گزارش عملکرد نمایندگان استان البرز در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان البرز در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کرده، ۱۰۰ روز اول این دوره را پشت سرگذاشته‌اند. آن‌ها در این مدت چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار داده‌اند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بوده‌ و در چه جاهایی، اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار داده‌اند.

گزارش پیش رو، ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان البرز در مجلس یازدهم است.

۵چالش اصلی استان البرز

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان البرز به این شرح است:

 بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت های پارلمانی نمایندگان استان البرز

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان البرز

 سه نماینده استان البرز در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده و هستند: 

 • افزایش جمعیت
 • مشکلات شهری و حاشیه نشینی
 • فساد
 • نرخ بالای بی‌کاری، بحران معیشت و افزایش فقر
 • طلاق، اعتیاد، مواد مخدر و سایر آسیب‌های اجتماعی

این چالش‌ها، زندگی را برای مردم استان دشوار کرده و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده‌اند. بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند از سه نماینده استان البرز، هیچ‌کدام فرصت نطق در صحن علنی مجلس را نیافته‌اند. ضمن این ‌که «علیرضا عباسی»، نماینده سوم استان و نماینده دوم حوزه انتخابیه کرج در مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم به خانه ملت راه یافت و عملا در بین ۱۰۰ منتخب اول مجلس یازدهم نبود.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسوولان اجرایی

نمایندگان استان البرز طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، حدود ۲۰ تذکر کتبی و شفاهی به مسوولان اجرایی داده‌اند. برخی تذکرها، فردی و برخی جمعی داده شده‌اند و نگاه ملی و استانی در این تذکرها وجود دارد. یک تذکر از سوی مجمع نمایندگان استان به وزیر نیرو داده شده که نشان دهنده حرکت دسته جمعی برای پی‌گیری مشکلی در سطح استان است.

«مهدی عسگری»، نماینده کرج با ۱۶ تذکر به رییس جمهوری و وزرا، بیشترین تذکر را در این مدت داده و «علی حدادی» با سه تذکر به مسوولان اجرایی، کمترین فعالیت را در این زمینه داشته است. علیرضا عباسی، نماینده دوم کرج در مرحله دوم دوره یازدهم انتخابات به مجلس راه یافت و عملا ۱۰۰ روز اول مجلس را از دست داد. او در هفته‌های اول ورود به مجلس، در همراهی با دیگر نماینده‌های استان، تذکری به وزیر نیرو داده است.

از ۲۰ تذکر نمایندگان استان، ۱۱ تذکر جنبه ملی و ۹ تذکر جنبه استانی و محلی داشته‌اند که نشان می‌دهد مسایل ملی و استانی به یک میزان در اولویت نمایندگان استان البرز قرار داشته است.

 نمایندگان استان البرز در تذکر به مسوولان اجرایی، کمترین توجه را به چالش‌های پنج‌گانه استان داشته‌اند. آن‌ها در این مدت هیچ واکنشی به شیوع فساد در سطح استان، شیوع آسیب‌های اجتماعی، حاشیه‌نشینی و بحران افزایش جمعیت در سطح استان نداشته‌اند.

کمبود منابع آب استان و انتقال آب البرز به تهران، عدم کنترل و نظارت دولتی بر قیمت‌ها، کم‌کاری دولت در سیاست‌های تشویقی فرزندآوری، مسایل استخدامی معلمان، چرایی عدم عرضه سهام پالایشگاه‌ها، ضرورت توجه به دیپلماسی اقتصادی و مشکلات جاده‌ها، از جمله عبور راه‌آهن از مناطق مسکونی، از مهم‌ترین موضوعاتی بوده که این نمایندگان با تذکر به مسوولان اجرایی کشور پی‌گیری کرده‌اند.

تذکر تک تک نمایندگان استان به مسوولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای «مهدی عسگری»، نماینده کرج خطاب به:

تذکرهای علی حدادی، نماینده ساوجبلاغ خطاب به:

 • رییس جمهوری:
 • وزیر نیرو:
  • امروز مردم «نظرآباد» مشکل جدی آب شرب دارند و در حالی که سد طالقان در آن وجود داشته و حق‌آبه به مناطق دیگر داده شده است، چرا تاکنون اقدامی برای تامین آب شرب این منطقه صورت نگرفته است. سد طالقان محدودیت‌های زیادی را برای مردم شهرستان طالقان ایجاد کرده است. سه درصد منابع درآمد سد طالقان طی ۱۵ سال گذشته برای کدام منطقه هزینه شده است؟ چرا به مردم منطقه‌ای که سد در آن وجود دارد، علی‌رغم حق طبیعی و قانونی اختصاص نیافته است؟
 • وزیر راه و شهرسازی:
  • جاده طالقان طی چندین سال نیمه تمام مانده است. هم‌چنین کمربندی نظرآباد و بیمارستان حوزه انتخابیه و شهر هشتگرد نیمه تمام مانده است. تعریض جاده «سهیلیه» بخش «چهارباغ» یکی از مشکلات حوزه انتخابیه بنده بوده که تلفات انسانی زیادی را به همراه داشته است که از وزیر راه می‌خواهم در خصوص بهبود آن اقدام کند.

تذکر مشترک نمایندگان استان خطاب به وزیر نیرو:

 • با طرح انتقال آب از رودخانه کرج به تصفیه خانه ششم تهران از طریق تونل تاسیس شده، ۷/۵ متر مکعب بر ثانیه از جریان پایه آب رودخانه کرج حذف می‌شود. لذا سوالات و ابهامات جدی برای مردم فهیم استان البرز ایجاد شده است که نیاز به پاسخ‌گویی دارد:
  ۱- آیا کاهش کیفیت آب شرب تهران و افت تراز آب زیرزمینی و نشست زمین فقط مختص تهران است و استان البرز دچار مشکل نمی‌گردد؟!
  همان‌طور که مطلع هستید، در وضعیت فعلی استان البرز افت تراز آب زیرزمینی، سالیانه یک متر و نشست زمین در دشت‌های جنوبی، سالیانه ۳۰ سانتی‌متر است. 

۲-  همان‌طور که می‌دانید، منابع آب استان البرز ۷۸ درصد از منابع زیرزمینی و ۲۲ درصد از آب‌های سطحی تامین می‌شوند. در صورتی که این درصد برای تهران ۵۰ به ۵۰ است. جناب آقای وزیر! تا کی قرار است با این تعریف از توسعه، به صورت نامتوازن منابع شهرها و استان‌ها از بین برود؟!

 ۳- با حذف بخشی از دبی جریان رودخانه کرج، نسبت پساب وارده افزایش یافته و تأمین آب کرج که در یک کیلومتری پایین دست «بیلقان» در حال انجام است، با خطر جدی آلودگی آب شرب روبه‌رو می‌شود که این انتقال گویی بدون توجه به اثرات کیفی بر روی رودخانه کرج در حال انجام است.  

۴- بر اساس مطالعات انجام شده دانشگاه تهران، حق‌آبه زیست محیطی رودخانه کرج برای حفظ حیات رودخانه و گونه‌های زیستی و هم‌چنین تغذیه سفره‌های زیرزمینی حداقل ۱۸۳ میلیون متر مکعب در سال است. به صورت واضح بفرمایید وضعیت بعد از انتقال چه‌گونه است و این حق‌آبه چه‌گونه تامین می‌شود؟ و علت این اختلاف در تعیین حق‌آبه زیست محیطی با مصوبه هیات وزیران که عدد ۶۳ میلیون مترمکعب است، چیست؟

سوال نمایندگان از وزرای دولت روحانی

طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، وزیری برای پاسخ‌گویی به سوال نمایندگان استان البرز در صحن علنی مجلس یا کمیسیون‌های تخصصی حاضر نشده است که نشان می‌دهد آن‌ها در این فاصله هنوز وزیری را به چالش نکشیده‌اند.

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که نمایندگان استان البرز در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰ تا۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند)، توجه ویژه‌ای به چالش‌های استانی یا ملی نداشته‌اند. 

از پنج چالش استان، تنها چالش‌های اقتصاد و معیشت و مشکلات شهری در تذکرهای نمایندگان پی‌گیری شده‌اند، چالش‌هایی که درد مشترک تمامی استان‌های ایران هستند و تاکید برآن‌ها، کارکرد سیاسی جهت تخریب دولت هم پیدا کرده است. نمایندگان استان البرز به سایر چالش‌های استان، یعنی شیوع فساد در سطح استان، روند رو به رشد جمعیت استان، آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی توجهی نشان نداده‌اند.

جمعیت یک چالش غیرقابل انکار در استان البرز است و روزبه‌روز بر تراکم جمعیتی این استان اضافه می‌شود. در حالی‌که انتظار می رود نمایندگان استان برای کنترل افزایش جمعیت استان و آسیب‌های ناشی از رشد بی‌رویه حاشیه‌نشینی در این استان اقدام کنند، مهدی عسگری، نماینده کرج رییس جمهوری را مورد انتقاد قرار داده است که چرا سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری را در پیش نمی‌گیرد و چرا یارانه نوزادان تازه متولد شده را منوط به تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده است.

بنابراین، در جمع‌بندی عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان البرز باید بر این نکته اشاره کرد که آن‌ها در صحن علنی مجلس کم‌کار نشان داده و جز در تذکر به مسوولان، از بقیه اختیارات قانونی برای پی‌گیری مشکلات حوزه انتخابیه خود، از جمله طرح سوال از وزرا و بیان مشکلات در نطق‌های میان دستور، استفاده نکرده‌اند.

منبع: ایران‌وایر