گزارش عملکرد نمایندگان استان آذربایجان غربی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان آذربایجان غربی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان مجلس یازدهم فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کردند، ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم را پشت سر گذاشتند. آن‌ها چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار دادند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بوده‌ است و در چه جاهایی آن‌ها اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار دادند. گزارش پیش رو ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد صد روزه نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس یازدهم است.

پنج چالش اصلی استان آذربایجان غربی

بنا بر تحقیق کارشناسان ایران‌وایر پنج اولویت اصلی استان آذربایجان غربی موارد زیر هستند:

بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان آذربایجان غربی

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان آذربایجان غربی

۱۲ نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی زیر روبه‌رو بوده و هستند:

معیشت، فقر و بی‌کاری

مسائل قومی و اقلیت‌ها

دریاچه ارومیه

کمبود امکانات درمانی

مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی

این چالش‌ها زندگی را برای مردم استان دشوار کرده و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده‌اند. بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد از ۱۲ نماینده استان آذربایجان غربی، ۴ نماینده طی ماه‌های گذشته فرصت نطق در صحن علنی مجلس را یافته‌اند.

الف) واکنش نمایندگان به چالش‌های استانی

از پنج چالش عمده استانی، نمایندگان در فرصت نطق به طرح چالش «معیشت، فقر و بی‌کاری» و تا حدودی به چالش «مشکلات شهری» پرداخته‌اند که البته این مشکلات بیش از آن که مختص استان خاصی باشند، مشکل ملی هستند. از میان ۴ نماینده استان که فرصت نطق یافته‌اند، تنها یک نماینده به مسائل قومی و اقلیت‌ها پرداخته است. «انور حبیب‌زاده بوکانی» مشکلات اقلیت‌ها و خواست آن‌ها را مورد توجه قرار داده و گفته است: «کردها که از کهن‌ترین ساکنان ایران زمین هستند در کنار توسعه و زدودن غبار محرومیت انتظارات دیگری دارند که سال‌ها است مغفول مانده، مانند به‌کارگیری مدیران شایسته کرد و اهل سنت در پست‌های رده بالای استانی، کشوری و اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی که حق آموزش زبان مادری در مدارس را به رسمیت می‌شناسد. انتظار می‌رود در مجلس یازدهم برای تحقق این مطالبات کردها گام‌های اساسی برداشته شود.» سایر نمایندگان استان به مسائل اقوام نپرداخته‌اند. حال آن که تبعیض‌های قومیتی، حقوق ازدست‌رفته اقوام کرد و ترک و چالش‌های در اقلیت بودن، موضوعاتی جدی و دردی کهنه در آذربایجان غربی هستند. دریاچه ارومیه و مشکلات آن نیز در نطق نمایندگان جایی نداشته است که روشن نیست آیا دلیل آن بهبود اوضاع این دریاچه و رضایت از توجه دولت «روحانی» به این مسئله است یا غفلت سبب سکوت نمایندگان این استان در خصوص این چالش منطقه‌ای شده است.

ب) دغدغه عمده نمایندگان

علاوه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی که یک دغدغه عام است و در اظهارات همه نمایندگان می‌توان ردی از آن را یافت، دغدغه عمده نمایندگان را که در نطق‌های میان‌دستور آن‌ها جلوه بیرونی داشته است، می‌توان این‌گونه فهرست کرد:

 • ازدواج جوانان
 • اشتغال جوانان
 • مایحتاج زنان سرپرست خانوار
 • بازرگانی/ تجارت با همسایگان و بازارچه‌های مرزی
 • کولبری
 • سقوط ارزش پول ملی/افزایش تورم
 • ناامنی جاده‌های درون‌استانی
 • پروژه‌های سد‌سازی در استان

ج) مهم‌ترین اظهارات نمایندگان

عمده‌ترین مطالبی که نمایندگان استان‌ آذربایجان غربی در نطق‌های میان‌دستور در صحن علنی مجلس مطرح کرده‌اند به  این شرح هستند:

۱۵ میلیون جواندم‌ بختبه‌ دلیلعدمشغلومسکننمیتوانندازدواج کنند

نطق «مهدی عیسی‌زاده»، نماینده میان‌دوآب، در جلسه روز سه‌شنبه ۱۳خرداد۱۳۹۹:

 • مردان و زنان حوزه انتخابیه من ۴۰ سال است در مقابل دشمنان مقاومت کرده‌اند و عزیزان خود را تقدیم کرده‌اند، اما به دلیل نامناسب بودن وضع معیشت مردم، من از آن‌ها شرمنده هستم. جوانان شهر من به علت بی‌کاری در کنج خانه مانند شمع در مقابل چشمان پدر و مادر خود می‌سوزند. ما یک خانواده ۸۰ میلیونی هستیم که به دلیل وحشی‌گری از خارج کشور به لحاظ اقتصادی و فرهنگی، تحت فشار هستیم. آیا برای کم کردن فشار از مردم نباید حرکت کرد؟ مردم انقلابی از مجلس انقلابی انتظار دارند، ۱۵ میلیون جوان دم‌ بخت در کشور وجود دارند که به دلیل عدم دارا بودن شغل و مسکن، نمی‌توانند ازدواج کنند، ۷ میلیون جوان بی‌کار داریم که هر روز به آمار آن اضافه می‌شود و ۴ میلیون زن سرپرست خانوار داریم که بدون شغل و درآمد باید هزینه پرورش فرزندان خود را تقبل کنند. ای نمایندگان اگر غیرت دارید، در این زمینه اقدامی کنید. ما از بوسنی و هرزگوین خبری را شنیدیم و همه غیرتی شدیم و می‌خواستیم خودکشی کنیم، اما در کشور ما ۴ میلیون زن سرپرست خانواده است و نباید به آن‌ها بی‌توجه باشیم.
 • ای نمایندگان آیا بی‌پولی را تجربه کرده‌اید؟ می‌دانید تیمسار بازنشسته و فرهنگی بازنشسته این کشور یک‌میلیون‌وهفتصدهزار حقوق می‌گیرند و با وجود بیماری‌ها نمی‌توانند چرخ زندگی خود را بچرخانند؟ تا کی می‌خواهیم بگوییم و عملی نکنیم؟ در حالی که می‌توانستیم عمل کنیم، اما اقدامی نکردیم.
 • ما نمایندگان ۴۵ روز مانده به انتخابات در به در، به خانه‌های مردم می‌رویم، ولی الآن مردم را فراموش کرده‌ایم که همین مردم که ولی‌نعمت ما هستند.
 • با تاسیس مراکز کار و دانش، فنی و حرفه‌ای، علمی‌کاربردی و دانشگاه‌های فنی قرار شد بی‌کاری در مملکت رفع شود، اما همین‌ها برای ما موجب مشکلاتی شده است، زیرا ۱۴ میلیون دانش‌آموز داریم با یک‌میلیون فرهنگی که نمی‌توانند این تعداد دانش‌آموزان را اداره کنند. اگر سند فرهنگی را اجرایی می‌کردند اکنون روزی حلالی سر سفره‌شان بود و سفره‌شان خالی نبود.
 • همه تقصیرها را نباید سر تحریم‌ها بگذاریم و خودمان نیز در همین جایگاه مجلس می‌توانیم اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت کشور انجام دهیم.

رکود نای نفس کشیدن را از مردم گرفته است

نطق «انور حبیب‌زاده بوکانی»، نماینده بوکان، در جلسه روز چهارشنبه ۲۱خرداد۱۳۹۹:

 • رکود نای نفس کشیدن را از مردم گرفته است. بی‌کاری بنیان خانواده‌ها را متزلزل کرده، تورم مردم را در تامین حداقل معیشت شان ناتوان کرده و فساد اعتماد مردم را خدشه دار کرده است. اگر می‌خواهیم در این شرایط شرمنده مردم نباشیم و گره‌گشای آنان باشیم باید مجلس شورای اسلامی به جایگاه واقعی خود در نظام جمهوری که به فرمایش حضرت امام خمینی (ره) مجلس در راس همه امور است، بازگردد.
 • بدون شک راه‌کار بر پایان دادن رکود اقتصادی، امیدآفرینی و اشتغال‌زایی در کشور، پیشنهاد مدبرانه رهبر انقلاب مبنی بر جهش تولید است. رسیدن به این هدف موثر نخواهد شد مگر آن‌ که دولت زیرساخت‌های لازم را فراهم کند. در بسیاری از نقاط کشور این زیرساخت‌ها فراهم نیست، مناطق کردنشین و غرب کشور دروازه ایران بر روی بازارهای جهان عرب و غرب است، کشورمان از طریق عراق می‌تواند به بازار عرب دسترسی پیدا کند و از طرف ترکیه به بازار غرب، اما این پتانسیل‌های مرزی کردستان و غرب کشور سال‌ها است که مغفول مانده است.
 • دولت در راستای تحقق شعار سال باید زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل مانند آزادراه و راه‌آهن را در استان کردستان و غرب ایجاد کند، باید جاده‌های کردستان را که به قتل‌گاه تبدیل شده‌اند به راه‌های صادرات تبدیل کند، مناطق ویژه اقتصادی و بازارچه‌های مرزی ایجاد شوند تا تولیدات کشوری صادر شوند.
 • از سوی دیگر سرمایه‌گذاری دولتی در مناطق محروم مانند استان کردستان ناچیز و بستر لازم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز فراهم نشده است، به همین دلیل نه از اشتغال خبری است نه از رفاه. نتیجه این وضعیت ظهور پدیده‌هایی همچون کولبری است  که زاییده توسعه‌نیافتگی مناطق کردنشین است. کولبر به فرمایش مقام معظم رهبری قاچاقچی نیست، چرا که کولبران برای تامین حداقل معاش زندگی خود جان بر کف می‌گذارند و معیشت آنان از طریق جهت تولید به راحتی تامین می‌شود.
 • کردها که از کهن‌ترین ساکنان ایران زمین هستند در کنار توسعه و زدودن غبار محرومیت انتظارات دیگری دارند که سال‌ها است مغفول مانده، مانند به‌کارگیری مدیران شایسته کرد و اهل سنت در پست‌های رده بالای استانی، کشوری و اجرای اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی که حق آموزش زبان مادری در مدارس را به رسمیت بشناسد. انتظار می‌رود در مجلس یازدهم برای تحقق این مطالبات کردها گام‌های اساسی برداشته شود.
 • در حوزه انتخابیه بوکان نیز در کنار بی‌کاری، تورم، ناتمام ماندن پروژه‌های عمران، بهداشتی، آموزشی، نبود حداقل امکانات رفاهی مانند آب شرب بهداشتی، گاز شهری در بسیاری از مناطق شهری و روستایی وضعیت بحرانی در این شهرستان ایجاد کرده است.
 • شهرستان بوکان در کریدور غرب کشور واقع شده است، اما تخریب زیرساخت‌های شهری، تصادفات خونین و مرگ‌بار تنها سهم این شهرستان از تردد ترانزیت‌های بین‌المللی است. چرا پروژه احداث کنارگذر بوکان ۱۰ سال راکد مانده است؟ پروژه تبدیل محور بوکان- میان‌دوآب به بزرگراه مدت مدیدی است به پایان نرسیده است. این محور به قتل‌گاه شهروندان بوکانی تبدیل شده است.
 • سد شهرچای یکی از مطالبات اصلی مردم است که در دوره نمایندگی بنده در مجلس هفتم کلنگ‌زنی شده و پس از صرف میلیارد تومان هزینه ادامه ساخت آن با مصوبه کارشناسی ستاد احیا تعطیل شد. باید در این مصوبه تجدید نظر شود، چون سد سیمینه‌رود نقش مهمی در رونق کشاورزی و کاهش بی‌کاری و مهار آب‌های جاری و هدر رفتن آب‌های سطحی در منطقه دارد. این سد می‌تواند به پایان برسد.

تحقق عدالت درآمدی و زدودن چهره فقر از کشور به کجا رسید؟

نطق «محمد علی‌پور»، نماینده ماکو و چالدران، در نشست علنی روز سه‌شنبه، ۳تیر۱۳۹۹:

 • خطاب به رئیس‌جمهور؛ شما که حداقل سطح رفاه را وعده دادید چه شد؟ تحقق عدالت درآمدی و زدودن چهره فقر از کشور به کجا رسید؟ شما نه تنها قدمی برای رفع فقر و محرومیت مردم بر نداشتید بلکه با تورم بالای ۴۰ درصدی و افزایش روز به روز قیمت‌ها آن‌ها را محروم‌تر کردید. فقر مطلق نه تنها از بین نرفت، در سال پایانی دولت چندین برابر بر آن اضافه شد. ایجاد اشتغال برای جوانان بی‌کار نخواستیم، حداقل به فکر معیشت آنان باشید.
 • در تذکری به وزرای امور خارجه، راه و شهرسازی و امور اقتصادی و رئیس گمرک؛ رقبای منطقه و فرامنطقه‌ای با دور زدن کریدور ترانزیتی شرق و غرب یعنی بازرگان، بزرگ‌ترین مرز زمینی کشور، ظرفیت استراتژیکی آن را کم‌اثر یا بی‌اثر می‌کنند و غفلت از این موضوع به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
 • در تذکری به وزیر نیرو؛ در این شرایط اقتصادی ۱۴۰۰ میلیارد تومان برای سد کریم‌آباد و تاسیسات پایاب آن هزینه شده و پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی دارد. در این رابطه به خاطر ۳۰۰ میلیارد تومان که برای تکمیل و بهره‌برداری آن لازم است، ۱۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حال از بین رفتن است. اقدام عاجل برای اتمام پروژه ضروری است، زیرا نقش عمده‌ای در صادرات محصولات کشاورزی دارد.

او در تذکری به وزیر آموزش‌ و‌ پرورش و سازمان برنامه و بودجه نیز بر ضرورت اجرای قانون افزایش حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی و توجه جدی به نهضتی‌ها تاکید کرد.

باید بینتورمویارانهنقدیتناسبوجودداشته باشد

نطق «سلمان ذاکر»، نماینده ارومیه، در جلسه روز یک‌شنبه ۲۳شهریور۱۳۹۹:

 • خطاب به رئیس‌جمهور؛ امروز نه تنها شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم، بلکه اصل پول نیز از دست مردم رفته است. تورم حاکم بر جامعه از کالاهای خرد تا کالاهای اساسی و حتی خودرو سر به فلک زده و نمی‌توان یک جهیزیه ساده برای یک زوج تهیه کرد. در این شرایط، مردمی که قدرت خرید ندارند باید چه کنند. امروز اگر کسی پول داشته باشد، ارزش پول او افت کرده و اگر پولی نداشته باشد؛ می‌توانید تصور کنید که چه بلایی سرش خواهد آمد.
 • بیش از ۱۰ درصد استان آذربایجان غربی زیر پوشش کمیته امداد است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی داریم. بسیاری‌ از کشاورزان و کارگران درآمدی ندارند، چه تدبیری برای این اقشار اندیشیده‌ایم؟
 • می‌توانیم بین تورم و یارانه نقدی تناسب‌سازی ایجاد کنیم و علاوه بر یارانه نقدی، یارانه‌های غیرنقدی به مردم بپردازیم و این مسائل باید اولویت اصلی مجلس و دولت باشد.
 • امروز مردم مشکل ازدواج، اشتغال و مسکن دارند و لازم است که یک برنامه کوتاه‌مدت برای حل این مشکلات در نظر داشت.
 • باید دیپلماسی هوشمندانه را فعال کرد و از کم‌کاری فاصله گرفت؛ ما می‌توانیم برای حل مشکلات اساسی مردم بر اساس شاخص درآمد هر استان، شاخص اشتغال هر استان و سایر شاخص‌‎های اقتصادی برنامه‌ریزی داشته باشیم.
 • ما می‌توانیم ارز تعهدی را تعدیل کنیم و در قبال صادرات میوه، سم و کود وارد کنیم تا مشکل اشتغال در استان برطرف شود. حتما نباید در ازای هر صادراتی در شرایط تحریمی ارز وارد کشور شود.
 • تبدیل وضعیت نیروهای نهضتی و مربیان قرآن ضروری است. با چنین اقداماتی می‌توانیم زمینه‌های رضایت‌مندی مردم از مجلس را فراهم کنیم.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسئولان اجرایی

نمایندگان استان آذربایجان غربی طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، حدود ۹۹ تذکر کتبی و شفاهی به مسئولان اجرایی دادند. برخی تذکرها فردی و برخی جمعی داده شده‌اند و در این تذکرها نگاه ملی و استانی وجود دارد، اما تذکری از سوی مجمع نمایندگان استان که نشان‌دهنده حرکت دسته‌جمعی برای پی‌گیری مشکلی در سطح استان باشد، یافت نشد.

سلمان ذاکر، نماینده ارومیه، با ۴۰ تذکر به رئیس‌جمهور و وزرا بیشترین آمار تذکر را دارد و از ۴ نماینده این استان (حضرت‌پور، جلال‌زاده، نجف‌زاده و عیسی‌زاده) نیز تذکری فردی به مسئولان اجرایی کشور ثبت نشده است. از ۹۹ تذکر نمایندگان استان، ۳۹ تذکر جنبه ملی داشته و ۶۰ تذکر جنبه استانی و محلی داشته است. اما جالب این که  از ۶۰ تذکر استانی، هیچ‌کدام متوجه چالش‌های قومی-اقلیتی، دریاچه ارومیه و حاشیه‌نشینی نبوده است. تنها نماینده‌ای که در خصوص دریاچه ارومیه تذکر داده است، «علی زنجانی»، نماینده نقده، بوده است که او نیز تذکرش بر ضرورت احیای این دریاچه تاکید ندارد، بلکه معترض است که به بهانه احیای دریاچه ارومیه، کشاورزان منطقه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

برخورد قهری با کولبران، مشکلات کشاورزان، اشتغال و مسائل جاده‌ها عمده‌ترین دلیل تذکر نمایندگان این استان به مسئولان اجرایی کشور بوده است.

تذکر تک تک نمایندگان استان به مسئولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای «جلال محمودزاده»، نماینده مهاباد، خطاب به:

 • رئیس‌جمهور؛ چرا نباید رئیس‌جمهور فکر اساسی برای شهرها با وضعیت قرمز مانند مهاباد کند؟ چرا شهرهایی با وضعیت قرمز قرنطینه نمی‌شوند و خسارات مالی ناشی از تعطیلی بازار را هیئت دولت به عهده نمی‌گیرد؟ چرا نباید نیروهای تازه‌نفس به بیمارستان‌ها همانند بیمارستان مهاباد تزریق شود؟ آقای رئیس‌جمهور اگر احساس مسئولیت نسبت به مردم دارید و به سوگندی که خوردید پایبند هستید، شهرهایی مانند مهاباد را با تامین امکانات مالی قرنطینه کنید. ادارات و بانک‌ها و مشاغل پررفت‌وآمد را برای مدتی تعطیل کنید، اما خسارات مردم را بپردازید، تجهیزات بیمارستانی را فراهم کنید.
 • رئیس‌جمهور و وزیر علوم تحقیقات و فناوری؛ لزوم اختصاصارزدولتی برای واردات نهاده‌های کشاورزی از جمله کود، سموم و نهاده‌های دامی. همین‌طور لزوم افزایش نظارت بر شیوه مدیریت در «دانشگاه آزاد اسلامی» و جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوق اساتید و کارکنان این دانشگاه.
 • وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم تعیینتکلیفکلاسهایبدونمعلم و مدارس زیر استاندارد و معلمان نهضت و حق‌التدریس.
 • وزیر نیرو و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛  دلیل قطعیمرتببرقکارگاههایتولیدی، پمپ‌ها و چاه‌های کشاورزی در کل کشور بدون اطلاع قبلی، همین‌طور دلیل ابلاغ بخشنامه غیرکارشناسی تعیین میزان درآمد روستاییان جهت تمدید دفترچه‌های بیمه سلامت.
 • وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم دقت در رعایتپروتکلهایبهداشتی در مقابله با ویروس کرونا هم‌زمان با بازگشایی مدارس.
 • وزیر کشور؛ علی‌رغم هشدارهای متعدد نیروهای مرزبانی، کولبرانمنطقهمرزی را به رگبار می‌بندند.
 • رئیس‌جمهور و وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم افزایش دقت و توجه به رعایت نکات بهداشتی در مقابله با بیماری ویروس کرونا در بازگشایی مدارس و لزوم صدور دستور جدی جهت جلوگیری از ادامه شلیکبهکولبرانوساماندهیبازارچههایمرزی و معابر کولبری.
 • وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی؛ لزوم تجهیز بیمارستان و مراکز بهداشتی شهرستان مهاباد، تذکر درباره لزوم توجه بیشتر به مسائل فرهنگی مهاباد.
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ لزوم رسیدگی به وضعیت آنتندهیدرروستاهایمنطقه.
 • تذکر به وزیر نیرو؛ لزوم تسریع در دفع فاضلاب شهرستان خلیفان.
 • وزیر راه؛ درباره لزوم تسریع در به‌سازی جاده‌های روستایی و همچنین ضرورت اختصاص اعتبار برای پروژه‌های راه‌سازی.
 • وزیر تعاون؛ علت عدم توجه به معیشت مردم و افزایش قیمت مسکن و خودرو و لزوم تسریع در احداث بیمارستان تامین اجتماعی مهاباد.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم تامینامکاناتونیرویانسانی لازم جهت مقابله با ویروس کرونا در شهرستان مهاباد.
 • رئیس‌جمهور؛ علت عدم تامین اعتبار گازرسانی به استان‌های محروم چیست؟
 • وزیر امور اقتصاد و دارایی؛ علت برداشت غیرقانونی بانک‌ها از حساب مردم علی‌رغم ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر تعلیق اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه به مدت ۴ ماه.
 • رئیس‌جمهور؛ علل عدم تامین ارز دولتی برای کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی دامی.
 • وزیر نیرو؛ درباره دلیل عدم رسیدگی به وضعیت آب شرب شهری و روستایی که اغلب پروژه‌های آب‌رسانی در شهر و روستاها نیمه‌تمام مانده و اعتراضات گسترده ایجاد شده است. نسبت به عدم تامین آب شرب در شهرها و روستاها [مشکل] وجود دارد.

تذکرهای «کمال حسین‌پور»، نماینده پیران‌شهر، خطاب به:

 • وزیر کشور؛ علی‌رغم هشدارهای متعدد نیروهای مرزبانی، کولبرانمنطقهمرزی را به رگبار می‌بندند.
 • رئیس‌جمهور و وزیر کشور؛ آیا شغلکولبری در شان ملت و جوانان ما است؟ در منطقه‌ای که کم‌ترین فرصت شغلی وجود ندارد و تعداد کارخانجات هم کم است و درد گرسنگی و بی‌کاری بیداد می‌کند، مگر راه چاره‌ای برای تامین حداقل معیشت مردم جز کولبری وجود دارد؟
 • رئیس‌جمهور؛ زمانی که به دنبال رای مردم کرد و مرزدار هستید، بیانیه ۱۰ ماده‌ای صادر می‌کنید و آن‌ها را مرزدار و وطن‌پرست می‌نامید، اما اکنون مرزها را بسته، بازارچههایمرزی را تعطیل می‌کنید. آیا وعده‌های شما این بود؟
 • وزیر آموزش و پرورش؛ معلمان نهضتی و حق‌التدریسی که سال‌ها روستا به روستا و منطقه به منطقه برای آموزش مردم تلاش کردند، چرا مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند؟ آیا به یاد ندارید این افراد زمانی در خط مقدم آموزش حضور داشتند. نمایندگان نباید به وزارت آموزش و پرورش اجازه تضییع حقوق معلمان نهضت سوادآموزی و حق‌التدریسی را بدهند.
 • رئیس‌جمهور؛ حذف ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی و کود شیمیایی باعث گرانی ۱۰ برابری کود و سویا شده و کشاورزان را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است. فکری برای رفع این مشکل اندیشیده شود.
 • وزیر اقتصاد و دارایی؛ تقویت مدیریت گمرکات کشور و عزل مدیران ضعیف ضروری است. یکی از راه‌کارهای جهش تولید صادرات کالای غیرنفتی است. بنابراین؛ اقدامات لازم برای تحقق این مهم فراهم شود و همچنین معابر رسمی کولبران را باز کنید.
 • رئیس‌جمهور؛ علت افزایشنرخاجارهبهایمسکن چیست؟ چرا دولت این بازار را کنترل نمی‌کند؟
 • وزیر تعاون؛ لزوم تسریع در احداث و تجهیز درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان.
 • وزیر نفت؛ لزوم تسریع در گازرسانی به تمامی روستاهای منطقه.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی و ارائه راه‌کار مناسب در حوزه مبارزه با مواد مخدر.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ لزوم تسریع در کنترل بازار مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت مسکن و اجاره، تسریع در احداث بزرگراه منطقه و تسریع در تامین اعتبارات، تعریض و به‌سازی راه‌های مواصلاتی سردشت-پیران‌شهر.
 • وزیر بهداشت؛ لزوم تسریع در احداث و تجهیز بیمارستان منطقه.
 • وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم نوسازی و تجهیز مدارس منطقه.
 • وزیر ورزش و جوانان؛ پیرامون لزوم توسعه سرانهورزش و فضای ورزشی و توجه به زیرساخت‌های این حوزه در دو شهرستان سردشت و پیران‌شهر.
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ لزوم احداث و تجهیز مراکز درمانی شهرهای میرآباد، سردشت و لاجان پیران‌شهر.
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ لزوم تاثیر در روند احداث و تجهیز درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان سردشت با توجه به تعداد زیاد بیمه‌شدگان تامین اجتماعی این شهرستان.
 • رئیس‌جمهور؛ علت عدم تامین اعتبار گازرسانی به استان‌های محروم چیست؟
 • وزیر امور اقتصاد و دارایی؛ علت برداشت غیرقانونی بانک‌ها از حساب مردم علی‌رغم ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر تعلیق اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه به مدت ۴ ماه.
 • رئیس‌جمهور؛ علل عدم تامین ارز دولتی برای کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی دامی.
 • وزیر اقتصاد؛ علت ضعف مدیریت در گمرک‌ها چیست؟
 • وزیر نیرو؛ درباره دلیل عدم رسیدگی به وضعیت آب شرب شهری و روستایی که اغلب پروژه‌های آب‌رسانی در شهر و روستاها نیمه‌تمام مانده و اعتراضات گسترده ایجاد شده است. نسبت به عدم تامین آب شرب در شهرها و روستاها [مشکل] وجود دارد.

تذکرهای سلمان ذاکر، نماینده ارومیه، خطاب به:

 • وزیر راه و شهرسازی؛ لزوم رسیدگی به اخذعوارضمتعددازمردم در جاده ارومیه-تبریز.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ علت اخذ عوارضسنگینازپلشهیدکلانتریارومیه  و بزرگراه ارومیه-تبریز.
 • رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی؛ امروز زمان صادرات ۸.۵ میلیونتنمیوهبهکشورهایهمسایه است و در همین راستا با نمایندگان استان نامه‌ای برای برداشتن تعهدات ارزی استان‌های مرزی تدوین و ارسال کرده‌ایم. بستر تعهدات ارزی در کشورهای عراق و افغانستان فراهم نیست و اگر صادرات میوه توسط صادرکنندگان صورت نگیرد، ۸.۵ میلیون تن میوه در دست صادرکنندگان خواهد ماند.
 • وزیر جهاد کشاورزی؛ بیش از صدهزار تن گوجه در دست مردم مانده و فروش این محصولات در ایستگاه‌ها صورت می‌گیرد. متاسفانه دولت به جای اعلام نرخ خرید تضمینی و حمایت از کشاورزان وقت استراحت و خواب را از آن‌ها گرفته است.
 • دولت؛ دولت به فکر جیب و قدرت خرید مردم باشد. یارانه ۴۵ هزار تومانی در حالی چندین سال ثابت مانده که فیش قبوض برق، آب و گاز چندین برابر شده است و دولت اختیاری در زمینه تعیین نرخ سکه و ارز ندارد.
 • وزیر نیرو؛ در خصوص لزوم بهره‌برداری از مخزن هزار مترمکعبی شهرستان آستانه اشرفیه و اجرای طرح فاضلاب.
 • وزیر آموزش؛ درباره لزوم تبدیلوضعیتمعلمانقرآنی، نهضتی و پیش‌دبستانی و حل مشکل معلمان غیرانتفاعی.
 • وزرای نفت، راه و کشاورزی؛ لزوم تخصیص بودجه جهت گازرسانی به بخش سیروانا و روستاهای آن و لزوم تسریع در تکمیل بزرگراه ارومیه-سرو و توجه به راه‌های روستایی و لزوم تسریع در تخصیص گازرسانی به روستاهای بخش‌های حوزه‌های انتخابیه و لزوم تسریع در خرید قیمت تضمینی گوجه‌فرنگی و محصولات زیر درختی ارومیه.
 • وزیر نیرو؛ تامینآبشرب و کشاورزی ۳۰ روستای بخش دیزج ارومیه.
 • وزیر نفت؛ درباره لزوم رفع مشکل گازرسانی به بخش روضه چای ارومیه و پایین بودن شاخص گازرسانی به روستاها در استان آذربایجان غربی.
 • رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد و امور دارایی؛ علت عدم تصویب تشکیلمنطقهآزادتجاریگمرکسرو.
 • رئیس‌جمهور و وزیر ورزش و جوانان؛ لزوم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان و تخصیص بودجه لازم برای آن و لزوم تسریع در تامین مالی و پرداخت وام ازدواج جوانان.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم تجهیز گمرک سرو به دستگاه‌های ایکس‌ری جهت تسریع در ترخیص کالا.
 • رئیس‌جمهور؛ وضعمعیشتی، گرانی‌ها، کاهش ارزش پول ملی و بسیاری از مشکلات مسئله‌ای نیست که بتوان در برابر آن سکوت کرد، پس چرا رئیس‌جمهور در مقابل مردم پاسخ‌گو نیست و توضیحی نمی‌دهد و در سفرهای استانی حضور پیدا نمی‌کند. فصل بهره‌برداری از باغات و محصولات کشاورزی رسیده است، اما هنوز مشکلات گمرک برای صادرات مرتفع نشده، همچنین وضعیت بهره‌برداری از معادن استان نیز نامشخص است و تکلیف وزیر صنعت نیز در شرایطی که به شدت به وزارتخانه منسجم نیاز است، مشخص نشده است.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم به‌کارگیری مدیران توانمند، کارشناسان و دلسوز در اداره کشور و لزوم افزایش مبلغ یارانه ۴۵ هزار تومانی و متناسب‌سازی آن با تورم.
 • وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری؛ لزوم تسریع در تکمیل و راه‌اندازی «دانشگاه آزاد بین‌المللی ارومیه».
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ درباره تذکر به وزیر صمت مبنی بر تضعیف شدن صنعت چاپ در استان آذربایجان غربی.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ لزوم تسریع در دوباندهکردنراههایبخشهایمهمگردشگریارومیه.
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر جهاد کشاورزی؛ لزوم تصویب منطقه آزاد تجاری سرو و همین‌طور لزوم حمایت از کشاورزان در گرانی سم و کود.
 • وزیر نفت؛ لزوم تخصیص بودجه برای گازرسانی به مناطق کم‌برخوردار ارومیه.
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ لزوم حمایت معاونت مطبوعاتی وزارت متبوع از اصحاب رسانه استان آذربایجان غربی.
 • وزیر ورزش و جوانان؛ لزوم عملیاتی کردن طرح خانه جوان با توجه به زمینه ارائه‌شده از سوی استانداری.
 • وزیر بهداشت و درمان؛ لزوم اقدام جهت جمع‌آوری سایت زباله به لحاظ تهدید سلامت ساکنان.
 • وزیر امور اقتصادی؛ لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای اجرایتعهدارزی در صادرات.
 • وزیر جهاد کشاورزی؛ لزوم حمایت از زنبورداران استان آذربایجان غربی در مورد بیمه تامین اجتماعی، صادرات عسل و پرداخت خسارت.
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ حمایت از نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان و تخصیص بودجه به پارک علم و فناوری استان.
 • وزیر کشور؛ پیرامون لزوم نظارت بر افزایش غیر قابل تحمل قیمت مسکن و مواد پتروشیمی.
 • وزیر راه؛ لزوم رسیدگی به علت افزایش مبلغ عوارض پل شهید کلانتری ارومیه و عدم اعمال معافیت از عوارض پل در خصوص روستاهای بعد از پل.
 • رئیس‌جمهور؛ تجدید نظر در رابطه با حاکمیت دلار بر تجارت کشور و عدم کنترل تاثیر آن بر قیمت‌ها.
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ لزوم نظارت بر اداره دخانیات کشور و توجه به تولید و قراردادهای داخلی و خارجی و راه‌اندازی دستگاه‌های خریداری‌شده در آذربایجان غربی.
 • وزیر کشور؛ لزوم تخصیص امکانات پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها و هنگ‌های مرزی استان آذربایجان غربی.
 • رئیس‌جمهور؛ اقدام برای کنترلارز که به بالای ۲۰ هزار تومان رسیده است.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم تامین مسکن برای افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و زنان بی‌سرپرست ارومیه.
 • رئیس‌جمهور و وزیر کشور؛ لزوم اقدام در رابطه با تورم ۴۵ درصدی و به ویژه گرانی مسکن و مصالح آن و علت عدم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح و بازنشستگان تامین اجتماعی با کارکنان رسمی کشوری.
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی؛ لزوم حمايت از سرمايه‌گذاران داخلی و جلوگیری از فراهم نمودن زمينه فرار سرمايه‌گذاران به خارج از کشور.
 • وزیر آموزش و پرورش؛ درباره لزوم جذب بدون آزمون آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی.
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی؛ درباره ضرورت هم‌خوانی میزان یارانه پرداختی با تورم.
 • وزیر کشور؛ لزوم برنامه‌ریزی برای ایجاد امکان ثبت‌نام همه برای سهام عدالت به ویژه دهک‌های پایین کشور.
 • وزیر جهاد کشاورزی؛ لزوم حمایت از اتحادیه مرغ‌داران کشور در تهیهخوراکونهادههایدامی و جلوگیری از افزایش قیمت مرغ.
 • وزارت امور خارجه؛ احقاق حقوق صادرکنندگان هندوانه از ارومیه به ترکیه، در حال حاضر ۲۰ هزار تن هندوانه در ترکیه در حال خراب شدن است.

تذکرهای انور حبیب‌زاده، نماینده بوکان، خطاب به:

 • وزیر راه و شهرسازی؛ حدود ۱۲ سال از پروژهدوباندهشدنمحوربوکانمیاندوآب می‌گذرد، اما هنوز اقدام قابل قبولی در این عرصه صورت نگرفته است. بر اساس آمارها در بهار و تابستان سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، حدود ۲۸ فقره تصادف در محور مذکور رخ داده و این حوادث موجب جان باختن یا زخمی شدن بیش از ۴۰ نفر شده است، از طرف دیگر حدود ۲۷ درصد از تصادفات جنوب آذربایجان غربی در این محور است. سال‌هاست که هزینه تعلل و کوتاهی در ساخت بزرگراه بوکان-میان‌دوآب را مردم با خون و جان‌شان می‌پردازند. به خاطر خدا، اعتبار نظام و حفظ جان شهروندان، ساخت پروژه را با تزریق اعتبارات ویژه تسریع کنید.
 • وزیر نفت؛ لزوم گازرسانیبهروستاهایمحروم شهرستان بوکان با توجه به سردسیری و محروم بودن منطقه.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ تسريع در احداث و تكميل طرح بزرگراه میاندوآب به بوکان و بوکان به سقز کنارگذر بوکان.
 • رئیس‌جمهور؛ لزوم همسان‌سازی و برقراری عدالت و رفع تبعيض بين حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته.
 • وزیر نیرو؛ لزوم ادامه فعاليت ساخت سد مخزنی و شبکه آبیاری و زه‌کشی سد شهریکند بوکان.
 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ لزوم راه‌اندازی و تقويت اينترنت در روستاها و مناطق محروم بوکان جهت بهره‌مندی دانش‌آموزان از آموزش مجازی.
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ لزوم احداث بيمارستان تامين اجتماعی در شهرستان بوکان و ارتقای درمانگاه تامين اجتماعي به پلی‌کلينيک.
 • وزیر کشور؛ لزوم رفع بلاتكليفی دو شهرک دامداران و جوانان بوکان در تقسیمات کشوری و ابهام در سرنوشت فرمانداری ویژه بوکان.
 • وزیر امور اقتصاد و دارایی؛ علت برداشت غیرقانونی بانک‌ها از حساب مردم علی‌رغم ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر تعلیق اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه به مدت ۴ ماه.
 • رئیس‌جمهور؛ علل عدم تامین ارز دولتی برای کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی دامی.
 • وزیر اقتصاد؛ علت ضعف مدیریت در گمرک‌ها چیست؟
 • وزیر نیرو؛ درباره دلیل عدم رسیدگی به وضعیت آب شرب شهری و روستایی که اغلب پروژه‌های آب‌رسانی در شهر و روستاها نیمه‌تمام مانده و اعتراضات گسترده ایجاد شده است. نسبت به عدم تامین آب شرب در شهرها و روستاها [مشکل] وجود دارد.

تذکرهای «حسن همتی»، نماینده شاهین‌دژ، خطاب به:

تذکرهای محمد علی‌پور، نماینده ماکو، خطاب به:

 • رئیس‌جمهور؛ چه اقدامی برای کنترلقیمتارز کردید؟ دولت شما و دستگاه‌های اجرایی چه می‌کنند؟ ما پاسخی برای مردم نداریم، آیا از وضعیت مردم خبر دارید؟ هر روز شاهد افزایش قیمت ارز هستیم و این افزایش بر سایر قیمت‌ها اثر می‌گذارد. رشد قیمت‌ها صعودی شده است. افزایش قیمت‌ها برای مردم غیر قابل تحمل شده است.

تذکرهای «یعقوب رضازاده»، نماینده سلماس، خطاب به:

 • وزیر راه و شهرسازی؛ تسريع در تكميل طرح آسفالت محور داراب به دلرزی و تعريض جاده سلماس به روستای هفتوان و سلماس به روستای مغانجوق.
 • وزیر دفاع؛ لزوم افزايش حقوق و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح.
 • وزیر امور خارجه؛ لزوم بازگشایی بازارچه مرزی کوزه رش سلماس.
 • وزیر نیرو؛ تسريع در تكميل سد دیرعلی سلماس.
 • وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی كشور و پرداخت پاداش بازنشستگان.
 • وزیر اقتصاد؛ لزوم راه‌اندازی و فعالیت گمرک قره‌تپه شهرستان مرزی سلماس و لزوم معافیت مالیاتی شهرستان مرزی سلماس.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ لزوم احداث بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی شهرستان سلماس.

تذکرهای علی زنجانی، نماینده نقده، خطاب به:

 • رئیس‌جمهور؛ در مدت ۷ ساله ریاست‌جمهوری چه خدماتی ارائه کردید؟ اگرچه منطقه ویژه اقتصادی در سال ۸۷ مصوب شد، اما تا کنون خبری از بهره‌برداری در این حوزه نرسیده است. علی‌رغم هزینه میلیاردی برای معبر مرزی در حوزه انتخابیه اینجانب تا کنون دستاوردی به دست نیامده است. همچنین بیمارستان‌های نقده پس از ۱۰ سال بلاتکلیفی تا کنون افتتاح نشده است. جاده اشنویه، ارومیه، نقده به اشنویه به کجا رسیده است؟ به بهانه احیای دریاچه ارومیه نباید گلوی کشاورزان زحمت‌کش را بفشاریم. ۹۵ درصد مردم نقده و اشنویه کشاورز هستند. حال که نفت ۱۴۰ دلاری به ۳۰ دلار رسیده فکری برای رسیدگی به مشکلات شهرهای کوچک کنید.
 • وزیر راه و شهرسازی؛ علت توقف طرح‌های راه‌سازی در شهرهای نقده و اشنویه.
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ علت فروش آزاد دارو در داروخانه‌ها.

سوال از وزرا:

هنوز سوالی از طرف نمایندگان این استان از وزرا به صحن علنی مجلس نیامده است. دقیق روشن نیست نمایندگان استان تا کنون چه سوال‌هایی از وزرا پرسیده‌اند. تا کنون ۵ سوال از سوی نمایندگان استان، از وزرای آموزش و پرورش و نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون‌های تخصصی به این شرح بررسی شده است:

سوال جلالمحمودزادهازوزیرآموزشوپرورش:

 • پاسخ وزیر به سوال جلال محمودزاده، نماینده مهاباد، درباره ناتوانی آموزش و پرورش در آموزش به کودکان استثنایی در کشور و سوال «روح‌الله متفکر آزاد»، نماینده تبریز، درباره نابه‌سامانی و خطاهای فاحش در آزمون ورودی استعدادهای درخشان تابستان ۹۹ برای نمایندگان سوال‌کننده قانع‌کننده تلقی شد.

حضور وزیرتعاون، کارورفاهاجتماعیدرکمیسیوناجتماعی برای پاسخ به سوال جلال محمودزاده،

حضور وزیرعلوم، تحقیقاتوفناوریدرکمیسیونآموزشوتحقیقات برای پاسخ به سوال جلال محمودزاده، نماینده مهاباد، علی زنجانی، نماینده نقده، و کمال حسین‌پور، نماینده پیرانشهر،

حضور وزیرنیرودرکمیسیونکشاورزی، آب، منابعطبیعیومحیطزیست برای پاسخ به سوال جلال محمودزاده

حضور وزیرارتباطاتوفناوریاطلاعاتومعاونانویدرکمیسیونصنایعومعادن برای پاسخ به سوال جلال محمودزاده؛

از کم و کیف سوال‌ها و نتیجه آن هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد که نمایندگان استان آذربایجان غربی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰-۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند) توجه‌ ویژه‌ای به چالش‌های استانی نداشته‌اند.

تنها چالش استان که در نطق‌ها و تذکرات نمایندگان پیگیری شده، مسئله بحران «معیشت، فقر و بی‌کاری» و «کمبودهای نظام درمانی» و بحران جاده‌ها و چالش‌های کشاورزان بوده است؛ چالش‌هایی که محدود به استان آذربایجان نیست و مشکل عام مردم ایران در تمامی استان‌هاست؛ خصوصا بحران نظام درمان و سلامت که با شیوع ویروس کرونا، مهم‌ترین مسئله روز مردم دنیا شده و پرداختن به مشکلات درمانی، عادی‌ترین موضوعی است که انتظار شنیدن آن از هر تریبونی می‌رود.

یافته‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد که اگرچه طرح مسائل استانی توسط نمایندگان استان آذربایجان غربی بر مسائل ملی اولویت دارد، ولی دو چالش «مسائل قومی-اقلیتی» و «دریاچه ارومیه» که دو چالش اختصاصی استان آذربایجان غربی است کمتر مورد توجه نمایندگان این استان قرار داشته است.

برخی از نمایندگان استان مثل حضرت‌پور، نماینده ارومیه، به رغم دارا بودن سابقه نمایندگی، در مجلس یازدهم ساکت بوده‌اند و هنوز از او هیچ نطقی، تذکری و سوالی ثبت نشده است یا این که ما در بررسی‌ها به آن برنخوردیم.

تلاش نمایندگان استان علیه حقوق مردم

برخی از تلاش‌های نمایندگان استان آذربایجان غربی را می‌توان «تلاش‌های نمایندگان استان علیه مردم» خطاب کرد؛ تلاش‌هایی که نتیجه آن اعمال فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم است؛ تلاش‌هایی که در راستای بحران‌آفرینی علیه ایرانیان قابل تجزیه و تحلیل است:

سازش ومذاکرهباآمریکاراهحلمشکلاتکشور نیست

برخلاف آن‌هایی که قطع رابطه با آمریکا، اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران از سوی آمریکا، تنش‌زایی در روابط بین‌الملل و انزوا در جامعه بین‌المللی را عامل فقر و فلاکت ایرانیان می‌دانند، برخی نمایندگان استان آذربایجان غربی از جمله حسن همتی، نماینده شاهین‌دژ، معتقد است «برای مشکلات کشور هیچ‌گاه به سمت مذاکره و سازش با آمریکایی‌ها نمی‌رویم.»

او با تاکید بر استفاده از دیپلماسی اقتصادی در حوزه سیاست خارجی می‌گوید: «تعامل با کشورهایی که با جمهوری اسلامی دشمنی ندارند را می‌توان با حفظ اصول عزت، حکمت و مصلحت ادامه داد که این موضوع درباره همسایگان بیشتر صدق می‌کند.» حال آن که امروز بر کسی پوشیده نیست که تحریم‌ها حتی مانع از روابط اقتصادی و بانکی با کشورهای همسایه شده است.

این نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی با بیان این که مجلس یازدهم روحیه‌ای دارد که تا انتقام خون سردار شهید «سلیمانی» را نگیرد، ساکت نخواهد نشست، خاطرنشان کرد: «هنوز سازوکار مجلس در رابطه با این موضوع تبیین نشده، اما آن چه مبرهن است این است که هر کشوری که قصد چشم طمع به جمهوری اسلامی داشته باشد در مقابل آن‌ها می‌ایستیم.»

سلمان ذاکر، نماینده ارومیه، نیز به جای حمایت از صلح و تنش‌زدایی بر طبل تنش‌زایی می‌کوبد و با اشاره به دست دوستی کشورهای عربی با اسرائیل میگوید: «اقدام حکام سرسپرده عربی در اعلام برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی در حافظه تاریخی ملت مظلوم و ستم‌دیده این سرزمین و جهان اسلام تا ابد باقی می‌ماند. جهان اسلام در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نابودی رژیم جعلی اسرائیل و آزادی فلسطین خواهد بود.»

تفکری که سبب شده است تا سیاست تنش‌زدایی و عادی‌سازی رابطه با کشورهای جهان از جمله آمریکا جای خود را به تنش‌زایی و تقابل با بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه دهد و به فقر بیشتر ایران منجر شود.

مسئله فلسطینمسئله‌ اولدنیایاسلام است

بررسی عملکرد روح‌الله حضرت‌پور، نماینده ارومیه، در مجلس یازدهم نشان می‌دهد که او نه نطق، نه تذکر و نه سوالی از وزرا نداشته و در پی‌گیری مسائل مردم ایران و آذربایجان کمترین تحرکی نشان نداده است. اما مصاحبه‌های زیادی از او علیه اسرائیل، آمریکا، برجام و رهبران کشورهای عربی ثبت است که نشان می‌دهد دغدغه اول این نماینده مجلس پی‌گیری و حمایت از سیاست رسمی جمهوری اسلامی در حوزه خارجی است و کم‌ترین اعتنایی به خواست مردم در عرصه بین‌الملل ندارد.

او معتقد است فلسطین مسئله اول دنیای اسلام است و با بیان این که امت اسلامی نه از یک وجب از خاک فلسطین گذشت خواهند کرد و نه اسرائیل را به رسمیت خواهند شناخت، میگوید: «برخی از هم‌پیمانان آمریکا تلاش می‌کنند با افزایش مراودات‌شان با اسرائیل، زمینه فراموشی و کمرنگ شدن موضوع حساس فلسطین را فراهم کنند، اما جنایات صبرا و شتیلا، غزه و دیگر مناطق با گذر زمان از بین نخواهد رفت.»

عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان آذربایجان غربی نشان می‌دهد که اگرچه توجه به چالش‌های استانی در نطق‌ها و تذکرات نمایندگان استان بارز است، اما آن‌ها به چالش اختصاصی استان یعنی مسائل قومی و تبعیض‌ها واکنشی نشان نداده و از این نمایندگان نباید انتظار داشت تا نسبت به حل مسائل قومی گامی بردارند.

منبع: ایران‌وایر