورهای اروپایی، شاهد هجوم مردم به فروشگاه ها و خالی شدن قفسه ها بودیم، گفته: «ولی در ایران عزیزمان، مردم ولایتمدار و نجیب ایران به صحنه آمده و هر آنچه در توان داشتند، در طبق اخلاص گذاشته و به یاری نیازمندان شتافته و همدلی و ایثار خود را مانند دوران دفاع مقدس نشان دادند.»

وعده‌ها و گفته های به‌یادماندنی 

سرلوحه اصلی این مملکت ولایت فقیه است. 

کلید حل مشکلات عمل به فرامین امام و رهبری است.

انتقام خون شهید سلیمانی با نابودی اسرائیل گرفته می‌شود.

سپاه پاسداران، مایه امید برای مستضعفین جهان است. 

منبع: ایران‌وایر