گزارش عملکرد نمایندگان استان اصفهان در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان اصفهان در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان اصفهان در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کرده، ۱۰۰ روز اول این دوره را پشت سرگذاشته‌اند. آن‌ها در این مدت چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار داده‌اند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بوده‌ و در چه جاهایی، اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار داده‌اند.
گزارش پیش رو، ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان اصفهان در مجلس یازدهم است.

۵ چالش اصلی استان اصفهان

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان اصفهان شامل موارد زیر است:

بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان اصفهان

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان 

۱۹ نماینده استان اصفهان در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده و هستند: 

 • خشک‌سالی و انتقال آب زاینده‌رود به یزد
 • بی‌کاری و بحران معیشتی
 • نارضایتی سیاسی و اجتماعی
 • حوادث
 • مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی

این چالش‌ها زندگی را برای مردم استان دشوار کرده و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده است.

          الف) واکنش نمایندگان به چالش‌های استانی

 بررسی های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند از ۱۷ نماینده استان اصفهان که در دور انتخابات برگزیده شده و در ۱۰۰ روز اول در مجلس حضور داشته‌اند، (دو نماینده استان در دور دوم برگزیده شده و اخیرا به جمع نمایندگان مجلس یازدهم پیوسته‌اند)، ۹ نماینده (یک نماینده دو بار) فرصت پیدا کردند تا در صحن علنی مجلس نطق میان دستور داشته باشند.
نمایندگان این استان در فرصت نطق میان دستور، عموما به سه چالش معیشت-بی‌کاری، خشک‌سالی و مدیریت منابع آب و مشکلات شهری پرداخته‌اند که اتفاقا این چالش‌ها به چالش‌های ملی تبدیل شده‌اند و نه تنها اصفهان بلکه کل کشور با آن دست به گریبان است. 

نمایندگان استان اصفهان اما به دو چالش مهم و اختصاصی‌تر استان اصفهان، یعنی نارضایتی‌های سیاسی اجتماعی و حوادث اسیدپاشی به چهره زنان توجهی نشان نداده‌اند.

«مهدی طغیانی»، نماینده اصفهان به عنوان تنها نماینده‌ای که در نطق خود به مساله نارضایتی سیاسی اجتماعی مردم این شهر اشاره دارد، به انکار واقعیت می‌پردازد و می‌گوید: «مسایل اصفهان در حوزه آب، اشتغال، محیط زیست و مهاجرت قطعا ریشه مدیریتی دارد و آن را به مسایل اجتماعی و اختلافی بین مردم با مردم نسبت ندهیم.»
 یعنی او نیز می‌کوشد نارضایتی سیاسی مردم ناشی از برخورد حذفی با منتقدان و دگراندیشان، سرکوب گسترده و ایجاد اختناق و دیکتاتوری در سطح استان را انکار و نارضایتی موجود را به ضعف مدیریتی در استان تقلیل دهد.

          ب) دغدغه عمده نمایندگان

علاوه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی، بحران آب و مشکلات راه‌ها که یک دغدغه عام است و در اظهارت همه نمایندگان می‌توان ردی از آن یافت، دغدغه‌های عمده نمایندگان اصفهان که در نطق‌های میان دستور آن‌ها جلوه بیرونی داشته‌اند را این‌گونه می‌توان لیست کرد:

 • مشکلات کشاورزان و کوتاهی وزارت جهاد کشاورزی در خرید تضمینی محصولات
 • پروژه‌های نیمه تمام سدسازی و عمرانی
 • موانع ازدواج جوانان، پیری جمعیت و فرزندآوری
 • نابسامانی بازار ارز، سکه، مسکن و بورس
 • استیضاح رییس جمهوری
 • توجه به اقتصاد مقاومتی
 • مقاومت در برابر امریکا و خروج کامل از برجام
 • افزایش فعالیت نظارتی نمایندگان
 • اعتراض به ممنوعیت پرداخت وام ازدواج کودکان (ازدواج زیر ۱۸ سال)
 • حمایت از زنان سرپرست خانوار

          ج) مهم‌ترین اظهارات نمایندگان

عمده‌ترین مطالبی که نمایندگان استان‌ اصفهان در نطق‌های میان دستور، در صحن علنی مجلس مطرح کرده‌اند، به  این شرح است:

نطق «حسین محمدصالحی دارانی»، نماینده فریدن، فریدون‌شهر و چادگان در نشست علنی روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۹:

 • علی‌رغم این که این منطقه آبخیز بزرگ زاینده‌رود است، تنها سرمای شدید زمستانی نصیب مردم شده است و میلیون‌ها مترمکعب آب از جلوی چشمان این مردم از منطقه خارج می‌شود. بیشتر شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه آب‌آلوده به نیترات مصرف می‌کنند و برخی روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شوند. لذا باید پروژه تامین آب شرب چهار شهرستان از منابع آبی پایدار هرچه سریع‌تر عملیاتی شود. هم‌چنین سد زاینده‌رود برای تأمین آب کشاورزی پایین دست هر ساله جاری می‌شود در حالی که حتی روستاهای اطراف این سد با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.
 • زمین‌های کشاورزی و اراضی دیم‌ آبا و اجدادی و چشمه‌ها و منابع آبی منطقه در محاصره منابع طبیعی و آب منطقه‌ای درآمده‌اند و این دو سازمان، دلالان بزرگی برای تأمین آب و زمین شده‌اند تا بستر مناسب برای ویلاسازی مهیا شود و مرفهین استان اوقات فراغت خود را خوش بگذرانند. اما هیچ‌کس ناله‌های سرد و شراره‌های درد آن مردم رنج‌دیده را نمی‌شنود و نمی‌بیند در حالی که کشاورزان محروم چیزی از دولت به جز این که زمین‌هایشان غصب نشود، نمی‌خواهند.
 • اغلب مردم حوزه انتخابیه به کشاورزی مشغول هستند و عمده محصولات منطقه، سیب‌زمینی، پیاز، کلزا، گندم، جو، چغندر قند، علوفه و دیگر محصولات است. هنگام برداشت محصول، این کشاورزان هستند که با بی برنامگی وزارت جهاد کشاورزی خاکسترنشین می‌شوند و همیشه بیشترین زیان نصیب کشاورز می‌شود و بیشترین سود برای دلالان است.
 • هیچ نظارت و حمایتی در عرضه و تقاضا نیست که یک روز قیمت پیاز تا ۱۵ هزار تومان می‌رسد و هنگام برداشت این محصول در فریدن، به ۵۰۰ تومان تنزل می یابد. این حداقل اشتغال موجود در منطقه در حال نابودی است. لازم است هرچه سریع‌تر وزارت جهاد کشاورزی زنجیره تولید تا عرضه محصولات را بازتعریف کند. 
 • ورود تعاونی‌ها و ایجاد یک پایانه بار کشاورزی در منطقه و راه‌اندازی کارگاه‌های بسته‌بندی محصولات دام‌پروری و صنایع بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.
 • سهمیه اندک کود شیمیایی توسط دولت به موقع در اختیار کشاورزان قرار نمی‌گیرد. این در حالی است که در بازار سیاه با قیمت گزاف فراوان است. هم‌چنین از سوی دیگر، سوخت کافی گازوییل در اختیار کشاورزان نیست و توزیع همین مقدار اندک، ناعادلانه و در مناطق مختلف، تبعیض‌آمیز است. ضمن این که روند کند از رده خارج کردن تراکتورهای فرسوده موجب فرسایش اعصاب کشاورزان و افزایش مصرف سوخت شده است.
 • چندین سال پیش تونل «چشمه لنگان» برای انتقال آب به مرکز استان احداث شد اما نتیجه‌اش برای مردم محروم جز نابودی زمین‌های کشاورزی و خشکاندن چشمه‌ساران نبود.
 • پروژه مصوب «سد بلطاق» در شهرستان‌های بویین و میاندشت معطل مانده است حال آن که احداث این سد موجب تامین آب شرب و توسعه گردش‌گری و اشتغال می‌شود. هم‌چنین احداث «سد میدانک» دوم و تکمیل «سد سرداب» نیز رافع بسیاری از مشکلات است.
 • روستاهای «پشت‌کوه» دوم فریدون‌شهر جاده دسترسی ندارند و در زمستان با بسته شدن این مسیر صعب‌العبور، تردد ناممکن است و یک زندگی معمولی و عادی برای قوم سربلند «بختیاری» در آن منطقه با مشقت همراه است و در استان برخوردار اصفهان حتی از نعمت گاز نیز محروم هستند. هم‌چنین شهر کهن و دیرپای «داران» در مرکز حوزه انتخابیه نیازمند توجه ویژه میراث فرهنگی و گردش‌گری است تا «پرتیکان» باستان بیشتر تعریف و شناخته شود.
 • اگر جلوی بروکراسی شدید اداری در مسیر تولید و اشتغال گرفته نشود، به آخرین حد بحران بی‌کاری خواهیم رسید. هم‌چنین برای آن که نقدینگی سرگردان را به سوی اشتغال و تولید بیاوریم، چاره‌ای نیست جز آن که دور باطل دریافت مجوز از ارگان‌های متعدد را از بین ببریم و راه‌کارهای معقول و منطقی و قابل وصولی ایجاد کنیم.
 • اگر جلوی مهاجرت بی‌رویه از شهرها و روستاهای محروم گرفته شود، بسیاری از معضلات کشور در حوزه ترافیک، آلودگی هوا و مسکن حل خواهد شد.
 • جوانان روستایی به خاطر تنگی معاش و نداشتن مسکن، امکان ازدواج ندارند اما جالب است که در این معادله دو مجهولی، شرط استفاده از تسهیلات مسکن محرومان، متاهل بودن است! 
 • پروژه راه‌آهن ازنا، الیگودرز، داران، اصفهان هم‌چنان بلاتکلیف مانده است.
 • سرباز معلمان بعد از سال ۱۳۹۱، حق‌التدریسان، آموزش‌یاران و نیروهای خدماتی و پیش دبستانی منتظر استخدام هستند تا بخشی از کسری ۱۹۷ هزار معلم آموزش و پرورش جبران شود. هم‌چنین مطالبات فرهنگیان اعزام به خارج پس از چندین سال هم‌چنان پرداخت نشده‌اند و باید قوه قضاییه در این امر جدیت بیشتری از خود نشان دهد. ضمن این که دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان چند سالی است منتظر یک تحول جدی فرهنگی است و اتفاقی نمی‌افتد.

نطق «حسین محمدصالحی دارانی»، نماینده فریدن، فریدون‌شهر و چادگان در نشست علنی روز ۲۶ مرداد ۱۳۹۹:

 • بروکراسی شدید اداری موانع جدی بر سر راه تولید و اشتغال ایجاد کرده و کور سوی امید جوانان را از بین برده است.
 • هر ساله در این ایام پیازکاران فریدن حاصل کارشان فروخته می‌شود. لذا دولت بکوشد عوارض گمرکی صادرات پیاز را حذف یا کمتر کند، زیرا پیاز اشک کشاورزان را درآورده است. در منطقه فریدن بزرگ که تنها فرصت‌های اشتغال در حوزه دام‌پروری و کشاورزی است، مشکلات دام‌داران و گرانی نهادهای دامی از یک سو و سخت‌گیری و رفتار ناعادلانه منابع طبیعی و تسخیر اراضی دیم و کشاورزی مردم محروم از سوی دیگر با راه و روندهای شبه قانونی عرصه را بر مردم تنگ کرده‌اند.
 • آب منطقه میزان برداشت آب از چاه‌های کشاورزی را به حداقل رسانده و بدون در نظر گرفتن سطح زیر کشت، با تدابیر ظالمانه، منطقه بزرگ آبخیز زاینده‌رود را از منابع آبی خود محروم کرده است. با این که مردم محروم این منطقه تنها چهار ماه از سال آب برداشت می‌کنند، در زمان اوج مصرف، برق چاه‌های کشاورزی قطع می‌شوند و کنترل روان‌آب‌های سرگردان سد بلطاق که ردیف بودجه ملی دارد، چندین سال است که در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و درگیر بروکراسی اداری شده است.
 • برخی راه‌های روستای فریدون‌شهر هنوز خاکی هستند و گردنه صعب‌العبور پشت‌کوه دوم این روستاها را به بشاگرد اول انقلاب اسلامی تبدیل کرده‌اند.
 • پروژه راه‌آهن ازنا- الیگودرز و داران- اصفهان که از دوران «صفویه» مصوب شده است، ردیف بودجه دارد و در شاه‌راه حیاتی و ترانزیت استان لرستان، خوزستان قرار دارد و مطالعات آن کامل شده است اما بودجه‌ای برای احداث آن تخصیص نیافته است. ادامه بزرگراه داران- الیگودرز- ازنا و تنها جاده مواصلاتی شهرستان چادگان و مرکز استان که از نقاط پر حادثه است، پس از چندین سال هنوز تکمیل نشده و به بهره‌برداری نرسیده است.
 • در بخش «چنارود»، نه تنها حق‌آبه مردم پایمال شده و پروژه پمپاژ آب «دولت‌آباد» با صرف هزینه بسیار تکمیل نشده است و تجهیزات در حال نابودی و فرسایش هستند. پاسخ‌گوی این اتلاف هزینه‌ها کیست؟

نطق «حسین میرزایی»، نماینده اصفهان در جلسه علنی روز ۲۲ تیر ۱۳۹۹:

 • اوضاعی که در این روزها برای ارز، سکه و طلا به وجود آمده، معلول کدام متغیر اقتصادی یا بی کفایتی مدیریتی است؟ آیا «سلطان سکه و ارز» اعدام نشده یا این که سلطان سکه و ارز، دست پنهان دولت است؟
 • مشکلات مسکن و اجاره بها، مرغ و تخم مرغ، محصول بی کفایتی مسوولان است یا مسایلی هستند که راه حل ندارند؟ هرگز نمی‌توان گفت هیچ‌کدام از این مسایل راه حل ندارند و هرگز نمی‌توان گفت همه وزرا بی‌کفایت هستند. پس مشکل را در اداره کننده دولت، یعنی شخص رییس جمهوری باید جست‌وجو کرد.
 • در کشور زمین‌های زیادی وجود دارد که برای کاربری‌های تعریف شده می‌توان به طور رایگان در اختیار مردم قرار داد تا هزینه زمین از کسب و کار، مسکن و کشاورزی حذف شود.

خطاب به رییس جمهوری:

 • مَثَلِ شما، مثل ابری است که بر سر کشور قرار گرفته است که نه می‌بارد تا از بارانش بهره‌مند شویم و نه کنار می‌رود که از نور خورشید استفاده کنیم. پیش از این که طبق اصل ۸۹ «قانون اساسی» به سرنوشت روسای جمهوری قبلی دچار شوید، داوطلبانه به مجلس بیایید و برای نمایندگان توضیح دهید چرا اوضاع اقتصادی کشور نابسامان است و برای برون‌رفت از مشکلات چه برنامه‌ای دارید؟
 • اگر رییس جمهوری خودش به مجلس نمی‌آید، قوه مقننه وی را احضار کند. اگر پاسخ منطقی داشت که مشکلی نیست، در غیر این صورت رای به عدم کفایت دهند تا شخص با کفایتی سکان اجرایی کشور را به دست بگیرد.
 • شما راه حل مشکلات کشور را می‌دانید یا اراده‌ای برای حل مشکلات ندارید. اگر به قول خودتان بلد نیستید، بدانید راه حل وجود دارد. برای برون رفت از مشکلات اقتصادی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود دارد که به آن‌ها توجه نکرده‌اید.
   
 • کار و فعالیت در مجلس یازدهم برای حل مسایل اقتصادی شبانه‌روزی است

نطق «مهدی طغیانی»، نماینده اصفهان در نشست علنی روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

 • امواج جنگ دشمن، کشتی اقتصادی کشور را در بر گرفته است؛ همان کشتی که حتی در شرایط عادی هم عاری و بری از عیب و نقض نبود و انواع نارسایی و زیرساخت‌های غلط در آن وجود داشت. وابستگی به نفت در دهه‌ها سبب شده است که همواره تعمیر و نوسازی این کشتی به تاخیر بیفتد.
 • امروز مردم از همه ما نمایندگان خود می‌پرسند علت گرانی‌های اخیر چیست؟ علت اتفاقات بازار مسکن ارز و خودرو و علت ریزش‌های اخیر در بازار بورس چیست؟ چه طور قیمت‌هایی که تا دو سال قبل بیشتر به شوخی شبیه بودند، امروز باورپذیر شده‌اند؟ به عنوان یک متخصص در حوزه اقتصاد عرض می‌کنم این ثمره تلخ بی‌توجهی به سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی، عدم تمرکز بر اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور و هفت سال جست‌وجوی حل مسایل و مشکلات اقتصاد کشور در خارج مرزها است.
 • این ثمره تلخ عدم توجه به تامین داخلی نیازهای کشاورزی و کاهش ارزبری واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی است که حاصل آن، افزایش قیمت‌های محصولات است و حل آن هم یک شبه امکان‌پذیر نیست. وزارت کشاورزی و دولت به مجلس و مردم گزارش دهد در این هفت سال در بحث کاهش ارزبری این محصولات چه کرده است. این ثمره تلخ عدم مهار سیل نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور است که ابتدای دولت «تدبیر و امید» ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بود و امروز دو هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان را هم گذارنده است.
 • بانک مرکزی و دولت به مردم گزارش دهد برای حل مساله نقدینگی و رفتار بانک‌های دولت، خصوصی و خصولتی در اقتصاد کشور چه کرده است. این ثمره عدم توجه به تسهیل تولید و ایجاد زیر ساخت‌های صادراتی و ارز آوری است که یک شبه حل نمی‌شود اما هفت ساله می‌شد حل کرد. این ثمره تلخ عدم توجه به خام فروشی و ایجاد ظرفیت پالایش نفت و تولید فرآورده در داخل است که امروز می‌توانست تحریم‌پذیری کمتری داشته باشد اما در هفت سال گذشته غیر از «پالایشگاه ستاره خلیج فارس» که میراث دولت قبل است، کاری در این زمینه نشده است.
 • اکنون در جایی قرار گرفته‌ایم که فقط افسوس خوردن از بی عملی گذشته دردی از مردم دوا نمی‌کند. با این حال، قطعا گشایش با ایجاد بدهی بزرگ ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی برای آیندگان هم راه حل مساله نیست. معتقدیم بیماری کشور تنها با تغییر طبیب و نسخه بهبود پیدا نمی‌کند، با حل مسایلش، با مصرف داروهای تجویز شده‌اش بهبود می‌یابد که آن هم انجام سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح جدی نظام‌های مالیاتی، بانکی، بودجه‌ای، ارزی، توزیعی و تسهیل کسب و کار به منظور جهش تولید است.
 • طرح‌هایی در مجلس یازدهم در قالب بسته اقتصادی مردمی مطرح شده‌اند که در حال پی‌گیر هستند. ما به این طرح‌ها امید تحول‌آفرینی داریم و با چشمی گریان از مشاهده وضعیت معیشت مردم، طبقات محروم و مستضعف و سینه‌ای مالامال از خشم نسبت به بی‌تدبیری و سوء استفاده‌ها و رانت‌خواری‌ها ولی با دلی روشن به آینده تابناک اقتصاد ایران به پیش می‌رویم.
 • حق اصفهان با این سابقه درخشان انقلاب اسلامی ادا نشده است. مسایل اصفهان در حوزه آب، اشتغال، محیط زیست و مهاجرت قطعا ریشه مدیریتی دارند، آن‌ها را به مسایل اجتماعی و اختلافی بین مردم با مردم نسبت ندهیم.

نطق «حسینعلی حاجی دلیگانی»، نماینده شاهین‌شهر در نشست علنی روز سه‌‌شنبه اول مهر ۱۳۹۹:

 • رمز پیروزی و سربلندی در مقابل زیاده خواهی‌های امریکا، مقاومت فعال است. اندکی افراد بزدل و ترسو نیز از برجام نافرجام دست برداشته و به دامن ملت بازگردند، چرا که ملت ایران عزتمند بوده و عزتمند نیز خواهند ماند.
 • آن‌چه امروز به عنوان مهم‌ترین مشکلات مردم شناخته می‌شود، نتیجه قانون‌گریزی مدیران اجرایی و نظارتی است. اگر قانون مبارزه با قاچاق کالا درست اجرا شده بود، جوان ایرانی امروز بی‌کار نبود. اگر کد ره‌گیری و شناسه «یکتا» ارایه شده بود، امروز از گران فروشی، احتکار و فرار مالیاتی خبری نبود.
 • اگر قوانین مصوب درباره صدور مجوزهای کسب و کار رعایت شده بودند، نرخ بی‌کاری دو رقمی نبود و اگر اجرای قوانین دولت الکترونیک ۱۰ سال به تاخیر نمی‌افتاد، با انبوهی از نارضایتی و ناکارآمدی بروکراسی اداری مواجه نبودیم. اگر به سیاست‌های کلی مدیریت منابع درمان از طریق بیمه‌ها عمل می‌شد نیز امروز هیچ ایرانی نگران هزینه درمان نبود.
 • اگر سیاست اقتصاد مقاومتی، امنیت غذایی و خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک سرلوحه کار دولت بود، امروز قیمت ارز خارجی مدیریت ایرانی را به سخره نمی‌گرفت. اگر قوانین مسکن اجرا شده بود، قیمت خانه شش برابر نمی‌شد. مشکل کشور نظریه‌پردازی نیست. مشکل ما قانون‌گذاری نیست، مشکل ما عدم اجرا و عدم نظارت بر اجرای قوانین است. متاسفانه قانون‌گریزی و قانون‌شکنی به رویه دستگاه اجرایی و غفلت و اهمال به عادت دستگاه نظارتی، از جمله مجلس تبدیل شده است.
 • تقویت نظارت، استفاده درست، به‌هنگام، هوشمندانه و با قدرت از ابزارهای نظارتی راه‌کار این وضعیت است. من و همکارانم در مجلس یازدهم مصمم بر این مهم هستیم تا با نظارت اثرگذار و موثر، تمام وزارت‌خانه‌ها و دیگر دستگاه‌ها را سر خط کنیم تا با انجام کار درست، موجبات حل مشکلات، از جمله مشکلات اقتصادی مردم را فراهم کنند.
 • خطاب به مسوولان صداوسیما:
  – رسانه ملی باید از تضعیف نقش نظارتی آحاد نمایندگان دست بردارد و سانسور نمایندگان را متوقف کند. مجلس اگر رییس و هیات رییسه دارد، بالغ بر ۲۷۰ نماینده دیگر هم دارد. 
 • هشدار به سازمان بازرسی کل کشور:
  – نظریه «دنبال مچ‌گیری نیستیم»، فلسفه وجودی این سازمان را بر باد خواهد داد. سازمان بازرسی کل کشور باید مچ قانون‌شکنان و قانون‌گریزان را بگیرد.
 • اصفهان با آمار بالای سرطان دست و پنجه نرم می‌کند

نطق «زهرا شیخی»، نماینده اصفهان در نشست علنی روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹:

 • اصفهان برخوردار با این همه سرمایه انقلابی، دینی و ملی‌ خود سال‌ها است که داغ نابرخورداری بر سینه دارد؛ نابرخورداری از حداقل‌هایی که لازمه زیست مطلوب مادی و معنوی هستند. اصفهان و مردمان نجیبش سال‌ها است که با کم آبی و بی آبی، خشک‌سالی، آلودگی، پیری جمعیت، کاهش ازدواج و بی‌کاری و بی خانگی، سرطان، ام اس، اضطراب، استرس و ده‌ها معضل دیگر دست به گریبان هستند. قطب صنعتی چهار راه سیاستیم، پایتخت فرهنگ و تمدنیم، نصف جهانیم اما دست‌های‌مان در گریبان است از نابرخورداری‌های‌مان.
 • اصفهان با آمار بالای سرطان و بیماری ام‌اس، به ویژه در زنان دست و پنجه نرم می‌کند؛ هم‌چنین با سالک، بی‌کاری، مهاجرت و خشک‌سالی شهرها و روستاهای شرقی خود و کشاورزان خون به دلش و  زاینده‌رود دل‌خونش. زاینده رودی که زمانی رگ حیاتی ملی بود و اکنون سوگ خشک‌سالی سر می‌دهد.
 • سلامت را اولویت می‌دانم. سلامت جسمی، اجتماعی، روانی و معنوی آن گاه حاصل خواهد شد که اصول شش گانه‌ای که حکمای طب ایرانی آن‌ها را ضروری دانسته‌اند، برای همه شهروندان تامین شود. آب و هوای سالم، خواب و بیداری صحیح، ورزش مناسب، تغذیه خوب، دوری از غم و استرس حداقل‌هایی هستند که همه مردم نیاز دارند و امکانش باید برای همگان فراهم شود.
 • اصفهان ما امروز مانند حوزه انتخابیه اغلب شما، با بحران پیری جمعیت و کاهش ازدواج و فرزندآوری روبه‌رو است؛ بحرانی که اگر امروز درمان نشود، فردا صدها تاثیر ناخوشایند سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی بر جامعه خواهد گذاشت. 

نطق «محمدتقی نقدعلی»، نماینده خمینی‌شهر در نشست علنی روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹:

 • شهرستان خمینی‌شهر با وجود این که به تنهایی دارای ظرفیت‌های چندین برابری بسیاری از شهرستان‌ها است، با قریب به ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، به دلیل بی‌مهری‌هایی که در طول سالیان با آن روبه‌رو بوده است، در جایگاه خود نیست و کمترین برخورداری را با وجود محرومیت‌های موجود از حیث جایگاه ادارات دارد و در حد یک شهرستان ۵۰ هزار نفری در بعضی زمینه‌ها دیده نشده است. هرچند «دانشگاه بین‌المللی صنعتی اصفهان» و شهرک علمی و تحقیقاتی استان با ۵۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این شهرستان قرار دارند.
 • سهمیه این شهرستان به دو نماینده ارتقا یابد.
 • امروز کشور عزیزمان دچار اضطراب مدیریتی است و از یک طرف مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق می‌کنند و سپس با تصمیمات و اظهارنظرهای ناشی از اختلاف بین وزرا، یک مرتبه موجب نابودی سرمایه و سرمایه‌گذاران جزو در این عرصه می‌شوند. از طرفی می‌گویند نسبت به گرانی بنزین تصمیمی نداریم اما یک مرتبه آن فتنه عظیم بنزینی را رقم می‌زنند.
 • از سویی برگزاری کنکور سراسری را به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و بلافاصله لغو آن را هم لغو می‌کنند. از یک سو بودجه را با کسری واضحی می‌بندند و سپس برای جبران آن به تصمیمات نامتعارفی مثل سَلف نفتی، آن هم بدون هماهنگی با سایر قوا دست می‌زنند.
 • از طرفی هم با مربی خارجی قراردادی می‌بندند که محکومیتی شش میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی، معادل ۱۶۵ هزار تومان را به ارمغان می‌آورد؛ آن هم در زمانی که کارگران هفت‌تپه و هفت‌تپه‌ها و جوانان فاقد شغل، مسکن و ازدواج باید به خاک سیاه بنشینند. وزیری که اعطای وام به زیر ۱۸ ساله‌ها و بالای ۴۰ ساله‌ها را ممنوع می‌کند و در عین حال چنین خساراتی را به بار می‌آورد، سزاوار استیضاح و عزل است.
 • مجلس قصد دارد تا تبعیض و بی‌عدالتی که در عرصه‌هایی هم‌چون نیروهای قراردادی، حق‌التدریس، نهضتی‌ها و غیره پدید آمده و خسارات هفت ساله گذشته را با قانون‌گذاری و نظارت جهادی جبران کند و امیدواریم در انتخابات آینده، با روی کار آمدن دولت جوان انقلابی و جهادی، بتوانیم مزه مدیریت دینی و خدمت‌گزاری را به مردم بچشانیم.

نطق «صادق طباطبایی‌نژاد، نماینده اردستان در نشست علنی روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹:

 • شرایط سخت اقتصادی سفره مردم را کوچک کرده است. در بازار مسکن، جهش شدید قیمت هم خرید مسکن  و هم اجاره آن را مشکل کرده است. بازار خودرو، ارز، سکه و دیگر اجناس نیز افزایش قیمت داشته است.
 • کالاهای اساسی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، تورم بیشتری نسبت به بقیه کالاها دارند یا رییس سابق دیوان محاسبات گزارش داد که بودجه ۹۸ نزدیک به ۶۰ درصد انحراف از بودجه و نزدیک به ۹۰ درصد انحراف از برنامه ششم توسعه داشته است. این یعنی بخش اجرا و نظارت دچار کم کاری و نقص است. از طرف دیگر، شرایط بودجه کشور هم بسیار ویژه است. درآمد نفتی در حد صفر و مالیات هم با توجه به شرایط اقتصادی متاثر از کرونا و رکود و تحریم، کمک گذشته را به بودجه کشور نمی‌کند.
 • بسیاری از مردم اموال خود را از بانک‌ها خارج کرده و در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند که هم فرصت است و هم تهدید. اگر این سرمایه‌گذاری حقیقی شده و تبدیل به تولید و ارزش افزوده شود، بهترین فرصت برای تحول اقتصادی است و اگر خدایی نکرده به صورت کاذب و غیر واقعی رشد کند، می‌تواند تهدیدی برای اقتصاد و حتی امنیت کشور باشد.
 • در این روزها که دولت سال آخر خود را سپری می‌کند و کرونا و تحریم، وضعیت بودجه حساسیت ویژه‌ای را ایجاد کرده است. باید هرگونه سوال یا استیضاح یا تذکر به نفع مردم تمام شود. بنده با توجه به تجربه نمایندگی در دوره قبل، گمان می‌کنم برخی از تغییرات و اصلاحات باید از مجلس شروع شوند.
 • ابزارهای نظارتی مجلس باید تقویت و اصلاح شود. بنده رییس یکی از کمیته‌های تحقیق و تفحص در دوره گذشته بودم و باید اعتراف کنم ساختار تحقیق و تفحص باید تغییر کند. از بین حدود ۲۰۰ تحقیق و تفحص، شاید ۱۰ عدد در صحن قرائت شد و این نشان دهنده ضعف این ابزار است. سوال‌ها نتیجه کافی برای تغییر وضع را ندارند. شاید قوی‌ترین ابزار نظارتی مجلس، حکم قضایی دیوان محاسبات باشد که تغییر را ایجاب می‌کند و به آن هم توجه کافی وجود ندارد. 
 • شهرستان اردستان در شمال استان اصفهان بر سه بخش مرکزی، زواره و مهاباد تشکیل شده که مهم‌ترین معضل این منطقه، مهاجرت ساکنین به شهرهای بزرگ هم‌چون اصفهان و تهران و کم شدن جمعیت است. بودجه کشور بر اساس  مولفه جمعیت تنظیم می‌شود و این خود باعث تمرکز گرایی می‌شود. هرجا جمعیت بیشتری دارد، بهره بیشتری از بودجه و رفاه می‌برد و شهرهای کوچک و کم جمعیت چهره محرومیت به خود می‌گیرند. امیدواریم در برنامه هفتم مولفه‌های تنظیم بودجه اصلاح شوند.
 • یکی از مشکلات شهرستان اردستان به عنوان قطب تولید گوشت سفید و مرغ استان اصفهان، کمبود نهاده‌های دامی است. امیدواریم با اختصاص ارز لازم در این جهت، این مشکل برطرف شود و مردم نیز از گوشت و مرغ با قیمت مناسب بهره ببرند .
 • وضعیت جاده‌های شهرستان اردستان نیاز جدی به اصلاح و مرمت دارند که در این زمینه به وزیر راه و  شهرسازی تذکر می‌دهم. تذکر دیگر به دولت برای عدم هماهنگی وزارت نیرو و وزارت کشاورزی در اعمال محدودیت برخورداری از آب برای کشاورزان است که به علت خشک‌سالی، استفاده از منابع آبی محدود شده اما زیر ساخت‌های آن تغییر و یا اصلاح الگوی کشت به تناسب انجام نشده است.
 • طرح اقدام ملی مسکن با وجود تبلیغات، پی‌گیری نمی‌شود

نطق «سمیه محمودی»، نماینده شهرضا و دهاقان در نشست علنی روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹:

 • بی تردید تحریم‌های ظالمانه امریکا و همراهی برخی از کشورهای وابسته به امریکا و اسرائیل یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که اقتصاد کشور را دچار آسیب کرده است. هرچند که نباید از مشکلات اقتصادی ناشی از سوء مدیریت و عدم برنامه‌ریزی دولت و شخص آقای رییس جمهوری چشم‌پوشی کرد. 
 • بهبود وضعیت معیشت مردم اولویت این مجلس است. اولین گام مجلس یازدهم در این راستا، قطعا ایجاد قوانین صریح و شفاف به منظور کمک به دولت با هدف تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت دولت است و عمیقا اعتقاد داریم با قطع دخالت دولت‌ها در اقتصاد، از فساد اقتصادی کاسته شده و مسیر بهره‌وری و پویایی اقتصادی بیش از پیش هموار می‌شود.
 • بهبود محیط کسب و کار و اقتصاد هوشمند با هدف برون‌رفت از مشکلات اقتصادی است. بنابراین کم هزینه‌ترین و کم موثرترین مسیر در حمایت از تولید، بهبود فضاهای کسب و کار با اولویت رفع موانع زائد و بهبود فرآیندهای اداری و ایجاد مشاغل است. متاسفانه در این زمان علاوه بر همه مشکلات، ویروس منحوس کرونا هم بر گرفتاری اقتصادی افزوده است. بروکراسی اداری و عدم توجه برخی از مدیران دولتی به فعالان اقتصادی بیش از بیش به چشم می‌خورد که این هم ناشی از انتخاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در بخش‌های حساس است و می‌طلبد مراجع نظارتی با جدیت بیشتری کار را دنبال کنند.
 • مبارزه جدی و موثر با مفاسد اقتصادی باید بدون حاشیه‌سازی و رفتارهای پوپولیستی و عوام‌فریبانه باشد و هر سه قوه بدون حاشیه‌ها و به دور از درگیری‌های سیاسی و جناحی و گروهی، با ایجاد هم‌بستگی و وفاق ملی به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهند. 
 • جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تصمیم‌گیری مواقع ضروری در موارد خاص ایجاد شده است. لذا انتظار داریم در این جلسات از تصویب مواردی که نیاز به اخذ نظر و رای نمایندگان و تایید شورای نگهبان دارد، جلوگیری شود و حفظ جایگاه مجلس مورد توجه قرار گیرد.
 • مساله زنان خانواده  با اولویت حمایت از زنان خانه‌دار، اشتغال زنان با حفظ کرامت، شأن و منزلت زنان در جامعه و هم‌چنین حمایت از امنیت اجتماعی زنان و حمایت از زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست باید مورد توجه این مجلس قرار گیرد.
 • با توجه به مشکلات اقتصادی و شرایط خاص بازنشستگان و کارگران، می‌طلبد دولت بسته‌های حمایتی ویژه‌ای برای این عزیزان پیش‌بینی کند. متاسفانه با شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، شاهد ترک تحصیل تعدادی از دانش‌آموزان هستیم. لذا می‌طلبد وزیر آموزش و پرورش به این موضوع ورود کند. ضمنا وزیر ارتباطات از محل درآمدهای حاصل از فروش اینترنت در راستای مسوولیت اجتماعی اپراتورهای همراه جهت تامین تجهیزات دانش‌آموزان بی‌بضاعت اقدام کند و به نمایندگان مردم گزارش دهد.
 • وزارت میراث فرهنگی در قبال مشاغل آسیب دیده از کرونا، به ویژه بوم‌گردی و صنایع دستی، بسیار ضعیف و منفعلانه اقدام کرده است که وزیر محترم  ضمن ارایه دلایل عملکرد نامطلوب وزارت‌خانه، باید برنامه‌های خود را به مجلس ارایه دهد.
 • آقای وزیر نیرو! مردم شهرستان‌های شهرضا در بدترین شرایط ممکن از لحاظ کمیت و کیفیت آب شرب قرار دارند. لذا ضمن انجام اقدامات کوتاه مدت، از جناب‌عالی می‌خواهیم با عنایت به مصوبه «شورای عالی آب» و تخصیص آب شرب جنوب استان اصفهان، در روند عملیات اجرایی این پروژه تسریع نمایید.
 • علی‌رغم تبلیغات بیش از حد دولت در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، ظاهرا دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها و شهرستان‌ها اهتمامی به این موضوع ندارند. لذا وزیر راه و شهرسازی با جدیت بیشتری موضوع را پی‌گیری کند.

نطق «ناصر موسوی لارگانی»، نماینده فلاورجان در نشست علنی روز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹:

 • مردم هیچ‌گاه خاطرات تلخ تیر ۷۸ را فراموش نخواهند کرد. حال بعد از گذشت ۲۱ سال، یکی از مسببین آن واقعه تلخ که در فتنه ۸۸ نیز در شعله‌ورتر شدن آتش نقش بی‌بدیلی داشت و شرایطی که در سال‌های بسیاری قوه مجریه تحت سیطره او و هم پیاله‌هایش بود، به جای خود و دوستانش، رهبری مظلوم را به عنوان مسوول مشکلات اقتصادی ملت نشانه می‌رود. (اشاره به نامه موسوی خوئینی‌ها به رهبری)
 • قیمت دلار در بازار آزاد از  مرز ۲۰ هزار تومان عبور کرده و سکه بیش از ۱۰ میلیون تومان و قیمت مسکن و خودرو نجومی شده است. موجی از تورم دامن‌گیر اقتصاد کشور شده که تبعات آن بیش از همه بر جیب طبقات مستضعف و متوسط جامعه فشار می‌آورد. انگار آقای روحانی کمر همت را بسته است که اقتصاد ایران را ویران نمایند. 
 • مجلس یازدهم که با شعار نجات اقتصادی ایران تشکیل شده است، فرصت چندانی برای عمل به این شعار ندارد. گزارش‌های ارایه شده اعضای دولت در هفته‌های اخیر نه تنها قانع کننده نیستند بلکه از دید بنده، زمینه‌ساز تورم نیز هستند. هنگامی که رییس بانک مرکزی در تلویزیون شفاف می‌گوید دولت برنامه‌ای برای دخالت در بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی ندارد، امید به اصلاح کم‌رنگ‌تر می‌شود. قیمت حال خود را با نرخ بازار آزاد تطبیق می‌دهند، نه گفته‌های شما.
 • وزیر شهرسازی به جای ارایه راه‌کار برای حل مشکل مسکن، نمک بر زخم ملت می‌پاشد و می‌گوید: «نخرید تا ارزان شود.» 
 • قرار بود برجام منجر به حل مشکلات اقتصادی و رفع کامل تحریم‌ها شود اما فرجام برجام را ببینید، امریکا بدون کوچک‌ترین پرداخت هزینه‌ای از برجام خارج شده است. آقای روحانی! یادتان نرفته است که اعلام کردید تمام تحریم‌ها در روز عملیاتی شدن برجام، لغو می‌شوند و دیگر بازگشتی نیست؟ گفتید هم باید چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد. متاسفانه هر دو چرخ به دلیل بی‌تدبیری شما و دولت خسته و لیبرال‌تان از کار افتاده و تحریم‌ها همگی برگشته‌اند.
 • خطاب به رییس جمهوری:
  – شما در طول هفت سال گذشته به هیچ یک از توصیه‌های مقام معظم رهبری عمل نکردید و در موارد متعدد، همانند یک نفوذی، تقابل و ستیزه با ارکان نظام را در راس برنامه‌ها و سخنان‌تان قرار دادید. با این همه فاجعه، چاره کار این است که مجلس از شخص رییس جمهوری دعوت کند تا با حضور در جلسه علنی، پاسخ‌گوی این همه نابسامانی باشد. شما که اعتماد مردم را با نابخردی سلب کردید، باید پاسخ‌گو باشید. تضاد در حرف، شعار و عمل‌تان قبل و بعد از ریاست جمهوری کاملا مشهود است؛ برای نمونه، یک بار سخنان خود را در ۲۲ فروردین ۹۲ با اظهارات‌تان در سوم تیر ۹۹ بازخوانی کنید تا ببینید با ملت چه کردید. فساد سازمان یافته در امور مختلف ریشه دوانده است و ما از سوی رییس‌جمهوری هیچ اقدامی را مشاهده نمی‌کنیم.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسوولان اجرایی

نمایندگان استان اصفهان طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، حدود ۱۱۵ تذکر کتبی و شفاهی به مسوولان اجرایی داده‌اند. برخی تذکرها، فردی و برخی جمعی داده شده‌اند و نگاه ملی و استانی در این تذکرها وجود دارد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر با ۴۲ تذکر به رییس جمهوری و وزرا، بیشترین تذکر را داده است و از پنج نماینده این استان (امیرحسین بانکی و زهرا شیخی نماینده‌های اصفهان، صادق طباطبایی‌نژاد نماینده اردستان، سمیه محمودی نماینده شهرضا و رحمت‌الله فیروزی‌پور نماینده نطنز و قمصر)، تذکری فردی به مسوولان اجرایی کشور ثبت نشده است.
از ۱۱۵ تذکر نمایندگان استان، ۸۹ تذکر جنبه ملی و ۲۶ تذکر جنبه استانی و محلی داشته‌اند. هرچند بسیاری از تذکرهایی به دلیل درد مشترک جامعه ایرانی، جنبه ملی پیدا کرده حال آن که مراد نمایندگان، پی‌گیری مسایل حوزه انتخابیه بوده است؛ مثل مشکل آب، مسکن و بی‌کاری.

هر ۲۶ تذکر نمایندگان استان اصفهان، متمرکز بر مساله آب، بی کاری، بحران معیشت، مشکلات شهری و حاشیه‌نشینی بوده‌اند و کمتر نماینده‌ای بر دو مشکل دیگر استان که به نوعی مشکلات اختصاصی آن نیز به شمار می‌روند، مثل حوادث (اعم از حوادث طبیعی و سوانح و اسیدپاشی) و نارضایتی سیاسی اجتماعی پرداخته‌اند. این نشان می‌دهد غلبه نگاه سیاسی نمایندگان بر حل مساله سبب شده است تا مسایلی که به لحاظ سیاسی برای آن‌ها دغدغه‌آفرین نیستند، در اولویت پی‌گیری قرار نگیرند. شکاف سیاسی و اجتماعی از جمله مشکلات استان هستند که اتفاقا همین نمایندگان و عقبه سیاسی آن‌ها مسبب آن‌ها بوده‌اند. بنابراین، چندان از این نمایندگان نباید انتظار حل چنین مساله‌ای را داشت.

 تذکر تک تک نمایندگان استان اصفهان به مسوولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای عباس مقتدایی، نماینده اصفهان خطاب به:

 • وزرای آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  – لزوم توجه به دغدغه معلولان نسبت به آزمون استخدامی آموزش و پرورش
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
  – لزوم تامین واکسن آنفلوآنزا مورد نیاز استان اصفهان 
  – ضرورت اجرای آیین‌نامه نحوه فعالیت حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی
  – لزوم قرارگیری بیماری صرع در زمره بیماری‌های خاص
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:
  – لزوم انتخاب مجریان توانمند و با حوصله جهت استقرار در کنار معلولان متقاضی شرکت در آزمون‌های گوناگون
 • رییس جمهوری:
  – ضرورت رفع مشکلات «بیمه دی» در ارایه خدمات به جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا
  – لزوم تمرکز جدی بر صادرات سنگ فرآوری شده و ارزش افزوده حاصل از آن به جای خام فروشی
  – ضرورت اهتمام در تدوین برنامه جامع و بلندمدت در حوزه سنگ کشور
  – لزوم پرداخت ردیف اعتباری بند ۲۴ تبصره ۱۴ «قانون بودجه» سال ۹۹ از سوی سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور
  – تخصیص بودجه مناسب برای اجرای ماده ۶ «قانون حمایت از معلولان»
  – درباره ضرورت فعال‌سازی دیپلماسی تجاری جمهوری اسلامی ایران و اعزام رایزنان بازرگانی مجرب به کشورهای هدف
  – لزوم برنامه‌ریزی در راستای تعاملات تجاری و اقتصادی با کشورهای قاره آفریقا
  – ضرورت اجرای بند (هـ) تبصره ۳ قانون بودجه سال ۹۹ درخصوص پرداخت حقوق ماهانه و حق الزحمه نیروهای خرید خدمت و حق‌التدریس نیروهای موقت آموزش و پرورش که چندین ماه است پرداخت نشده‌اند.
 • وزیر آموزش و پرورش:
  – ضرورت تسریع در تدوین رتبه‌بندی واقعی معلمان و ارایه آن به مجلس شورای اسلامی
  – لزوم مرمت و بازسازی مدارس فرسوده شرق اصفهان
 • وزیر نیرو:
  – ضرورت توسعه زیرساخت‌ها و افزایش کمی و کیفی آب شرب در مناطق روستایی شرق اصفهان 
 • وزیر راه و شهرسازی:
  – ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی در وزارت راه به منظور اتمام پروژه محور ورزنه به تالاب گاوخونی
  – درباره لزوم بازنگری در طرح هادی روستاهای شهرستان‌های استان اصفهان
 • رییس جمهوری و وزیر نیرو:
  – ضرورت تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود و حضور نماینده صنف کشاورزان در این ستاد
 • وزرای ارتباطات و راه و شهرسازی:
  – ضرورت شفاف سازی در خصوص قرارداد با تلگرام و چرایی محاسبه ترافیک بین‌المللی برای کاربران این شبکه اجتماعی با وجود استقرار «سی‌دی‌ان» های تلگرام در کشور و لزوم تسریع در اجرای پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا در فرودگاه‌ها و نیز هواپیماهای خطوط هوایی کشوری
 • وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی:
  – لزوم احداث بیمارستان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در اصفهان
  – لزوم تسریع در رفع مشکلات بیمه هنرمندان صنایع دستی
  -لزوم افزایش حمایت مالی از بیماران اعصاب و روان
  – لزوم افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی
  – لزوم به روزرسانی بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی
  – لزوم اجرای قانون متناسب حقوق و مزایای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی
 • وزیر جهاد کشاورزی:
  – لزوم لای‌روبی، مرمت و بازسازی رشته قنات‌های بخش‌ها و مناطق روستایی شرق استان اصفهان
  -ضرورت تأمین نهاده دامی یا ذرت مورد نیاز صنایع فرآوری
  – درباره لزوم تامین خوراک دام و نهاده‌های تولیدی مورد نیاز مرغ‌داران و پرورش دهندگان شترمرغ این شهرستان
  – پیرامون خرید تضمینی سیب‌زمینی و پیاز از کشاورزان، به ویژه کشاورزان اصفهان
 • وزیر آموزش و پرورش و رییس جمهوری:
  – لزوم اجرای بخش‌نامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم «قانون خدمات کشوری» نیروهای قراردادی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تسریع در فرآیند تبدیل وضعیت استخدامی آن‌ها، ضرورت مستثنی شدن وزارت آموزش و پرورش از بخش‌نامه سازمان برنامه و بودجه درخصوص پرداخت پاداش پایان خدمت فرهیختگان از محل فروش املاک در اختیار وزارت‌خانه
 • وزیر میراث فرهنگی و گردش‌گری:
  – ضرورت تسریع در ابلاغ بازنگری حریم میدان نقش جهان
 • رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی:
  – پرداخت تسهیلات و تامین مواد اولیه و هم‌چنین سامان‌دهی بافت شرق میدان نقش جهان اصفهان مطابق مصوبه کمیته راه و شهرسازی
 • وزیر کشور:
  – تامین سوخت خودروهای نیروی انتظامی
 • وزیر امور خارجه، ارتباطات، بهداشت و رییس جمهوری:
  – در خصوص لزوم تقویت دیپلماسی تجاری و تسهیل فرایند توسعه‌ای مناسبات اقتصادی و بازرگانی

تذکرهای مهدی طغیانی، نماینده اصفهان خطاب به:

 • وزیر اقتصاد و امور دارایی:
  – لزوم رفع موانع و تدوین سازوکار صادرات با روش تسویه ریالی
  – ارایه برنامه مدیریت نرخ ارز
  – لزوم تسریع در پرداخت وام ازدواج به زوج‌های جوان
 • وزیر آموزش و پرورش:
  – لزوم تسریع در پرداخت مطالبات نیروهای خرید خدمات آموزشی به کارگیری شده در مدارس
 • رییس جمهوری و وزیر اقتصاد:
  -درباره لزوم تسریع در قیمت‌گذاری فولاد، گرانی محصولات فولادی و پرهیز از تغییرات ضرایب و سهم زنجیره تولیدی محصولات فولادی
 • وزرای جهاد کشاورزی، دادگستری و کشور:
  -لزوم برخورد قاطع با تغییر کاربری غیرقانونی اراضی مرغوب کشاورزی و زراعی شرق اصفهان به باغات و ویلاهای تفریحی

تذکرهای حسین میرزایی نماینده اصفهان خطاب به:

 • وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی:
  -لزوم افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی
  – لزوم به روز رسانی بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی
  – لزوم اجرای قانون متناسب حقوق و مزایای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

تذکرهای محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر خطاب به:

 • وزیر آموزش و پرورش:
  -لزوم جلوگیری از دخالت سازمان دانش‌آموزی در امر توزیع پوشاک یا فرم مدارس و دریافت وجه غیرقانونی از خانواده‌های دانش‌آموزان
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی:
  -لزوم استرداد ارزش افزوده پرداختی توسط شهرداری شهر اصغرآباد شهرستان خمینی‌شهر توسط اداره امور مالیاتی
  – لزوم اطلاع رسانی در خصوص حق تقدم‌های سهام عدالت به سهام‌داران و لزوم فروش این حق تقدمات توسط شرکت‌ها به نفع دارندگان سهام
  -لزوم پرداخت یارانه به زوج‌های جوان
  -لزوم پی‌گیری پرداخت یارانه معیشتی 
 • رییس جمهوری:
  – تسریع در پرداخت خسارت طیور امها شده مرغ‌داران استان اصفهان در سال ۹۵
  -لزوم رسیدگی به توزیع غیرقانونی کتب درسی توسط وزارت آموزش و پرورش

-تسریع در تصویب لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم در مجلس

 • وزیر راه و شهرسازی:
  -لزوم تسریع در راه‌اندازی سامانه ملی املاک در کشور
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  اعطای تسهیلات ویژه به اصناف و مشاغل آسیب‌دیده از کرونا و لزوم تسریع در پرداخت بیمه بی‌کاری به آسیب‌دیدگان و بی‌کارشدگان ناشی از شیوع کرونا
 • وزیر جهاد کشاورزی:
  -مطابق بررسی‌ها، انحصار نهاده‌های دامی، کمر دام‌پروری و به‌ویژه محصولات گوشتی را شکسته است. چراکه تمامی نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است. در حالی که قیمت نهاده‌های دامی رابطه مستقیمی با بازار فرآوده‌های دامی دارد. هرچه سریع‌تر موانعی که سبب دیر رسیدن نهاده‌های دامی به دست تولیدکننده می‌شود، رفع شوند.

تذکرهای پروین صالحی، نماینده مبارکه خطاب به:

 • وزیر نفت:
  -لزوم رسیدگی به کاهش سهمیه بنزین، وانت بارها و اختلال ایجاد شده در حمل و نقل کالا و محصولات کشاورزی

تذکرهای مسعود خاتمی، نماینده گلپایگان و خوانسار خطاب به:

تذکرهای ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد خطاب به:

 • وزیر ورزش و جوانان:
  -علت انعقاد قراردادهای چند میلیون دلاری با مربیان خارجی در شرایط و وضعیت فعلی اقتصاد کشور چیست؟
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  -لزوم پرداخت یارانه تازه متولد شده
 • وزیر امور خارجه:
  -پیرامون لزوم اتخاذ تدابیر مناسب در حمایت از حقوق شهروندان ایرانی خارج از کشور و تامین منافع جمهوری اسلامی ایران
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی:
  -لزوم بازنگری در محاسبه ارزش سهام «موسسه مالی واعتباری مهر اقتصاد» در ادغام با «بانک سپه»
 • رییس جمهوری:
  -لزوم حذف هزينه‌های غيرضروری دولت در راستای افزایش حقوق و مساعدت‌های مالی به اقشار آسيب‌پذير

تذکرهای ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان خطاب به:

 • رییس جمهوری:
  -تسریع در پرداخت خسارت طیور امها شده مرغ‌داران استان اصفهان در سال ۹۵
 • وزرای اطلاعات و امور اقتصاد و دارایی:
  -طولانی بودن فرآیند صدور مجوز ترخیص کالا از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی و ناهماهنگی شدید بین این دو دستگاه در صدور مجوز ترخیص کالا
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  -درخصوص لزوم پرداخت یارانه به نوزادان
 • وزیر ورزش و جوانان:
  -ضرورت ارایه گزارش شفاف درباره انعقاد قرارداد با «مارک ویلموتس»، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:
  -ضرورت اولویت دادن به کاهش شکاف بین دروس دانشگاهی و بازار کار در برخی رشته‌های دانشگاهی
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی:
  -ضرورت تسریع فراهم کردن احراز هویت الکترونیکی و غیر حضوری متقاضیان در «سامانه سجام» به منظور جلوگیری از کاهش شیوع ویروس کرونا
 • دولت:
  -مشکل بزرگ دولت روحانی این است که دیر از خواب بیدار می‌شود. ابتدای شروع ویروس کرونا، کشور را رها کرد و اکنون در دوران پساکرونا، اقتصاد را رها کرده، در سال جهش تولید، معیشت و اقتصاد را به حال خود گذاشته است. طی پنج سال گذشته، حجم نقدینگی در کشور بیش از سه برابر شده است. متناسب با افزایش نقدینگی، ارزش پول ملی کاهش یافته و نقدینگی به سمت بازار ارز، طلا، بورس و مسکن سرازیر شده است. حجم معوقات بانکی و مشکوک‌الوصول بانک‌ها نشان از ضعف عملکرد بانک ملی و خودمختاری برخی بانک‌ها دارد. دولت به جای رسیدگی به این مسایل، مشغول انتصاب افراد معلوم‌الحال در پست‌های حساس است.

تذکرهای حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر خطاب به:

 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
  – درباره ضرورت توجه بیشتر به حفظ جان بیماران، به ویژه سانحه دیدگان و اتخاذ تمهیدات لازم برای تسریع در انتقال آن‌ها به مراکز درمانی
  -لزوم ممانعت از به کارگیری دانشجویان و نیروهای آموزشی به جای نیروهای خدماتی و درمانی
  -لزوم نظارت بر توزیع مبلغ تخصیص یافته به عنوان پاداش مدافعان سلامت در بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی کشور

-علت افزایش دوره آموزشی و کارآموزی پرستاران از شش ماه به یک‌سال و اخراج برخی از آن‌ها بدون در نظر گرفتن سوابق شغلی
-لزوم تأمین امکانات و تجهیزات «بیمارستان گلدیس» شهرستان شاهین‌شهر و میمه

 • وزیر کشور:
  -لزوم تسریع در نصب یک دستگاه کارت‌خوان در اداره راهور شهر میمه اصفهان 
  -لزوم جلوگیری از حضور افراد غیرمرتبط و پیش‌بینی نشده در قانون در کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تخصصی استانداری‌ها
  – لزوم نظارت بر آموزشگاه‌های راهنمایی و رانندگی و تجهیز ادارات راهنمایی و رانندگی به خودپرداز 
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
  -درباره علت استنکاف دستگاه‌های زیرمجموعه از اجرای احکام قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مهلت پاسخ‌گویی ۱۰ روزه
 • وزیر نیرو:
  – لزوم اجرای ماده ۳۶ «قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه» و رسیدگی به قطعی آب نقاطی از شهرهای شاهین‌شهر
  – ضرورت اصلاح سامانه تلفنی ۱۲۱ جهت پاسخ‌گویی به مردم در ادارات برق کشور

-علت افزایش غیرقانونی هزینه برق در ساعات کاری کارخانجات و ۲۰۰ واحد سنگ‌بری شهرهای صنعتی نگین و مورچه خورت شهرستان شاهین شهر و میمه در سال جهش تولید

– لزوم اقدام عملی در خصوص رفع تصرف غیرقانونی مسیر روستایی مورچه‌خورت به شهرستان شاهین‌شهر

-لزوم نصب حفاظ برای کانال آب شهر شاپورآباد

 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
  -لزوم احراز هویت افراد در هنگام سیم‌کارت‌های ایرانسل، رایتل و همراه اول
 • وزیر ورزش و جوانان:
  -استنکاف دستگاه‌های زیرمجموعه ورزش از اجرای احکام قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مهلت پاسخ‌گویی ۱۰ روزه و لزوم ارجاع متخلفان به مراجع رسیدگی
 •  وزیر راه و شهرسازی:
  – درباره الزام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت‌های تعاونی و انبوه‌سازان مسکن به تامین زیرساخت‌های خدماتی قبل از تصویب طرح تفکیکی زمین
 • وزیر جهاد کشاورزی:
  -لزوم تسریع در اجرای حکم قانونی خودکفایی ۹۵ درصدی در محصولات اساسی کشاورزان

رییس‌جمهوری:
-ضرورت حمایت و اعطای مجوز به تشکل‌های صنفی جهت واردات و لزوم تخصیص به موقع ارز و تسریع در صدور حواله و بارگیری‌ها و اختصاص یارانه
– لزوم اجرای قانون چک توسط بانک مرکزی و لزوم راه اندازی چک الکترونیکی. علت صدور بخش‌نامه‌های غیرقانونی در خصوص پمپاژ ثانویه آب و عدم پاسخ‌گویی وزارت نیرو به وزارت جهاد کشاورزی چیست؟
-جلوگیری از افزایش قیمت مصالح ساختمانی جهت دست‌یابی به مسکن
– چرا بر شورای تنظیم بازار، شوراها و کمیسیون‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی نظارت نمی‌کنید؟ چرا وزارت‌خانه‌ها را برای کاهش عملکرد و عدم نظارت بر ادارات زیرمجموعه خود مواخذه نمی‌کنید؟

– لزوم رفع تبعیض وضعیت استخدامی نیروهای شرکتی و قراردادی شاغل در دستگاه‌های اجرایی کشور
-لزوم اجرای ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و در نظر گرفتن پنج درصد جانبازی و رزمندگان و ایثارگران با ۲۰ سال سابقه 

 • وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
  -لزوم بهره‌برداری از تنها هواپیمای آتش‌نشان سنگین کشور در آتش سوزی‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع کشور
  -لزوم اجرای کامل ماده ۴۹ «قانون اصلاح موادی از قانون خدمات وظیفه عمومی در خصوص حقوق سربازان وظیفه عمومی»
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
  -ضرورت رسیدگی به وضعیت حقوقی و معیشتی کتاب داران کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  -لزوم نظارت بیشتر بر صندوق بازنشستگی فولاد و اجرای کامل آیین‌نامه صندوق و هم‌چنین اجرای تبصره ۵ ماده ۱۰۹ قانون خدمات کشوری برای بازنشستگان
  – علت پرداخت دو و نیم میلیون دلار هزینه پرداخت قرارداد مربی خارجی توسط «شرکت شستا»

– لزوم انتقال سوابق بیمه‌ای روستاییان از صندوق بیمه روستایی – عشایر به صندوق بیمه تامین اجتماعی 

– لزوم نظارت بیشتر بر عملکرد سازمان فنی حرفه‌ای کشور و جلوگیری از رانت‌ها و سوء استفاده‌های احتمالی برخی ادارات این سازمان

-لزوم اجرای قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
-لزوم رفع تبعیض بازنشستگان خدمات کشوری و لشکری با بازنشستگان تامین اجتماعی
-لزوم اجرای کامل بند الف ماده ۷ «قانون هدفمندی یارانه‌ها» و رعایت عدالت اجتماعی در پرداخت یارانه کمک معیشتی
-لزوم تسریع در افزایش حق مسکن کارگران در سال جدید
-لزوم افزایش نظارت بیشتر بر کارفرمایان در پرداخت حق بیمه کارگران، به ویژه کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور
-علت حذف برخی از بندهای حمایتی بیمه خادمین مساجد و عدم پرداخت با وجود پرداخت حق بیمه توسط دولت

 •  وزیر امور اقتصادی و دارایی:
  – لزوم رسیدگی به وضعیت ارزش سرمایه سهام‌داران «بانک انصار» بعد از ادغام در بانک سپه
  -لزوم نظارت بر ارزش گذاری منصفانه بانک مهر اقتصاد و جلوگیری از تضییع حقوق سهام‌داران
  -لزوم صيانت از سرمايه‌های انسانی و پولی کشور و استفاده از امکانات، زيرساخت‌ها و شعب ملکی موسسات اعتباری منحل شده.
  -لزوم نظارت بر بانک‌ها، به ویژه بانک سپه درباره تضامین و تسهیلات ازدواج
  -مبنای قانونی اخذ ۵ درصد ناخالص کارکرد رانندگان خودمالک ویژه جابه‌جایی مسافر درون و برون شهری توسط سازمان تامین اجتماعی
  -لزوم بررسی علت عدم ارایه خدمات و تعهد پرداخت بیمه شخص ثالث در صورت بروز حادثه در طول مدت عدم تمدید بیمه‌نامه با توجه به دریافت جریمه دیرکرد و تمدید بیمه‌نامه اجباری
 • وزیر آموزش و پرورش:

           -لزوم نظارت بر اجرای کامل اصل ۳۰ قانون اساسی مبنی بر آموزش رایگان برای همه ملت ایران تا پایان دوره متوسطه
          – ضرورت بازنگری در نظام حقوقی پرداختی شاغلان و بازنشستگان آموزش و پرورش

          -لزوم تفکیک دانش‌آموزان اتباع خارجی از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس کشور، به ویژه شهرستان برخوار

         -ضرورت اجرای بند تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ در ارتباط با احکام معلمین فارغ التحصیل سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان درباره تعیین تکلیف رتبه بندی فرهنگیان و اجرای کامل افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات

      – ضرورت توجه به مربیان پیش دبستانی و رسیدگی به وضعیت حقوق، بیمه و معیشت

تذکرهای حسین محمد صالحی نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان خطاب به:

 • وزیر نفت: درباره لزوم رسیدگی به کپسول های خالی گاز در روستاها؛
 • وزیر کشور:
  -علت تغییر در مرز سیاسی و حوزه تقسیمات کشوری فریدن
  -درباره لزوم رسیدگی به دریافت هزینه حفاری خیابان‌ها از مشترکین گاز در برخی استان‌ها
 • وزیر جهاد کشاورزی:
  -قرار بود شما برای رفع مشکلات کشاورزی و سامان‌دهی محصولات این بخش برنامه جدی داشته باشید اما با اجرای قوانینی که در کشور در حوزه آب و منابع طبیعی وجود دارد، کشاورزان زمین‌گیر شده‌اند و هر سال خسارات بسیاری را می‌پردازند. چرا اکنون کسی به فکر کشاورزان نیست؟
 • وزیر دادگستری:
  -لزوم تسريع در پرداخت فوق‌العاده خاص کارکنان زندان
 • وزیر نیرو:
  -لزوم رسيدگی به وضعيت هوشمندسازی چاه‌های کشاورزی

تذکرهای الهام آزاد، نماینده نایین خطاب به:

 • دولت:
  – چرا حوزه انتخابیه‌ام باید از امکانات بهداشتی، درمانی، دستگاه سونوگرافی، دکتر متخصص و … محروم باشد. زن باردار، بیمار سرپایی و حتی با شرایط وخیم باید صدها کیلومتر به شهرستان‌های مجاور بروند تا بتوانند از امکانات بهداشتی و درمانی استفاده کنند و چه انسان‌ها و نخبگانی در مسیرهای مواصلاتی برای استفاده از خدمات بهداشت و درمان که حق طبیعی آن‌ها بر اساس قانون است، جان خود را از دست داده‌اند.
 • وزیر آموزش و پرورش و رییس جمهوری:
  -لزوم اجرای صحیح نظام رتبه‌بندی معلمان

تذکرهای جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان خطاب به:

 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  بیمارستان تامین اجتماعی کاشان علی‌رغم قول و سابقه طولانی ۱۸ ساله، هنوز عملیات اجرایی آن آغاز نشده است
 • وزیر کشور:
  -«قانون تقسیمات کشوری» مصوب ۱۳۱۶ در سال ۱۳۶۴ اصلاحیه داشت و از برنامه دوم توسعه مقرر شده بود این قانون اصلاح شود. اما لایحه آن به مجلس ارایه نشده است. در کشور ما استان‌های بزرگ مقیاسی مانند اصفهان، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان وجود دارند که استانداران‌شان نمی‌توانند به تمامی شهرستان‌های آن‌ها سرکشی کنند. ترکیه یک سوم کشور ما مساحت دارد اما دارای ۸۲ استان است. اگر استان‌هایی با تمرکز بیشتر و مقیاس کوچک‌تر داشته باشیم، می‌توانیم شاهد بهره‌وری، اشتغال و تولید ثروت بیشتری در کشور باشیم. به منظور کاهش بروکراسی، با توجه به این که تفویض اختیارات نداریم، لازم است استان‌های بزرگ مقیاس را تفکیک کنیم تا بتوانیم در حوزه‌های مختلف اداری، چابک‌تر روند توسعه را شتاب دهیم.
 • وزیر راه و شهرسازی:
  -کنارگذر کاشان و آران و بیدگل و اتصال آن به ورامین، دماوند و تهران، جاده ای استراتژیک است که از نظر پدافند غیرعامل برای تهران دارای اهمیت است و در بحران‌ها می‌تواند اثرگذار باشد. درخصوص اتمام آن تمهید جدی داشته باشید. مقرر شده بود «شرکت تراورز» که پنج هزار کارگر دارد و متعلق به شرکت راه آهن است، به زیر مجموعه راه آهن انتقال داده شود اما زمزمه‌هایی از تمدید قرارداد به گوش می‌رسد. لازم است تا رسیدگی‌هایی در این مورد انجام شود.

سوال نمایندگان استان از وزرای دولت روحانی

نمایندگان استان اصفهان از جمله جدی‌ترین نمایندگان مجلس در پی‌گیری طرح استیضاح رییس جمهوری و طرح سوال از او بوده‌اند ولی تاکنون تلاش‌های آن‌ها به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. موضوع استیضاح رییس جمهوری با اظهارات رهبر ایران مبنی بر ضرورت تعامل قوای سه گانه، کلا به فراموشی سپرده شد و موضوع سوال از رییس جمهوری نیز هنوز اعلام وصول نشده است.

تاکنون هیچ وزیری هم مشخصا برای پاسخ به سوال نمایندگان استان اصفهان، پا به مجلس نگذاشته است. تا این جای کار، فقط می‌دانیم برخی از وزرا برای پاسخ به سوال‌های نمایندگان استان اصفهان راهی کمیسیون‌های تخصصی شده‌اند؛ از جمله:

 • حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی به منظور پاسخ‌گویی به سوال محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌‎شهر

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که نمایندگان استان اصفهان در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰تا۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند)، توجهی به چالش‌های استانی نداشته‌اند. چالش‌های استان یا در میان اولویت‌های نمایندگان نبوده و یا اساسا به دلیل طرز تفکر و وابستگی سیاسی آن‌ها به اصول‌گرایان و محافظه‌کاران در ایران، از نگاه آن‌ها چالش نبوده است؛ مثل حوادثی هم‌چون اسید پاشی به روی زنان یا تشدید شکاف‌های سیاسی و اجتماعی در استان.

آن دسته از چالش‌های استان که در نطق‌ها و تذکرات نمایندگان پی‌گیری شده‌اند، مثل بحران معیشتی و اقتصادی، چالش آب و مسایل و مشکلات شهری-روستایی، عموما چالش‌هایی هستند که محدود به استان اصفهان نیستند و مشکل عام مردم ایران در تمامی استان‌ها به شمار می‌روند. ضمن این که رویکرد برخورد سیاسی با دولت در اعتراض به بحران معیشتی نیز قابل مشاهده است؛ یعنی مجلس اصول‌گرا به دلیل مخالفت سیاسی با دولت روحانی، چالش‌های اقتصادی را پررنگ مطرح می‌کند. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد، زمین زدن دولت به نسبت حل مساله در اولویت است.

یافته‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که طرح مسایل ملی، جناحی و سیاسی در نطق‌ها و تذکرها بر مسایل استانی و محلی ارجحیت داشته و بیشتر نمایندگان استان، به ویژه نمایندگان کلان‌شهر اصفهان، نگاهی کمتر محلی و منطقه‌ای داشته‌اند. 

برخی از نمایندگان استان مثل «امیرحسین بانکی» نماینده اصفهان و «رحمت‌الله فیروزی‌پور» نماینده قمصر در مجلس یازدهم کاملا ساکت بوده‌اند و کمتر فعالیتی از آن‌ها ثبت شده است. 

تلاش نمایندگان استان علیه حقوق مردم

برخی از تلاش های نمایندگان استان اصفهان را می توان «تلاش های نمایندگان استان علیه مردم» خطاب کرد. تلاش هایی که نتیجه آن اعمال فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم است، تلاش هایی که در راستای بحران آفرینی علیه ایرانیان قابل تجزیه و تحلیل است:

۱- اعتراض به ممنوعیت پرداخت وام ازدواج کودکان (ازدواج زیر ۱۸ سال)

تلاش برای لغو «قانون ازدواج کودکان» در ایران، از جمله طرح‌های نمایندگان مجلس دهم بود که سال‌ها مورد توجه قرار داشت. تلاش‌های این نمایندگان هرچند به نتیجه نرسیدند ولی حداقل اکثریت نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مخالفت خود را با ازدواج کودکان اعلام کردند.
در حالی که انتظار می‌رود نمایندگان مجلس یازدهم طرح ممنوعیت ازدواج کودکان را تا حصول نتیجه پی‌گیری کنند اما تا این جای کار، آن‌ها نه تنها قدمی برای رفع این مشکل بر نداشته‌اند بلکه با تذکر به وزیر ورزش و جوانان، نسبت به تصمیم این وزارت‌خانه به عدم پرداخت وام ازدواج به جوانان زیر ۱۸ سال اعتراض کرده‌اند و آن را مغایر با سیاست‌های ترویج ازدواج و فرزندآوری می‌دانند.
محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در اعتراض به توقف پرداخت وام ازدواج به کودکان زیر ۱۸ سال از سوی وزارت ورزش و جوانان، در نطقی در صحن علنی مجلس گفت: «وزیری که اعطای وام به زیر ۱۸ ساله‌ها و بالای ۴۰ ساله‌ها را ممنوع می‌کند و در عین حال چنین خساراتی را به بار می‌آورد، سزاوار استیضاح و عزل است.»

۲- مقاومت در برابر امریکا و خروج کامل از برجام

موضوع سیاست خارجی و تاثیر مستقیم آن بر معیشت مردم، امری پنهان نیست. نگاهی در حاکمیت با اصل و ارزش دانستن ایدئولوژی تکثیر انقلاب اسلامی، کوبیدن بر طبل تنش‌زایی، اصرار بر قطع رابطه با امریکا و اسرائیل و دشمنی با عربستان، اتخاذ سیاست بحران آفرینی را در اولویت سیاست خارجی قرارداده است و مداوم بر انکار تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور مبادرت می‌ورزد و شعار «مقاومت» سر می‌دهد بی آن‌که پاسخ دهد مسوولیت سفره‌های خالی مردم با کیست.
این تفکر در میان اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم به طور عام و در میان نمایندگان استان اصفهان به طور خاص مشهود است. تعداد نمایندگان این استان که بر طبل تنش‌زایی می‌کوبند و بر خروج کلی ایران از «برجام» و قطع رابطه کامل با غرب اصرار دارند، کم نیست.

۳- تفکیک دانش‌آموزان افغان از دانش‌آموزان ایرانی

تاکید بر جدایی دانش‌آموزان تبعه سایر کشورها به جای آموزش هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و محترمانه و نفی تکثرگرایی در جامعه شهری، رویکردی غیر مدنی است که تنها در میان پیروان نظام‌های توتالیتر، خودکامه و نژادپرست می‌توان دید.
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر و فرمانده سابق سپاه این شهرستان که سابقه طولانی در امور پارلمانی دارد، از جمله نمایندگان استان اصفهان است که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواستار جدایی دانش‌آموزان اتباع خارجی از دانش‌آموزان ایرانی شده است. او در تذکری کتبی و علنی که از تریبون مجلس قرائت شد، خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: «تفکیک دانش‌آموزان اتباع خارجی از دانش‌آموزان ایرانی در مدارس کشور، به‌خصوص شهرستان برخوار الزامی است و باید سریعا نسبت به آن اقدام شود.»

عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان اصفهان نشان می‌دهد که چالش‌های استانی و مطالبات اکثریت مردم استان چندان مورد توجه نمایندگان قرار ندارند و نمی‌توان انتظار حل بحران‌های پیش رو را از آن‌ها داشت. این نمایندگان نه تنها معترض حوادثی هم‌چون حجاب اجباری و اسید پاشی به روی زنان و دختران اصفهانی نیستند بلکه خود مسبب تشدید چنین بحران‌هایی در سطح استان هستند؛ بحران‌هایی که سبب شده‌اند شکاف سیاسی و اجتماعی در این استان بحرانی شود.

منبع: ایران وایر