نیره اخوان بی‌طرف نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اصفهان

نیره اخوان بی‌طرف نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اصفهان

شناسنامه 

نامسال تولدتحصیلاتشغل
نیره اخوان بی‌طرف۱۳۳۵دکترای مبانی حقوق اسلامیمدرس دانشگاه
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریوابستگی سیاسی
اصفهانپنجم، هفتم، هشتم، نهمپنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهماصولگرا

«نیره اخوان بی‌طرف»، در کنار همسرش «حسن کامران» سابقه نمایندگی در چهار دوره مجلس را در کارنامه دارد. او تنها در انتخابات مجلس ششم و دهم نتوانست به مجلس راه یابد. اخوان در چهار دوره حضورش در مجلس، طرح الحاق ماده‌ای به لایحه حمایت از خانواده با موضوع عدم حبس زوج به علت عدم پرداخت مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه، قانون برقراری و مستمری زنان سرپرست خانوار پس از ازدواج مجدد، لایحه حمایت از خانواده و طرح تدوین قانون حجاب را ارائه داده و در این حوزه‌ها فعال بوده است. 

پنج چالش اصلی استان اصفهان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اصفهان موارد ذیل هستند:

بررسی سابقه کاری نیره اخوان و رابطه آن با چالش‌های استان اصفهان

استان اصفهان سومین استان پرجمعیت ایران و دومین قطب بزرگ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور، پس از تهران است. بااین‌همه سال‌هاست که این استان با مشکلاتی چون خشک‌سالی و انتقال آب زاینده‌رود، بیکاری و بحران معیشت، نارضایتی سیاسی و اجتماعی، حوادث جاده‌ای و مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی دست‌وپنجه نرم می‌کند. 

اخوان در مجلس نهم درباره فقر و بحران معیشت گفته: «گرانی کمر مردم خصوصا مردم محروم را شکسته است و این ناشی از بی‌تدبیری مسوولین است و فکر می‌کنم بی‌تدبیری مسئولین بدتر از تحریم است.» وی درباره خشک‌سالی و بحران انتقال آب زاینده‌رود نیز اظهار داشته: «چرا وزارت نیرو، کشور و معاونت راهبردی رییس‌جمهور و سازمان محیط‌زیست به فکر زاینده‌رود نیستند و به‌گونه‌ای مدیریت کرده‌اند که دیگر این رودخانه زنده نیست. خشکی زاینده‌رود کشاورزان شرق اصفهان را آسیب‌پذیر کرده به‌گونه‌ای که زکات بده زکات بگیر شده است.» نماینده سابق اصفهان همچنین درباره وضعیت نابسامان کشاورزان گفته: «از بسیاری از این کشاورزان سنی گذشته است. نه راه کسبی دارند، نه توان و مهارت کار کردن برای جای دیگر را دارند. نباید فراموش کنیم که معیشت این قشر به آب گره ‌خورده است.» 

نامزد انتخابات مجلس یازدهم در تذکری به وزیر نیرو خواستار ساماندهی رودخانه زاینده‌رود شده و گفته: «از وزارتخانه‌های جهاد و نیرو تقاضا دارم در اجرای تکمیل شبکه‌های یک، دو، سه و چهار شهر اصفهان بیش از این تعلل نکنند و همچنین در راستای تخصیص آب به کشاورزان توجه جدی نمایند.»

وی در یکی از نطق‌هایش در مجلس نهم بر کویری بودن استان اشاره‌کرده و افزوده: «طوفان شهر اصفهان را می‌بلعد و آلودگی‌ها باعث شده تا اصفهان دومین شهر آلوده کشور شود. از سوی دیگر صنایع پتروشیمی نیز باعث افزایش آلودگی‌ها شده‌اند و هیچ رسیدگی دراین‌باره صورت نمی‌گیرد.»

بافت فرسوده مشکل دیگر برخی مناطق در شهر اصفهان است. اخوان در مجلس نهم و در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از اختصاص بودجه‌ای برای نوسازی این بافت خبر داده و گفته: «۷ میلیارد تومان به‌منظور کمک به نوسازی منطقه ۶۳ هکتاری همت‌آباد اصفهان اختصاص داده شده است. در این طرح به هر خانواده به‌منظور مشارکت آن‌ها در ساخت وام ۳ میلیون تومانی پرداخت می‌شود.»

اخوان همچنین در صفحه اینستاگرامی خود به اقداماتش در مجلس در قالب اینفوگرافی اشاره کرده است. پیشنهاد در زمینه جذب گردشگر در اصفهان، ثبت‌نام رایگان دانشجویان تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی در دانشگاه‌های پیام نور، شبانه و روزانه، اعتراض به تغییر خط مرزی آب بین اصفهان و استان هم‌جوار، اجرای اصل ۴۴ و حق‌وحقوق ایثارگران بخشی از این اطلاعات است. 

بررسی سوابق تحصیلی و مدیریتی نیره اخوان با مشکلات استان اصفهان

نیره اخوان، دکترای مبانی حقوق اسلامی دارد. وی پس از شکست در انتخابات مجلس دهم این بار نیز در کنار همسرش حسن کامران تلاش می‌کند اعتماد ازدست‌رفته و ریزش آرای خود را در دوره قبل جبران کند و بار دیگر به‌عنوان نماینده اصفهان به مجلس بازگردد. این کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم در اصفهان باوجود دارا بودن بیشترین سابقه پارلمانی در میان زنان نماینده در مجلس نهم، جایگاه ویژه‌ای در فراکسیون زنان نداشت. تا جایی که در مجلس هشتم نیره اخوان به‌عنوان کم‌تذکرترین نماینده مجلس شناخته شد. وی در مجلس نهم به‌عنوان رییس فراکسیون عفاف و حجاب انتخاب شد. بااین‌همه اخوان در مجلس نهم هم به منفعل بودن محکوم شد درواقع اخوان در مجلس نهم آن‌قدر کمرنگ ظاهر شد که از او و سایر زنان مجلس به‌عنوان ساکتان مجلس یاد شد. 

تلاش برای قانونمند شدن حریم عفاف و حجاب، افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور و … مهم‌ترین تلاش‌های او در حوزه زنان بود، حال‌آنکه استیفای حقوق مغفول مانده زنان جایی برای پیگیری طرح‌های حاشیه‌ای نمی‌گذاشت. 

نیره اخوان عضو فراکسیون زنان مجلس بوده و در دوران نمایندگی‌اش بیش از همه به موضوع زنان و خانواده پرداخته و کمتر به موضوعاتی چون حوادث غیرمترقبه و نارضایتی‌های اجتماعی سیاسی مردم اصفهان و همین‌طور مشکلات شهری پرداخته است. بااین‌همه اخوان در کنار سایر زنان مجلس بارها به حاشیه‌نشینی و اتخاذ مواضع انفعالی متهم شده است. درحالی‌که بیشترین اخباری که در رسانه‌ها از اخوان منتشر می‌شود گویای این است که اخوان بیش از اینکه درزمینهٔ مشکلات استان موثر باشد، در حوزه زنان فعال است اما بسیاری از طرح ها و لوایح مرتبط با حوزه زنان یا بلاتکلیف مانده یا باعث محدود شدن زنان در اجتماع شده است. برای نمونه می‌توان به قانون حمایت از خانواده، بیمه زنان خانه‌دار، طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب، طرح اشتغال به کار بانوان و مرخصی زایمان اشاره کرد. 

نامزد انتخابات یازدهم همچنین بارها نسبت به نیمه‌کاره بودن متروی اصفهان تذکر داده است. او در مصاحبه‌ای درباره متروی اصفهان گفته: «ما هرسال برای راه‌اندازی مترو بودجه گرفتیم اما باوجوداینکه تحقق آن در کاهش ترافیک بسیار موثر است، مردم خدمات آن را به عینه مشاهده نکردند و این نیز ازجمله مشکلاتی است که باید برای حل آن تدبیر شود.»  حال اینکه بودجه‌های گرفته‌شده خرج کجا شده که هنوز پس از گذشت بیش از یک دهه از آغاز ساخت مترو در شهر اصفهان، هنوز این پروژه در مراحل ابتدایی به سر می‌برد، جای سوال دارد. 

به باور اخوان به علت نبود آب در شرق اصفهان، اگر به کسی زمین مجانی هم بدهند افراد حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند، بااین‌وجود با دستور مسوولان قیمت زمین‌ها در این مناطق چند برابر شده که با توجه به شرایط سخت این منطقه این دستورات وضعیت و مشکلات را چند برابر می‌کند.

تطابق برنامه‌های نیره اخوان با مشکلات حوزه انتخابیه اصفهان

اخوان این روزها در صفحه اینستاگرامی خود با شعار خدمت ماندگار به مردم اصفهان و نجات اقتصادی با انتخاب پاکان وارد کارزار انتخاباتی شده است. وی همچنین در همین صفحه بر شعارهایی چون استخدام معلمان حق‌التدریس و رسیدگی به حقوق ایثارگران در مجلس یازدهم تاکید دارد. 

نماینده سابق مجلس، این روزهای انتخاباتی هیچ اشاره‌ای به مشکلات حوزه انتخابیه اصفهان نداشته است. اخوان بیش از اینکه در این دوره از برنامه‌های آتی‌اش بگوید بیشتر تلاش دارد تا به دفاع از عملکردش در دوره‌های پیشین در قالب اینفوگرافی در صفحات مجازی‌اش بپردازد. او در صفحه اینستاگرامش به ارائه عملکرد مشترکی از خود و همسرش، حسن کامران در حوزه بهداشت و درمان اصفهان، راه و شهرسازی و آب اصفهان پرداخته است.    

وعده‌های به‌یادماندنی نیره اخوان

  • اولویت اول مسوولان حوزه زنان باید رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار باشد.
  • مساله بیکاری جوانان باید به‌طورجدی پیگیری شود.
  • حمایت از ورزش زنان سرمایه‌گذاری برای کشور است.