گزارش عملکرد نمایندگان استان خراسان جنوبی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان خراسان جنوبی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان مجلس یازدهم فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کردند، ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم را پشت سرگذاشتند. آن‌ها چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار دادند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بودند و در چه جاهایی آن‌ها اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار دادند. گزارش پیش رو، ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد صد روزه نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس یازدهم است.

پنج چالش اصلی استان خراسان جنوبی

بنا به تحقیق کارشناسان ایران‌وایر، پنج اولویت اصلی استان خراسان جنوبی به این شرح است:

بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان خراسان جنوبی:

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان خراسان جنوبی

 ۵ نماینده استان خراسان جنوبی در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده و هستند که این چالش‌ها به شرح زیر هستند:

 • محرومیت
 • خشک‌سالی
 • زلزله، سیل و حوادث طبیعی
 • حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی
 • حساسیت‌های مذهبی و سیاسی نسبت به اهل سنت

این چالش‌ها زندگی را برای مردم استان دشوار کرده‌اند و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده‌اند. بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد که از ۵ نماینده استان خراسان جنوبی، تنها ۱ نماینده طی ۳-۴ ماه گذشته فرصت نطق در صحن علنی مجلس یافته است.

الف) واکنش نمایندگان به چالش‌های استانی

تنها نماینده استان که طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم فرصت نطق یافت از پنج چالش استان تنها به سه چالش محرومیت، خشک‌سالی و سیل پرداخت و اعتنایی به مسئله حاشیه‌نشینی، آسیب‌های اجتماعی و حساسیت‌های مذهبی و سیاسی نسبت به اهل سنت نکرد و از روی این چالش‌ها عبور کرد تا بتواند از فرصت ده دقیقه‌ای خود برای طرح انتقاداتش به دولت، برجام و محکومیت روابط اسرائیل و امارات استفاده کند.

ب) مهم‌ترین اظهارات نمایندگان

عمده‌ترین مطالبی که تنها نماینده ناطق استان‌ خراسان جنوبی در صحن علنی مجلس مطرح کرد به این شرح هستند:

حقوق کارمندانبهگردتورمنمیرسددولتدرشفافسازینمرهقبولینمی‌گیرد

نطق «حسین خسروی اسفزار»، نماینده بیرجند، در نشست علنی روز چهار‌شنبه ۲مهر۱۳۹۹:

 • مسئولان به اولین اولویت شهرستان بیرجند یعنی رفع مشکلات ناشی از سیل اخیر در اوایل شهریورماه توجه کنند.
 • برخورداری مردم مومن منطقه از منابع آب پایدار و اصلاح سیستم فرسوده و قدیمی آب‌رسانی، تلاش فوری و مضاعف وزیر نیرو را می‌طلبد، دولت نسبت به بیمارستان نیمه‌تمام و مشکل فاضلاب شهرستان خوسف هرچه سریع‌تر اقدام کند.
 • دوبانده کردن جاده اصلی اسدیه به بیرجند، باز کردن بازارچه مرزی میل ۷۳ حداقل خواسته مردم مومن شیعه و سنی در میان است.
 • عده‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات داخلی سعی می‌کنند بر تغییر محاسبات مردم و مسئولان، بایدن را مظهر عقلانیت و ترامپ را نماد ماجراجویی معرفی نموده و با دوگانه‌سازی پوچ، بار دیگر اقتصاد را به وعده‌های دموکرا‌ت‌ها گره بزنند. مراقب باشیم پیاده نظام آمریکا در داخل کشور او را فرشته جا نزند.
 • ۲۴شهریور۱۳۹۹، روز امضا توافقنامه عادی‌سازی روابط بین امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، روز سیاه در تاریخ امت عرب بود.
 • خطاب به رئیس‌جمهور؛ وعده‌های اقتصادی یادتان است؟ گفتید اگر مشکلات این کشور که بسیار پیچیده است راه حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم؟ مشکلات حل شده است؟ گفتید در ماه‌های ابتدایی آغاز به کار دولت تدبیر و امید موانع از سر راه تولید برداشته می‌شود، چرا موانع در برخی از محل‌ها از ۷ خوان به ۷۰ خوان رسیده است؟ شعار شما نجات اقتصاد ایران بود. در حال حاضر که بازار بورس، ارز و خودرو غرق در هرج و مرج است. دولت تدبیر و امید به دنبال آن بود آن‌چنان مردم را از درآمد سرشار کند که به یارانه ۴۵ هزارتومانی نیاز نداشته باشند، اما اکنون بعد از حدود ۹ سال و نیم ثابت بودن میزان پرداختی، یارانه آب، برق، گاز، تلفن و تمامی مایحتاج مردم چندین بار افزایش یافته و افتخار شما افزایش حقوق کارمندان است که به گرد تورم حاصل از مدیریت شما نمی‌رسد. به رغم افزایش درآمد اسمی خانوارها، قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال ۱۳۹۰ یک‌سوم کاهش پیدا کرده، مشکل کجاست که دلار از حدود ۳ هزار تومان به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده است.
 • خطاب به رئیس قوه قضاییه؛ آیا کسانی که بخشی از ارز دولتی را برای واردات همه رقم کالا حتی غذای سگ، گربه و دسته‌بیل بر باد داده‌اند و اکنون برای ۵ میلیارد دلار نزد صندوق بین‌المللی پول دست دراز می‌کنند، ترک فعل محسوب نمی‌شود و قابل تعقیب نیست. آیا به درخواست ۵ ماه قبل ۴۰۰ طلبه از ۶۵ شهرستان که از شما درخواست کردند عاملان ولنگاری فاجعه‌بار فضای مجازی کشور را محاکمه کنید تا کنون جواب قانع‌کننده‌ای داده‌اید؟
 • خطاب به رئیس مجلس؛ شما در نطق یک‌شنبه ۱۱ خرداد ماه به حق گفتید که مجلس یازدهم نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پی‌گیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند، آیا تا به امروز جزئیات شفافی از برنامه و نحوه هزینه کرد بودجه یک میلیارد یورویی صندوق توسعه در بحران کرونا به مردم اعلام شده است؟
 • پیشنهادم به صدا و سیما ایجاد شبکه مطالبه مردم در کنار سایر شبکه‌ها است. همه مسئولین خصوصا دولت‌مردان که کار اجرایی می‌کنند به صورت ثابت هفته‌ای ۲ ساعت با حضور مجری توانمند، مطلع و پی‌گیر -که مسئولین حاشیه نروند و خلاف واقع نگویند- پاسخ‌گوی مطالبات مردم باشند.
 • آیا فریاد اقشار مختلف از کارگران و کارمندان نهضت سوادآموزی، پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی‌ها، معلولین، مخابراتی‌ها، فرزندان ایثارگران را در محوطه بیرونی مجلس نمی‌شنوید.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسئولان اجرایی

نمایندگان استان خراسان جنوبی طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، ۶ تذکر کتبی و شفاهی به مسئولان اجرایی دادند. برخی تذکرها فردی و برخی جمعی داده شدند و نگاه‌های ملی و استانی در این تذکرها وجود دارند. تذکری از سوی مجمع نمایندگان استان که نشان‌دهنده حرکت دسته‌جمعی برای پی‌گیری مشکلی در سطح استان باشد، یافت نشد.

«مصطفی نخعی»، نماینده نهبندان، با ۳ تذکر به وزرا بیشترین تذکر را داده است و از سوی دیگر، از «حسین خسروی» و «محمدرضا مجیدی»، نمایندگان بیرجند، هیچ تذکری به رئیس‌جمهور و یا وزرا ثبت نشده است. از ۶۲ تذکر نمایندگان استان، ۳ تذکر جنبه ملی داشته‌اند و ۳ تذکر جنبه استانی و محلی، که نشان می‌دهد نمایندگان استان کلا کم‌کار بوده و برخوردی فعالانه در پی‌گیری چالش‌های استانی نداشته‌اند.

مشکلات کتابداران، زعفران و زرشک‌کاران و تولیدکنندگان و مسائل جاده‌ها و خرابی‌های باقیمانده از سیل عمده‌ترین دلیل تذکر نمایندگان این استان به مسئولان اجرایی کشور بوده است.

تذکر تک تک نمایندگان استان به مسئولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای «سلمان اسحاقی»، نماینده قائنات، خطاب به:

 • وزیر امور خارجه و سرپرست وزارت صمت و وزیر جهاد کشاورزی؛ بیش از ۹۸ درصد زرشککشور در استان خراسان جنوبی تولید می‌شود. ما سر سفره همه یک نشان داریم، سر سفره وزارت خارجه، سفره وزارت صمت، سفره وزارت جهاد کشاورزی سهمی داریم. زرشک‌کاران منطقه من هنوز زرشک‌های پارسال‌شان در انبار و بارگاه‌ها مانده است. استدعا دارم صدای مردم مظلوم را از استان خراسان جنوبی بشنوید.

تذکرهای مصطفی نخعی، نماینده نهبندان، خطاب به:

 • وزیر راه و شهرسازی؛ بخش‌هایی از جادهنهبندانبهشهداد در استان کرمان به خاطر سیل تخریب شده و هنوز بازگشایی نشده است.
 • وزیر کشور؛ لزوم استفاده از گذرگاه‌های مرزی خصوصا گذرگاه دوکوهانه نهبندان در تعاملات تجاری با همسایگان.
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ لزوم رسیدگی به وضعیتمعیشتیکتابداران.

تذکرهای «مجید نصیرایی»، نماینده فردوس، خطاب به:

 • وزیر اقتصاد و امور دارایی؛ علت تعللبانکها در اجرای قانون تسهیل تسویه بدهی شبکه بانكی برای تولیدکنندگان چیست؟
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ لزوم رسیدگی به وضعیت معیشتی کتاب‌داران.

سوال نمایندگان از وزرای دولت روحانی

طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، نمایندگان استان خراسان جنوبی هیچ سوالی از وزرا ثبت نکردند یا به عبارتی هیچ وزیری برای پاسخ به پرسش نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس حاضر نشد.

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های ایران‌وایر نشان می‌دهد که نمایندگان استان خراسان جنوبی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰-۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند) توجه ویژه‌ای به چالش‌های استانی نداشته‌اند. اصولا از نمایندگان استان خراسان جنوبی، فعالیت چندانی در ۱۰۰ روز اول ثبت نشده است که بتوان دریافت دغدغه‌های آن‌ها بیشتر ملی است یا در پی رفع مشکلات حوزه انتخابیه خود هستند. تنها یک نطق و ۶ تذکر حاصل کار ۵ نماینده استان خراسان جنوبی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم بوده است.

در تنها نطق قرائت‌شده در صحن مجلس نیز، نماینده بیرجند بیش از آن که به طرح مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خود بپردازد، به دردهای کلی و مشترک این روزهای جامعه ایران یعنی فقر و مشکلات معیشتی و وعده‌های نافرجام رئیس‌جمهور پرداخته و سیاست خارجی دولت و برجام را مورد نقد قرار داده است.

تلاش نمایندگان استان علیه حقوق مردم

نمایندگان استان خراسان جنوبی تلاش چندانی در مجلس از خود نشان نداده‌اند که له یا علیه حقوق مردم باشد. معدود فعالیت‌های به‌جامانده از نمایندگان این استان در مجلس نیز نشان می‌دهد که آن‌ها نیز با اکثریت مجلس هم‌صدا هستند و نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که مسائل کلیدی حوزه انتخابیه همچون تبعیض علیه اهل سنت، محرومیت شدید و مشکلات ناشی از حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی را پی‌گیری کنند و برای حل آن‌ها اقدامی موثر انجام دهند.

بنابراین، در جمع‌بندی عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان خراسان جنوبی فقط می‌توان بر این نکته تاکید کرد که آن‌ها تا این‌جای کار از ساکتان مجلس یازدهم بوده‌اند.

منبع: ایران‌وایر