کریم حسینی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اهواز، باوی، کارون و حمیدیه

کریم حسینی نامزد انتخابات مجلس یازدهم از اهواز، باوی، کارون و حمیدیه

شناسنامه

نامسال تولدتحصیلاتشغل
کریم حسینی۱۳۴۸پزشک عمومیرییس هیات روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان خوزستان
حوزه انتخابیهسابقه نمایندگیسابقه کاندیداتوریگرایش سیاسی
اهواز، باوی، کارون و حمیدیهندارددهم و یازدهماصولگرا

«کریم حسینی» از فعالان سیاسی اهواز و از کاندیداهای اصولگرای مجلس یازدهم شورای اسلامی است. وی سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) در استان خوزستان است. حسینی معاون مدیرکل بنیاد شهید خوزستان، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان را در کارنامه دارد. کریم حسینی رییس ستاد انتخاباتی «ابراهیم رئیسی» در انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است. در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی حسینی به‌عنوان نامزد مستقل شرکت کرد. بااین‌حال نتوانست در جمع شش نفر راه‌یافته به دور دوم قرار گیرد و از ورود به مجلس بازماند.

پنج چالش اصلی استان خوزستان

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خوزستان موارد ذیل هستند:

تطابق برنامه با مشکلات حوزه انتخابیه 

خوزستان دومین اقتصاد بزرگ ایران، پنجمین کانون جمعیتی، دهمین استان وسیع با بیشترین نسبت اراضی قابل‌زیست، بزرگ‌ترین قطب کشاورزی ایران و پایتخت نفتی ایران است. در شرایط عادی خوزستان باید یکی از پایدارترین مناطق ایران باشد، اما این‌گونه نیست. این استان سال‌ها است تبدیل به بحرانی‌ترین منطقه در جغرافیای ایران شده که با چالش‌های متعدد زیست‌محیطی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی دست‌وپنجه نرم می‌کند. آلودگی هوا، هجوم دائمی ریزگردها، تشدید بحران آب، سیل‌های ویرانگر، شرایط شکننده اقتصادی، فقر گسترده، حاشیه‌نشینی، ناامنی‌های اجتماعی، مهاجرت گسترده، عدم توجه به مطالبات و تبعیض شدید نسبت به اتنیک عرب و سرکوب گسترده فعالان مدنی، همه سبب شده تا خوزستان از یک فرصت ملی، تبدیل به مساله و بحران ملی شود.

کریم حسینی در دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی با قرار گرفتن در جایگاه هفتم، از ورود به مجلس بازماند. بااین‌حال او در حالی وارد کارزار انتخاباتی مجلس یازدهم شده که از شش نفر راه‌یافته به دور دوم انتخابات در دوره گذشته، پنج نفر رد صلاحیت شده‌اند و «همایون هاشمی»، نماینده فعلی اهواز نیز در انتخابات دوره یازدهم ثبت‌نام نکرده است.

حسینی با حمایت اصولگرایان تبلیغات گسترده‌ای را در حوزه انتخاباتی اهواز، باوی، کارون و حمیدیه آغاز کرده است. ستادهای متعدد انتخاباتی در مناطق مختلف حوزه انتخابیه دایر کرده تا جایی که در هر نقطه‌ای از شهر اهواز می‌توان پوسترهای تبلیغاتی وی را مشاهده کرد. کریم حسینی با سفر به مناطق مختلف، دیدار با روسای عشیره‌های عرب و سخنرانی در مساجد و جلساتی که حامیان وی ترتیب می‌دهند، تلاش می‌کند تا یکی از سه سهمیه حوزه انتخابیه اهواز را برای رسیدن به بهارستان کسب کند. در این میان «کریم موسوی» از قاریان مشهور اهواز نیز به نفع حسینی از شرکت در انتخابات انصراف داده است.

کریم حسینی، برنامه‌ای مشخص برای حل مشکلات عدیده استان خوزستان و حوزه انتخابیه اهواز ارائه نداده است. بااین‌حال مراجعه به برنامه‌ای که وی دو سال پیش زمانی که یکی از نامزدهای شهرداری اهواز بود، ارائه داده نشان می‌دهد، حسینی به مشکلات و اولویت‌هایی ذکرشده‌ استان خوزستان و در راس آن شهر اهواز بی‌توجه بوده است. اهواز از حساس‌ترین مناطق قومیتی در ایران است. معاون سابق سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان شیوه حل تبعیض‌ها و پاسخ به مطالبات فرهنگی و اجتماعی مردم عرب اهواز را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همکاری با مراکز دینی و فرهنگی، هویت بخشیدن به شهر اهواز برای ایجاد وابستگی در شهروندان و ایجاد هویت ایرانی اسلامی معرفی کرده است. بااین‌حال صفحات و کانال‌های منسوب به وی پر از نوشته‌های تبلیغاتی و آهنگ‌های حماسی به زبان عربی است.

سوابق تحصیلی و کاری و رابطه آن با چالش‌های استان 

کریم حسینی پزشک عمومی است. بااین‌وجود نه در صفحات و کانال‌های وی در فضای مجازی و نه در رسانه‌ها دانشگاه محل تحصیل وی منتشر نشده است.

کریم حسینی تا پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم رییس هیات روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان خوزستان بوده است. او همچنین معاونت مدیرکل بنیاد شهید خوزستان، مدیرکل پارلمان وزارت بهداشت، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی، رییس گزينش استاندارى (فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها)، ریيس كمسيون سلامت اتاق بازرگانى و معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان را در کارنامه دارد. حسینی ۶ سال در دولت‌های نهم و دهم «محمود احمدی‌نژاد» در دو معاونت مهم و تاثیرگذار استانداری خوزستان فعالیت کرد. با روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» وی از استانداری به عرصه پزشکی و مدیریت بیمارستان امیرکبیر اهواز و  پلی کلینیک شهید رجایی اهواز بازگشت. 

سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) در استان خوزستان، در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۶، رییس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی در استان خوزستان بوده است.

کریم حسینی در حالی کاندید حضور در مجلس از حوزه انتخابیه اهواز در استان بحران‌زده خوزستان است که وی سال‌ها در مناصب مختلف در این استان مشغول به کار بوده است. یکی از مهم‌ترین معضلات استان خوزستان تبعیض شدید در جذب مردم عرب این استان در سمت‌های دولتی است که در دوره معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی حسینی در استانداری نیز ادامه پیدا کرده است. 

حسینی همچنین معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان بوده است. نگاه امنیتی به استان خوزستان دیدگاه غالب مدیران این استان است. بازداشت، احکام سنگین، تبعید و سرکوب گسترده فعالین مدنی و کارگری خوزستان در دوره معاونت وی نیز ادامه پیدا کرده است. حسینی نیز همچون سایر مدیران امنیتی و سیاسی در استان خوزستان از دریچه تهدید به اتنیکهای ساکن در این استان نگریسته که یکی از اصلی‌ترین عوامل رسیدن نارضایتی‌های عمومی به نقطه بحرانی است. سرکوب خشن و خونین اعتراضات دی ۱۳۹۸ نمود نگاه امنیتی و بی‌توجهی به حل مشکلات و مطالبات مردم در این استان است.

سخنان و وعده‌های به‌یادماندنی کریم حسینی

  • مطالبه‌گری حقوق مردم یکی از رسالت‌های اصلی ما است.
  • این هنر‌ مدیران نیست که کارگران به دلیل اخراج و یا حقوق‌های معوق به خیابان بیایند و پس‌ازآن مطالبات آن‌ها پرداخت شود.
  • بدون نگاه حزبی و قومی باید به مشکلات کارگری و مشکلات جامعه بپردازیم.
  • افکار قدیمی قبل از مدیران مُسن و خسته باید بازنشسته شوند.