کاظم موسوی نامزد انتخابات مجلس یازدهم در اردبیل، نمین، نیر و سرعین

کاظم موسوی نامزد انتخابات مجلس یازدهم در اردبیل، نمین، نیر و سرعین

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
کاظم موسوی۱۳۴۷فوق لیسانس حقوق جزا و جرم‌شناسیمشاور وزیر دادگستری در امور ایثارگران
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
اردبیل، نمین، نیر و سرعین از استان اردبیلهشتمهشتم، دهم و یازدهماصولگرا

حجت الاسلام سید کاظم موسوی متولد گرمی در استان اردبیل و از نامزدهای اصولگرای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی از حوزه انتخابیه اردبیل است. موسوی در دوره هشتم پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات درآمد. او در دوره دهم نیز نامزد حضور در مجلس بود. کاظم موسوی پس از استعفا از پست مشاور وزیر دادگستری در امور ایثارگران، وارد کارزار انتخاباتی شد. با این حال  وی در دوره اول در جایگاه چهارم قرار گرفت و در دور دوم، رقابت را به محمد فیضی نامزد جوان این دوره واگذار کرد. 

پنج چالش اصلی استان اردبیل

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان اردبیل موارد ذیل هستند:

C:\Users\Asus\Desktop\pasted image 0.png

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

استان اردبیل سالهاست با مشکلاتی همچون خشکسالی و ضعف مدیریت منابع آب، وجود فقر گسترده، مشکلات معیشتی و بحران اقتصادی، مشکلات شهری، ساخت‌وساز غیرمجاز، حاشیه‌نشینی و معضلات اجتماعی ناشی از آن، لزوم توجه به ورزش و ورزشکاران استان به عنوان یکی از قطب های ورزشی کشور و گسترده‌گی پروژه‌های نیمه‌تمام، مواجه است.

کاظم موسوی که برغم تبلیغات و فعالیت های گسترده انتخاباتی در دوره دهم نتوانست حضور خود در مجلس از حوزه انتخابیه اردبیل را تکرار کند، در انتخابات دوره یازدهم به شکل چشم گیری فعالیت های کارزار انتخاباتی خود را کاهش داده و به برگزاری هم‌نشینی‌ها و جلسات با طرفداران خود اکتفا کرده است. وعده‌های انتخاباتی وی نیز عمدتا وعده ها و برنامه هایی است که در دوره قبل مطرح کرده است.

موسوی همانند دوره قبل که با حضور در مزار شهدا و پس از خواندن دعای ندبه کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرده بود در این دوره نیز پس از ثبت نام در دوره یازدهم گفته: «بنده تعهد می‌کنم که هیچ زمان از آرمان شهدا فاصله نگرفته و حامی قوانین و مقرراتی باشم که در مسیر آرمانی شهداست.» وی همچنین با انتقاد از شرایط سخت معیشتی مردم و بیکاری گسترده در استان اردبیل، با بیان اینکه «در قالب طرح یا لایحه‌ای در مجلس دهم سعی می‌کنیم تا سن استخدام و به کارگیری نیروهای تحصیل کرده را براساس سوابق تحصیلی آنها افزایش دهیم» وعده حل بیکاری در این استان را داده است.

از مسایل جالب توجه در ارتباط با کاظم موسوی نصیحت‌های اخلاقی وی به سایر نامزدهای انتخاباتی است. توصیه به عدم تخریب همدیگر از سوی رقبای انتخاباتی و وعده تلاش برای کاهش اختلافات بین نمایندگان منتخب استان در مجلس، پای ثابت سخنرانی های انتخاباتی موسوی است. 

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش های استان 

حجت الاسلام سید کاظم موسوی دارای مدرک فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی است.

کارشناس ارشد سازمان بازرسی کل کشور، نمایندگی در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و مشاور وزیر دادگستری در امور ایثارگران از جمله سوابق کاری کاظم موسوی است.

بررسی عملکرد موسوی در دوره نماینده‌گی وی در مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد، او نتوانسته تاثیرگذاری چندانی برای حل مشکلات این استان اردبیل داشته باشد. این درحالی است که استان اردبیل را می توان قطب کشاورزی ایران دانست. اما بی‌توجهی به توسعه پایدار در این استان باعث شده تا ظرفیت‌های کشاورزی زیر سایه بحران آب و خشکسالی قرار بگیرد و دامنه حاصلخیز سبلان تبدیل به یکی از مناطق بحران‌زده آبی کشور لقب بگیرد. از دیگر سو آورده‌ی عدم سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساختهای فرآوری مواد معدنی استخراج شده از معادن سرشار این استان، آسیب‌های زیست محیطی بوده و درمانی بر درد مشکلات معیشتی و بیکاری گسترده در اردبیل نشده است. همین وضع برای سایر ظرفیت‌های استان هم، از صنعت و تجارت داخلی و خارجی گرفته تا فرهنگ و ورزش و گردشگری برقرار است.

کاظم موسوی تحصیل کرده حوزه علمیه است و سابقه مشاور در وزارت دادگستری را در کارنامه دارد. با این حال وی نه در تمامی سال‌های فعالیت در این حوزه و نه در مدت نمایندگی خود در مجلس هیچگاه واکنشی به بازداشتهای گسترده فعالین مدنی استان اردبیل و صدور احکام سنگین زندان، تبعید، توقیف اموال و پلمپ محل کسب این کنشگران نداشته است.

وعده های به یاد ماندنی کاظم موسوی

  • در قالب طرح یا لایحه‌ای در مجلس دهم سعی می‌کنیم تا سن استخدام و به کارگیری نیروهای تحصیل کرده را براساس سوابق تحصیلی آنها افزایش دهیم.
  • تلاش خواهم کرد تا در معیت دو نماینده دیگر این حوزه انتخابیه، اختلافات بین نمایندگان استان را به حداقل برسانم و برای توسعه استانی مثمر ثمر باشم.
  • تعهد می‌کنم که هیچ زمان از آرمان شهدا فاصله نگرفته و حامی قوانین و مقرراتی باشم که در مسیر آرمانی شهداست.