نماینده مجلس ایران تعلیق توییتر مشاور روحانی را «خفقان غربی‌ها» خواند

نماینده مجلس ایران تعلیق توییتر مشاور روحانی را «خفقان غربی‌ها» خواند

«الیاس نادران» که به تازگی نماینده مجلس شورای اسلامی شده بستن چند ساعته توییتر یک مقام دولت را «خفقان غربی‌ها» خوانده و در توییتر خود نوشته است: «اختلاف نظرهای جدی باعث نمیشه از خفقان غربی‌ها بگذریم و نسبت به بستن صفحه حسام‌الدین آشنا سکوت کنیم. ما از مظلوم دفاع می کنیم. با ظالم گزینشی برخورد نمیکنیم».

شرکت توییتر حساب «حسام الدین آشنا» مشاور رییس جمهور را چند ساعت به حال تعلیق درآورده بود اما استفاده از شبکه اجتماعی توییتر از سال ۱۳۸۸ در درون مرزهای جمهوری اسلامی ایران فیلتر است و شهروندان ایرانی نمی توانند بدون هزینه بیشتر بابت فیلترشکن، از آن استفاده کنند.

در برابر، مقام‌های جمهوری اسلامی از آیت الله «علی خامنه‌ای» تا پایین سطوح مدیریت دولت، قوه قضائیه و مجلس در توییتر فعالیت دارند و با استفاده از اینترنت بدون فیلتر دولتی، از جمله خود الیاس نادران در مجلس، از این شبکه استفاده می‌کنند.

تفاوت‌گذاری بین شهروندان و تقسیم مردم به خودی و غیرخودی در تمام شئون سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به وضوح قابل ملاحظه است. این تبعیض و نابرابری حتی در مسائل ساده‌تری همچون دسترسی به شبکه‌های اجتماعی هم نمایان است. در نظر آنها تعلیق دسترسی‌شان به توییتر «خفقان غربی‌ها» است اما فیلتر آن به روی ۸۵ میلیون شهروند ایرانی «از اختیارات» حکومت اسلامی است.

چنین وضعی از نابرابری، به آگاهی رهبران دیگر کشورها هم رسیده است. ایالات متحده پیش‌تر استفاده رهبران ایران از توییتر و بستن آن به روی مردم را محکوم کرده بود. کاخ سفید به تازگی به شرکت توییتر گفته که محتوی توییت های آیت الله علی خامنه‌ای «تمجید از خشونت» و مصداق «سوء استفاده تروریست دیکتاتور» از شبکه اجتماعی و خلاف مقررات توییتر است.

توییتر در ایران پس از اعتراضات وسیع به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ فیلتر شد و از آن زمان تاکنون برغم برخی وعده‌های انتخاباتی و حتی موافقت وزیر ارتباطات با رفع فیلتر، همچنان فیلتر مانده است.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید به دلیل اینکه این شبکه در ایران فیلتر است او به زبان انگلیسی در این شبکه فعالیت دارد و فارسی نمی‌نویسند.

منبع: ایران‌وایر