نمایندگان شاخص مجلس هشتم؛ موافقان و مخالفان جدی احمدی‌نژاد

نمایندگان شاخص مجلس هشتم؛ موافقان و مخالفان جدی احمدی‌نژاد

آغاز فعالیت مجلس هشتم مصادف با دو سال پایانی دولت نخست «محمود احمدی‌نژاد» بود. این مجلس هنوز به نیمه نرسیده بود که اعتراضات خرداد ۱۳۸۸ روی داد؛ بعد از انتخابات شوراها و مجلس خبرگان که سال ۱۳۸۵ برگزار شده بود، این دومین باری بود که دولت احمدی‌نژاد مسوولیت اجرایی انتخابات را برعهده داشت.

مرحله اول این دوره ۲۴اسفند۱۳۸۶ برگزار و حدود ۲۱۰ نماینده انتخاب شدند. مرحله دوم برای تعیین باقیمانده کرسی‌ها، ۶ اردیبهشت سال بعد برگزار و یک ماه بعد مجلس هشتم آغاز به کار کرد. در این انتخابات نیز شورای نگهبان بسیاری از اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت کرد و اصولگرایان اکثریت مجلس را به دست آوردند.

برخی از افرادی که بعدها در ردیف چهره‌های مشهور مجلس قرار گرفتند، نخستین بار در دوره هشتم وارد پارلمان شدند، مانند «علی لاریجانی»، «علی مطهری»، «مسعود پزشکیان»، «مرتضی آقاتهرانی»، «حمید رسایی»، «روح‌الله حسینیان» و …

علی لاریجانی؛ اولین رییس از قم

«علی‌ اردشیر لاریجانی»، که از قم کاندیدا شده بود نخستین رییس مجلس از لیستی خارج از تهران است؛ همه روسای ۷ دوره قبل، منتخبان تهران بودند: «هاشمی رفسنجانی»، «مهدی کروبی»، «ناطق نوری» و «حداد عادل».

علی لاریجانی قبل از رای‌گیری در صحن علنی، در انتخابات داخلی فراکسیون اصولگرایان جناح اکثریت توانسته بود غلامعلی حداد عادل رییس مجلس هفتم و منتخب اول تهران را با ۱۶۱ در مقابل ۵۰ رای شکست دهد. در چهارمین جلسه علنی به‌عنوان تنها نامزد، آرای لازم را برای ریاست به دست آورد و این آغازی شد بر ۱۲ سال ریاست او بر قوه مقننه.

لاریجانی در دوره ریاست خود در مجلس چرخش‌های بسیاری داشت. در ابتدای ریاست خود، رای حامیان احمدی‌نژاد را با خود داشت اما بعدها با احمدی‌نژاد درگیر شد و در ماجرای پخش فیلم دیدار مرتضوی و فاضل لاریجانی شدیدا به او تاخت. نقش لاریجانی در تصویب برجام و دیگر اقدامات او در حمایت از دولت نیز باعث شد که نمایندگان عضو جبهه پایداری بارها به او حمله کنند.

در برخی از تحلیل‌ها، از لاریجانی به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نام برده می‌شود. او هم‌اکنون رییس مجلس دهم است.

علی مطهری؛ طرح سوال از احمدی‌نژاد

 «علی مطهری»، فرزند سوم «آیت‌الله مرتضی مطهری» در سال‌های پایانی دولت محمد خاتمی و با انتقادهایش از اصلاح‌طلبان و هاشمی رفسنجانی مطرح شد. مطهری از حامیان محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۴ بود و قبل از ورود به مجلس در اردیبهشت ۱۳۸۶ نامه‌ای به او نوشت: «خوشحالم که پس از گذشت یک دوره‌ی انحرافی و خطرناک دوباره سکان اداره‌ی کشور در دست نیروهای متدین و اصولی  قرار گرفته است.»

در نخستین حضور خود در عرصه سیاست در فهرست «رایحه‌ی خوشِ خدمت» حامیان احمدی‌نژاد قرار گرفت و وارد مجلسی شد که شوهر خواهرش رییس آن بود. او همراه با حداد عادل در کمیسیون فرهنگی فعال بود تا اینکه به یکی از منتقدان اصلی دولت و شخص احمدی‌نژاد تبدیل شد.

مطهری در وقایع مهم و تاثیرگذار مجلس هشتم ازجمله استیضاح «علی کردان»، وزیر کشور دولت نهم نقش مهمی داشت و موضع‌گیری‌های خبرسازی بعد از انتخابات پرسروصدای ۱۳۸۸ داشت؛ اما تلاش مجدانه او برای طرح سوال از احمدی‌نژاد بیشتر در یادها مانده است. اگرچه در مجلس اول، بنی‌صدر با استیضاح برکنار شده بود اما نخستین بار بود که رییس‌جمهور برای سوال به مجلس فراخوانده می‌شد. طرح سوال با مقاومت شدید هیات رییسه مواجه شد؛ حتی یکی از اعضای هیات رییسه گفته بود: «مجلس از آقای خاتمی سوال نکرد، شما چطور می‌خواهید از آقای احمدی‌نژاد سوال کنید؟».

مقاومت‌های مخالفان نهایتا منجر به این شد که مطهری به دلیل «کارشکنی‌های هیات رییسه و تخلف در اجرای آیین‌نامه» در آبان سال ۱۳۹۰ از نمایندگی استعفا داد اما استعفایش پذیرفته نشد. نهایتا این سوال در اسفند همان سال در صحن علنی مطرح شد و احمدی‌نژاد از موضع بالا و با تمسخر مجلس و پاسخ‌های عجیب‌وغریب به سوالات پاسخ داد. او دو سال بعد در مجلس نهم بازهم قصد سوال از احمدی‌نژاد را داشت که با دخالت رهبر جمهوری اسلامی ناکام ماند. مطهری در آخرین نطق پیش از دستور خود در مجلس هشتم هم به سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد درزمینهٔ حجاب تاخت و سپاه پاسداران را به دخالت در انتخابات متهم کرد.

مطهری در مجالس نهم و دهم نیز بارها خبرساز شد؛ ازجمله به دلیل پیگیری موضوع حصر رهبران جنبش سبز و حمله به او در شیراز. او در مجلس به نایب‌رییسی رسید سه سال این کرسی را در اختیار داشت.

مرتضی آقاتهرانی؛ معلم کابینه در مجلس

«مرتضی آقاتهرانی»، روحانی نزدیک به «محمدتقی مصباح یزدی» بعد از ۹ سال سکونت در امریکا و کانادا به ایران بازگشت و هم‌زمان با آغاز به کار دولت احمدی‌نژاد به‌عنوان اولین «معلم اخلاق کابینه» در جلسات هیات دولت شرکت کرد.

او یکی از ۴ نفری است که برخی از اصولگرایان خواستار حذف نامش از لیست «جبهه متحد» برای انتخابات بودند؛ اما طرفداران احمدی‌نژاد کوتاه نیامدند. آقاتهرانی که به سفارش شخص محمود احمدی‌نژاد کاندیدا شده و حتی گفته میشد گزینه ریاست مجلس هشتم است. او در مجلس عضو  کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون اصل نود قانون اساسی بود و درحالی‌که برخی اصولگرایان انتقادهای تندی از دولت نهم داشتند همچنان به دفاع از رییس دولت و کابینه‌اش پرداخت و حتی مخالفان احمدی‌نژاد را «بیمار» خواند.

معلم اخلاق کابینه اواخر سال ۱۳۸۷ که زمزمه‌هایی برای عبور از احمدی‌نژاد و کاندیدا نشدن وی برای دور دوم مطرح بود، در سخنانی شدیداللحن گفت: «آن‌ها که مدعی‌اند هر کس جز احمدی‌نژاد رییس‌جمهور شود، بیمارند.» در جلسه رای اعتماد به اعضای دولت دهم در ۸شهریور۱۳۸۸ آقاتهرانی یکی از نمایندگانی بود که در موافقت با کلیت کابینه صحبت کرد و در پاسخ به انتقادت به برخی وزرای پیشنهادی عبارت «مجلس درب‌وداغان» را به کار برد: «خوب ممکن است در بین ما هم آدم‌های ناجوری باشد، مگر تمام ما آدم‌های درستی هستیم. اگر این‌طوری باشد که مجلس ما هم درب‌وداغان است.» این سخنان اعتراض شدید «مصطفی کواکبیان» را در پی داشت و از رییس مجلس خواست از شأن مجلس دفاع کند.

فاطمه آجرلو؛ تفتیش خانه و گزینه وزارت

نخستین جنجال مجلس هشتم را فاطمه آجرلو رقم زد او که عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضاییه بود در همان ابتدای مجلس هشتم اطلاع داد که منزلش توسط دادستانی مورد تفتیش قرار گرفته است.

«فاطمه آجرلو»، نماینده اصولگرای کرج در نخستین روز تابستان ۱۳۸۷ در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «حکم بازرسی و تفتیش منزل خود توسط دادستانی صادر و ساعت ۲۳ روز ۲۵ خرداد ماموران دادستانی وارد خانه‌اش شدند».

آجرلو بازرسی منزلش را موجب «زیر سوال رفتن اقتدار مجلس» خواند و گفت: «این اقدام برای اولین بار در طول تاریخ مجالس گذشته اتفاق افتاده و همه نمایندگان باید در قبال این هتک حرمت از حریم مجلس دفاع کنند.» اقدام دادستانی در مجلس با انتقادهای زیادی از سوی نمایندگان مجلس جدید همراه شد.

فاطمه آجرلو قبل از نمایندگی مجلس هفتم و هشتم، مسوول بسیج دانشجویی زنان استان تهران و از مدافعان جدی صادق محصولی برای وزارت کشور بود؛ او یکی از سه زنی است که نخستین بار بعد از انقلاب برای تصدی وزارت رفاه و تامین اجتماعی در دولت دهم از سوی محمود احمدی‌نژاد به مجلس معرفی شدند اما برخی از نمایندگان اصول‌گرا ازجمله «کاظم اکرمی» و «حشمت‌الله فلاحت‌پیشه» در مخالفت با او سخن گفتند و درنهایت رای نیاورد.

مهدی کوچک‌زاده؛ درگیری و فحاشی

نام «مهدی کوچک‌زاده» در تمام سه دوره حضورش در مجلس با جنجال و حاشیه همراه بود. او نخستین بار برای دوره هفتم به هواداری از احمدی‌نژاد از تهران وارد مجلس شد و دوره هشتم عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات بود. سابقه توهین و فحاشی به یک خبرنگار و «عماد افروغ» در مجلس هفتم کافی بود تا درگیری او با علی مطهری و خبرنگار دیگری در مجلس هشتم را باورپذیر کند. در جلسه دوم تیر ۱۳۸۹ علی مطهری در مخالفت با فوریت طرح معتبر بودن اساسنامه جدید دانشگاه آزاد مخالفت کرد و گفت که باید منتظر نظر شورای نگهبان ماند و اضافه کرد که مشکل اصولگرایان، آقای حسینیان و کوچکف (کوچک‌زاده) هستند. او همچنین گفت که فامیل کوچک‌زاده کوچکف بوده و این فامیل یک ریشه روسی دارد. او گفت: «چون ما در مدرسه با آقای کوچک‌زاده هم‌کلاسی بودیم و فامیلی ایشان کوچکف بود، البته ایشان از آن مدرسه اخراج شدند.»

به گفته مطهری، پس‌ازاین سخنان، کوچک‌زاده عصبانی شد و یک شی را به سمت مطهری پرتاب کرد، مطهری او را «پفیوز» نامید. او بارها ازجمله در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ با خبرنگاری در رستوران مجلس به‌صورت فیزیکی درگیر شد.

روح‌الله حسینیان؛ رییس فراکسیون جدید

اختلافات طرفداران احمدی‌نژاد و دیگر اصولگرایان که قبل از انتخابات مجلس هشتم در ائتلاف «رایحه خوش خدمت» و «جبهه متحد» بروز یافته بود، به داخل مجلس نیز کشیده شد و با اتفاقاتی نظیر استیضاح علی کردان به اوج رسید.

طرفداران احمدی‌نژاد در مجلس نهایتا با تشکیل فراکسیون «انقلاب اسلامی» راه مستقلی از دیگر اصولگرایان در پیش گرفتند و ریاست آن را به «روح‌الله حسینیان»، نماینده تهران سپردند.

حسینیان که به دلیل داشتن پیشینه اطلاعاتی، یک سال قبل از ورود به مجلس در اردیبهشت ۱۳۸۶ مشاور امنیتی احمدی‌نژاد شده بود در فراکسیون جدید، تمام‌قد از احمدی‌نژاد دفاع و بر مخالفانش تاخت؛ ازجمله بعد از اعتراضات به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸، پیشنهاد دهنده اصلی طرحی دوفوریتی بود که به «طرح اعدام ۵ روزه محاربان» معروف شد. در مقدمه این طرح آمده بود: «با توجه به حوادث اخیر بعد از انتخابات دهم، رسیدگی فوری به اتهامات آشوبگران و مجازات مجرمین آن از اهمیت خاصی برخوردار است.» علی مطهری در مخالفت با این طرح گفته بود حسینیان کلا علاقه خاصی به اعدام دارد و «این به روحیات ایشان برمی‌گردد.» حسینیان و بیشتر همراهانش که در مجلس هشتم شکایت از میرحسین موسوی را امضا کردند، در مجلس بعد «جبهه پایداری» را تشکیل دادند. او پیش از انتخابات مجلس هشتم نیز به دلیل سخنانش در حمایت از «سعید امامی» معاون وزیر اطلاعات در دولت هاشمی رفسنجانی و از عوامل قتل‌های زنجیره‌ای خبرساز شده بود.

محمدحسن ابوترابی‌فرد؛ سه دوره نایب‌رییس

«محمدحسن ابوتر‌ابی»، فرزند آیت‌الله «سید عباس» و برادر «علی‌اکبر ابوترابی‌فرد» یکی از مشهورترین اسرای جنگ ایران و عراق و نماینده مجلس چهارم و پنجم است. در دهه ۶۰ مسئول عقیدتی- سیاسی وزارت دفاع با حکم «آیت‌الله خمینی» و در دهه ۷۰ نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه قزوین و هنگام وقایع کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ بود.

نخستین بار در مجلس ششم از قزوین نماینده شد. از مجلس هفتم بود که پس از «محمدرضا باهنر» نایب‌رییسی دوم را تجربه کرد و دوره هشتم بالاتر از باهنر، نایب‌رییس اول مجلس بود. ابوترابی‌فرد اما در مجلس نهم از تهران کاندیدا شد و همه چهار سال را پس از «علی لاریجانی» نفر دوم پارلمان بود. ابوترابی که در مجلس هشتم، از طریق تریبون مجلس، نامه محرمانه آیت‌الله «خامنه‌ای» را در مخالفت با معاون اولی «رحیم مشایی» علنی کرده بود، همواره تلاش می‌کرد در اختلافات داخلی اصولگرایان نقشی میانه داشته باشد، به همین دلیل عضو ۵ نفری بود که یک سال قبل از شروع مجلس نهم از سوی آیت‌الله خامنه‌ای در «هیات حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» منصوب شد.

این هیات عمده فعالیت ۵ سال نخست خود را که با مجلس نهم هم‌زمان بود به حل‌وفصل اختلافات محمود احمدی‌نژاد با مجلس از یک‌سو و قوه قضائیه از سوی دیگر تشکیل گذراند. ابوترابی در مجلس دهم نتوانست وارد مجلس شود اما در ۱۶ سال حضورش در پارلمان حدود ۱۲ سال آن را در سه دوره پیاپی نایب‌رییس و دو دوره پیاپی نایب‌رییس اول بوده که از این نظر رکورددار است؛ «مهدی کروبی»، «حسن روحانی» و «محمد یزدی» با دو دوره نایب‌رییسی، در جایگاهی بعد از ابوترابی قرار دارند.

او سال ۱۳٩٢ و در جریان انتخاباتی كه به پیروزی حسن روحانی انجامید، خود را به‌عنوان یكی از پنج كاندیدای ائتلافی در جریان اصولگرا، نامزد كرد و البته درنهایت از ادامه رقابت انصراف داد.

علی‌اصغر زارعی؛ سیلی به نماینده دولت

«علی‌اصغر زارعی»، نخستین بار با کسب ۲۸۰ هزار رای از تهران وارد مجلس هشتم شد. او در دوره اصلاحات، رییس سازمان بسیج اساتید و یکی از سرداران سپاه بود. زارعی مانند روح‌الله حسینیان قبل از ورود به پارلمان، مدتی مشاور احمدی‌نژاد بود. همراهی او با دیگر طرفداران دولت نهم، باعث تشکیل فراکسیون انقلاب اسلامی شد اما سیلی او در مجلس هشتم خبرساز شد.

پس از استیضاح علی کردان وزیر کشور، عباسی مدیركل دفتر دولت در مجلس، هنگام پرداخت چک‌های ۵ میلیون تومانی از طرف دولت برای کمک‌هزینه مساجد حوزه انتخابیه نمایندگان، برگه تایید دریافت را در «رو» و رسید دیگری مربوط به پس گرفتن امضای استیضاح كردان را در «زیر» قرار می‌دهد و از برخی نمایندگانی كه استیضاح كردان را امضا كرده‌ بودند می‌خواهد تا آن برگه‌ها را به‌عنوان رسید دریافت چك امضا كنند. پس‌ازاین اتفاق زارعی یك سیلی به‌صورت ‌عباسی می‌زند. زارعی چند سال بعد در مناظره ای تلویزیونی باافتخار از آن سیلی یاد می‌کند: «من کسی هستم که اگر کسی در مجلس کار غیرقانونی کرد، به او سیلی زدم.» زارعی پس از تصویب برجام در مجلس نیز گریه کرد و مدعی شد که علی لاریجانی برخلاف تعهداتش به مخالفان این توافق عمل کرده است.

احمد لطفی؛ کاریکاتور جهانی                                          

«احمد لطفی آشتیانی»، نماینده اصولگرای اراک در مجلس هشتم بود که در ماجرای شکایت از یک کاریکاتوریست، جهانی شد. او در سال ۱۳۹۰ در برنامه پربیننده نود شرکت کرد و اصرار داشت تیم فوتبال نفت تهران به اراک منتقل شود. یک نشریه محلی در اراک کاریکاتوری از لطفی منتشر می‌کند که منجر به شکایت این نماینده شده و چند ماه بعد در آخرین روزهای فعالیت مجلس هشتم، کاریکاتوریست به ۲۵ ضربه شلاق محکوم می‌شود. در اعتراض به این حکم، کاریکاتوریست‌هایی از سراسر جهان، ده‌ها کاریکاتور از او کشیدند و ماجرا ابعادی فراملی می‌گیرد. هرچند لطفی بالاخره تحت‌فشار رسانه‌ای شکایتش را پس گرفت اما نه آن تیم به شهر اراک منتقل شد نه نماینده‌ی شاکی دور بعد رای آورد.

کاظم جلالی؛ محافظه‌کار 

«کاظم جلالی»، فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق و ازجمله مجری‌های تلویزیون بود و درحالی‌که ۳۴ سال سن داشت از حوزه انتخابیه شاهرود به مجلس راه یافت.

او در مجلس ششم جزو نمایندگان اقلیت بود و در مجلس هفتم جایگاه خاصی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یافت و سخنگوی این کمیسیون شد. جلالی هرچند در زمره اصول‌گرایان قرار داشت اما مواضعش به چهره‌هایی چون هاشمی رفسنجانی نزدیک‌تر بود. او همچنین از اعضای حزب اعتدال و توسعه بود که محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، ازجمله اعضای آن هستند.

مواضع سیاسی جلالی نیز بسته به وضعیت سیاسی متفاوت بود. او در رای به کابینه حسن روحانی به‌شدت از مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور دفاع کرد، درحالی‌که چهره‌هایی چون عماد افروغ و الیاس نادران مخالف او بودند. جلالی در این جلسه اعلام کرد که خود در انتخابات ریاست جمهوری از حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

 پس از ریاست علی لاریجانی بر مجلس هشتم، کاظم جلالی یکی از اصلی‌ترین چهره‌های حامی او در مجلس بود. پس از اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ کاظم جلالی ازجمله اعضای هیئتی بود که از طرف مجلس به دیدار نامزدهای معترض و چهره‌های سیاسی چون هاشمی رفسنجانی رفتند تا راه‌حلی برای رفع اعتراضات بیابند. او در اعلام مواضع اما بسیار محافظه‌کار بود.

جلالی در مجلس نهم به‌عنوان رییس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شد. به گفته فاطمه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، او در شاهرود دیگر رای کافی برای انتخاب دوباره نداشت و قصد نداشت نامزد شود. او درنهایت اما از تهران نامزد شد و به همراه بهروز نعمتی، دیگر نماینده حامی لاریجانی در فهرست امید قرار گرفت.

حضور او در این فهرست و مواضعش اما انتقادهای زیادی از فراکسیون امید را به دنبال داشت.

 جلالی همچنین عضو کمیسیون حقوق بشر سازمان بین‌المجالس بود. علی‌اکبر موسوی خوئینی ازجمله نمایندگانی بود که با پیگیری کاظم جلالی و حمایت علی لاریجانی از زندان آزاد و حکم ممنوع‌الخروجی‌اش لغو و توانست از ایران خارج شود. گرامی‌مقدم نماینده مجلس هفتم و سخنگوی مهدی کروبی که سال گذشته به ایران بازگشت و بلافاصله بازداشت شد نیز ازجمله نمایندگانی است که پیگیری‌های کاظم جلالی در آزادی‌اش تاثیرگذار بود.

مسعود پزشکیان؛ نطق سال ۱۳۸۸

«مسعود پزشکیان»، قبل از نمایندگی مجلس در کابینه دوم محمد خاتمی وزیر بهداشت بود و با فضای پارلمان آشنایی داشت؛ چنانچه توانسته بود از استیضاح در مجلس ششم موفق بیرون بیاید. او از معدود اصلاح‌طلبان شاخصی بود که برای دوره هشتم تایید صلاحیت شد، نخستین بار به‌عنوان نماینده تبریز به مجلس راه یافت و تبدیل به یکی از معروف‌ترین اعضای جناح اقلیت شد.

پزشکیان نقش مهمی در تایید اعتبارنامه «سلمان خدادادی» نماینده هم‌استانی خود داشت که اعتبارنامه‌اش به اتهام «تجاوز» و «آزار جنسی» در کمیسیون تحقیق رد شده بود؛ جالب اینجاست که اصولگرایان مشهوری چون روح‌الله حسینیان از مخالفان تایید خدادادی بودند.

پزشکیان که در دو سال اول حضور در مجلس تصویر آرام و بی حاشیه‌ای از خود ترسیم کرده بود و حتی در فراکسیون اقلیت هم مسوولیتی نداشت در سال ۱۳۸۸ پس از انتخابات ریاست جمهوری در نطقی۶ دقیقه‌‌ای به‌شدت از رفتار با معترضان انتقاد کرد و فریادهای اصولگرایان برای دقایقی جلسه مجلس را ناآرام کرد. پزشکیان در نطق خود که به‌سرعت بازتاب وسیعی یافت به نقل از امام اول شیعیان گفت «مانند یک حیوان وحشی به جان مردم نیفتید.» مهدی کوچک‌زاده و حداد عادل ازجمله کسانی بودند که به نطق نماینده تبریز اعتراض کردند. او در مجلس دهم نایب‌رییس مجلس شد. پزشکیان همچنین ازجمله بنیان‌گذاران فراکسیون نمایندگان «مناطق ترک‌نشین» بود که به دلیل مخالفت نهادهای امنیتی فعالیت آن متوقف شد.

شهاب‌الدین صدر؛ نایب‌رییسی که رد صلاحیت شد

 از دوره چهارم تا هشتم سابقه نداشت که نایب‌رییس اصولگرای مجلس، برای دوره بعد رد صلاحیت شود. «شهاب‌الدین صدر»، نایب‌رییس مجلس هشتم با داشتن سوابق زیادی از نمایندگی چهار دوره تا عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت وزیر، برای دوره نهم مجلس رد صلاحیت شد. او در این دوره باوجود حضور «علیرضا مرندی» و مسعود پزشکیان، دو وزیر بهداشت سابق در کمیسیون بهداشت و درمان، ریاست کمیسیون برعهده داشت و برای رسیدن به کرسی نایب‌رییسی در سال اول و دوم خیز برداشت اما ناکام ماند تا آنکه در سال ۱۳۸۹، توانست بعد از ۶ سال ترکیب دونفره ابوترابی-باهنر را درنیابت رییس برهم زند و با ۱۴۵ رای، باهنر را حذف و جای او نشست.

صدر، با اعتمادبه‌نفسی که از مجلس هشتم به دست آورده بود، با حضور پرسروصدایی انتخابات مجلس نهم را آغاز کرد و «جبهه بصیرت و بیداری اسلامی» را تشکیل داد که خود سرلیستش بود؛ اما شورای نگهبان صلاحیتش را رد کرد. شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت او را اعلام نکرد اما برخی نمایندگان فساد اقتصادی را دلیل این رد صلاحیت اعلام کرده بودند.