گزارش عملکرد نمایندگان استان خراسان رضوی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان خراسان رضوی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کرده، ۱۰۰ روز اول این دوره را پشت سرگذاشته‌اند. آن‌ها در این مدت چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار داده‌اند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بوده‌ و در چه جاهایی، اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار داده‌اند.
گزارش پیش رو، ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس یازدهم است.

۵ چالش اصلی استان خراسان رضوی

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان خراسان رضوی به این شرح است:

 بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان خراسان رضوی

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان خراسان رضوی

 ۱۸ نماینده استان خراسان رضوی در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده و هستند: 

 • بحران‌های سیاسی
 • امنیت
 • حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی
 • اقتصاد و معیشت
 • خشک‌سالی و بحران‌ها آب

این چالش‌ها زندگی را برای مردم استان دشوار و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده‌اند.
بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند از ۱۸ نماینده استان خراسان رضوی، پنج نماینده (یک نماینده دو بار) طی سه تا چهار ماه گذشته فرصت نطق در صحن علنی مجلس را یافته‌اند.

        الف) واکنش نمایندگان به چالش‌های استانی

نمایندگان ناطق استان خراسان رضوی بیشترین فرصتی که برای نطق در صحن علنی یافتند را به مجالی برای انتقاد از دولت تبدیل و تندترین انتقادات را متوجه دولت «حسن روحانی» کردند. آن‌ها کمترین وقت خود را روی چالش‌های استانی گذاشتند؛ به طوری که از پنج چالش عمده استان خراسان رضوی، تنها چالشی که مورد توجه نمایندگان قرار گرفت، «اقتصاد و معیشت مردم» بود؛ چالشی که بیشترین امکان را به نمایندگان می‌داد تا به دولت حسن روحانی حمله کنند. رویکرد جناحی، وجه غالب نطق‌های نمایندگان استان بود.

جز «جلیل رحیمی جهان‌آبادی»، نماینده اصلاح‌طلب تربت‌جام که در نطق خود به مساله تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های مذهبی پرداخت و از حقوق آن‌ها دفاع کرد، سایر نمایندگان استان هیچ توجهی به چالش بحران‌های سیاسی-امنیتی استان، حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی و حتی مساله خشک‌سالی و بحران آب نشان ندادند.

        ب) دغدغه عمده نمایندگان

جز چالش معیشت که امروز درد مشترک همه استان‌های ایران است، نمایندگان استان خراسان رضوی توجهی به چالش‌های استانی نشان نداده و اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه، حاشیه‌نگاری نطق‌های سیاسی آن‌ها بود. دغدغه عمده نمایندگان که در نطق‌های میان دستور آن‌ها جلوه بیرونی داشته است را این‌گونه می‌توان لیست کرد:

 • پیشنهاد تشکیل وزارت‌خانه امور روستایی
 • دیپلماسی پارلمانی
 • نابسامان بودن راه‌ها و جاده‌های استان
 • وضعیت نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش
 • انتقاد به تصمیم های اقتصادی دولت
 • اعتراض به کاهش شدید ارزش پول ملی
 • مشکلات معادن استان و آلودگی‌های ناشی از آن
 • مبارزه با فساد
 • انتقاد از نگاه مدیران دولتی به غرب و ضرورت خروج از برجام 

        ج) مهم‌ترین اظهارات نمایندگان

عمده‌ترین مطالبی که نمایندگان استان‌ خراسان رضوی در نطق‌های میان دستور در صحن علنی مجلس مطرح کرده‌اند، به این شرح است:

نطق جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده تربت جام در نشست علنی روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹:

 • بازنشستگان امروز در بدترین شرایط ممکن قرار دارند و حقوق اندک آن‌ها باعث شرمندگی بوده و زندگی‌شان را بسیار سخت کرده است. مجلس یازدهم باید برای تطبیق حقوق بازنشستگان با شاغلان فکری کند.
 • وضعیت روستاها بی‌سر و سامان بوده و متولی ندارد. در همین رابطه طرحی را به عنوان پیشنهاد تقدیم هیات رییسه کردم در خصوص تشکیل وزارت امور روستایی که از ادغام بخش‌های مختلف مربوط به روستا تشکیل می‌شود؛ از جمله معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری، بنیاد مسکن، بخش‌های مربوط به سازمان عشایری و سازمان تعاون روستایی. درخواست می‌کنم متولی مانند جهاد سازندگی برای روستا‌ها پیدا شود. روستاها علی‌رغم این‌که تشویق به افزایش جمعیت می‌شوند، نه تنها مکانی برای زندگی نداشته بلکه جاده و آب مناسبی هم ندارند. بنده به عنوان نماینده دوره دهم مجلس بارها به وزیر نیرو نامه نوشته‌ام اما برای ۲۴ روستای فاقد آب، حتی از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار نمایندگان نیز هزینه نکردند. روستاها در این کشور در حالی یتیم هستند که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.
 • آمار جاده‌های روستایی نشان می‌دهد که اعتبارات جاده‌سازی در روستاها نیاز به افزایش دارد. مرزهای شرقی ما نه در سیستان و بلوچستان و نه در خراسان جنوبی و خراسان رضوی، منطقه آزاد برای صادرات کالاهای با کیفیت ایرانی به افغانستان وضعیت مناسبی ندارد. بازارهای افغانستان نیازمند صادرات کالاهای ایرانی هستند. جهش تولید از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده و افزایش درآمد هم نیاز ما و مردم است. بنابراین درخواست دارم در خصوص مرزهای شرقی بررسی و چاره‌اندیشی شود.
 • ما باید بتوانیم در کنار دستگاه وزارت امور خارجه، روابط میان ملت‌ها و ملت‌ها که تاکید مقام معظم رهبری و «امام خمینی» است را در کنار رابطه دولت‌ها با دولت‌ها گسترش دهیم. رابطه ملت با ملت یعنی تبادل فرهنگ، تفکر و گسترش رابطه اقتصادی. مجلس می‌تواند با گروه‌های دیپلماسی پارلمانی و با تقویت بخش‌های تخصصی هم‌چون «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» تلاش کند این رابطه را  بهبود ببخشد و تنش‌های میان ایران و برخی از همسایگان را کاهش دهد.
 • دهیاران، اختیارات و اعتبارات شوراها در روستا نیازمند چاره‌اندیشی در مجلس یازدهم است. 
 • در تربت‌جام و تایباد در حوزه آب‌رسانی نیازمند اعتبار هستیم. هم‌چنین در حوزه جاده روستایی، تشکیل «منطقه آزاد دوغارون» و افزایش صادرات به افغانستان، نیازمند اعتبار هستیم. 
 • انتقاد از شرایط معلمان حق‌التدریسی و نهضتی‌ها

نطق جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده تربت جام در نشست علنی روز ۱۹ شهریور ۱۳۹۹:

 • وزارت‌خانه‌ها را نه وزرا بلکه مافیاهای کنار آن‌ها هدایت می‌کنند. نقش وزیر در تصمیم گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی، نیرو، صنعت و آموزش و پرورش بسیار کم است.
 • در این ۱۰۰ روزی که نماینده ملت در مجلس انقلابی هستید، قیمت برنج به چهار برابر و خودرو به سه برابر افزایش یافته و ارزش پول ملی ۳۰۰ درصد سقوط کرده است. واردات کالاهای غیر ضروری با ارز دولتی در حال انجام است، سهام عدالت به مردم داده شده و آن‌ها فروخته‌اند اما پولی دریافت نمی‌کنند. در همین ایام، دفترچه‌های بیمه روستایی از ۶۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان برای تمدید رسیده اما اقدامی نشده است.
 • در کشوری که بیش از ۱۵۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی دارد، سومین دارنده گاز جهان است و خاک آن صادراتی است، مردم هر روز پشت در مجلس ضجه می‌زنند.
 • آموزش و پرورش با بسته‌های حمایتی، عده‌ای را به بردگی گرفته است که امنیت شغلی و استخدامی ندارند و یک آزمون غیر استاندارد از نهضتی‌ها گرفته که باعث خانه‌نشینی عده‌ای از آن‌ها شده است. این وزارت‌خانه به نام برون‌سپاری، حق‌التدریس، بسته حمایتی، نهضتی‌های در آزمون افتاده، رفتاری با این عده می‌کند که برده‌داران در تاریخ با برده‌های خود نکرده‌اند.
 • ۵۰ درصد شهروندان که زنان هستند، نادیده گرفته شده‌اند در حالی که کار امروز، کار یدی نبوده و کار فکری است و هیچ زنی ضعیف‌تر از مردان در جهان نیست که ما آن‌ها را حذف کرده‌ایم.
 • زنان در مجلس حضور دارند و هیچ زنی از مردی در مجلس به لحاظ فکری ضعیف‌تر نیست. میلیون‌ها اهل سنت ایران از انتخابات ریاست جمهوری حذف شده‌اند و دلیل آن مشخص نیست. شایسته سالاری مذهب نمی‌شناسد.
 • تصمیمات دولت در شرایط فعلی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد

نطق «محسن زنگنه»، نماینده تربت حیدریه در نشست علنی روز اول مرداد ۱۳۹۹:

 • عده‌ای مایل هستند بخش اعظم مشکلات کشور را به تحریم ربط دهند اما مشکل در جای دیگری است و معتقدم که متاسفانه یک عقل واحد اقتصادی در کشور وجود ندارد.
 • آقایان تصمیم می‌گیرند بازار سرمایه را تقویت کنند اما نمی‌دانند که تقویت بازار سرمایه باعث رشد بازارهای موازی در حوزه مسکن، ارز و طلا می‌شود. اصرار دولت بر ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی علی‌رغم تمامی نظرات کارشناسان، امری تعجب‌آور است.
 • تصمیمات خلق‌الساعه دولت در حوزه صادرات، از جمله تصمیم اخیر در ایجاد یک فرصت برای بازگرداندن ارز صادراتی یا عدم امکان تهاتر ارز صادراتی با واردات از جمله دلایلی است که ارز را تا قیمت ۲۶ هزار تومان بالا برد. از آن عجیب‌تر این است که در چنین شرایطی که از دولت انتظار می‌رود تصمیمات مبتنی بر اقتصاد مقاومتی بگیرد، گویا عزمی وجود دارد تا تمامی‌ راه‌های رشد و تعالی و رشد اقتصادی کشور سد شود.
 • چرا باید در چنین شرایطی صادرات بنزین به افغانستان انجام نشود یا در زمانی که یک محصولی مانند زعفران می‌تواند تا شش دهم میلیارد دلار ارز را سالانه وارد کشور کند، چه گونه است که بنده و برخی از نمایندگان به مدت دو ماه و نیم است دنبال رفع این مشکل هستیم اما هیچ عزمی‌در وزارت مربوطه نیست.
 • معادن سنگان از دادن خوراک به مجموعه های فولادی خراسان سرباز می زنند

نطق «اکبر احمدپور»، نماینده خواف و رشتخوار در جلسه علنی روز چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹:

 • هیچ جاده استانداردی در دو شهر خواف و رشتخوار دیده نمی‌شود و غالبا جاده‌های آن‌ها روستایی است که از دهه ۶۰  و پیش از آن بدون هیچ تغییری باقی مانده‌اند. جاده اصلی منطقه جاده سنگان- تربت حیدریه که با عبور هزاران تریلی حامل سنگ‌آهن در روز باعث ویرانی جاده و تلفات انسانی شده و هراس و وحشتی در میان رانندگان و مسافران به وجود آورده‌اند، هم‌چنان در حسرت دو بانده شدن می‌سوزد.
 • جدال معادن و وزارت راه نسبت به تعهدات خود و انداختن مسوولیت به دوش دیگری باعث خساراتی به مردم و منطقه شده است. هرچند در روزهای اخیر با پی‌گیری‌های صورت گرفته، به توافقی دست یافته‌ایم، کار باند دوم این طرح ملی که از مطالبات جدی مردم منطقه است، جای تشکر دارد. امید است با همکاری دو وزیر صمت و راه، این پروژه به پیش برود و کار اجرایی قطعات مختلف آن هرچه زودتر آغاز شود.
 • معادن در هر نقطه از کشور مایه رفاه آبادانی هستند اما در حوزه انتخابیه این‌جانب، تنها ضایعات و خسارات از آن مردم شده‌اند و نه پیشرفت و آبادانی آن‌ها.
 • ارمغان معادن در منطقه تاکنون جز ریزگردهای مهلک و نفس‌گیر، تخریب جاده‌ها و مزارع، ویرانی منابع طبیعی و چرای دام‌ها، از بین رفتن قنوات و آسیب زدن به آب شرب و کشاورزی، نابودی محصولات زراعی و باغی و ده‌ها آسیب پیدا و پنهان دیگر نبوده است.
 • جذب نیرو که رسالت اصلی معادن نسبت به مناطق پیرامونی است، از آن غیربومیانی است که فرصت اشتغال را از بنیان با دستمزدهای چند برابر ربوده‌اند و ساکنان محلی جز اندکی از کارها، آن هم سخت و زیان‌آور، بهره دیگری از معادن ندارند و از پست‌های مدیریتی، حتی مدیریت‌های میانی هم برکنار هستند.
 • شرکت‌های معدنی بر خلاف نص قانون و اخلاق، خریدهای خود را از منطقه انجام نمی‌دهند و گزارش مالی و گردش مالی آن‌ها در بانک‌های محلی نیست. هم‌چنین یک درصد آلایندگی و ۱۵ درصد حقوق دولتی هم که باید در اختیار منطقه قرار بگیرد تا در تقویت زیرساخت‌ها هزینه شود، به افسانه تبدیل شده است و آن‌ها همه تعهدات خود را در چند سبد غذایی خلاصه کرده‌اند.
 • معادن سنگان از دادن خوراک به مجموعه‌های فولادی استان، حتی رشتخوار که در جوار خواف قرار دارد، به لطایف الحیلی سرباز می‌زنند. اما در برابر، مجوز تامین خوراک سنگ‌آهن برای مجتمع‌های فولادی در استان‌های دوردست با همه بُعد مسافت و هزینه‌های سنگین و سرسام آور آن صادر می‌شود و این جز تبعیض آشکار و ظلم مضاعف نسبت به مردم منطقه نیست. 
 • مجلس در برابر عربده‌های خارجی و وادادگی‌های عناصر خود فروخته کوتاه نمی‌آید

نطق «حسین عباس‌زاده امامی»، نماینده چناران در نشست علنی روز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹: 

 • ما نمایندگان ملت از ریاست قوه قضاییه انتظار داریم علاوه بر برخورد جدی با مفسدان و کسانی که به غارت اموال ملت دست زده‌اند، اکتفا نکند بلکه زمینه برگشت اموال و ثروت‌های نامشروع آن‌ها را نیز به صاحبان حقیقی و یا بیت المال فراهم کند.
 • با اصل خصوصی سازی مشکل نداریم اما موضوع واگذاری پتروشیمی غرب کشور، کشت و صنعت هفت تپه، شرکت ماشین‌سازی تبریز و ابطال فروش شرکت کشت و صنعت مغان نشانه عمق فساد در خصوصی سازی است که باید با قاطعیت تمام در مقابل آن ایستاد.
 • تا زمانی که در وزارت نفت تفکر مسوولان معطوف به خام فروشی، عدم شفافیت و وابستگی صرف به نفت باشد، نه اشتغال سامان می‌گیرد و نه کشور بوی جهش تولید را استشمام می‌کند. برخی دولت‌مردان باید پاسخ این اشتباه و خسارت را بدهند که چرا با چشم امید داشتن به روابط اقتصادی با امریکا و اروپا، روابط  با شرکای سنتی مانند چین، هند، پاکستان و روسیه مخدوش شد.
 • فساد مانند اختاپوسی به جان نظام و کشور افتاده و علی‌رغم وجود مسوولان پاک‌دست و سالم، متاسفانه در بدنه سه قوه نیز رخنه کرده است و بعد از گذشته دو دهه از فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، هم‌چنان شاهد فساد روزافزون و بعضا سازمان یافته در بخش‌های مختلف اقتصادی و اداری کشور هستیم. 
 • مجلس یازدهم برای بهبود وضعیت کشور، بر تعامل و همکاری بنا دارد اما در برابر عربده‌های خارجی و وادادگی‌های عناصر خود فروخته غرب‌گرا و غرب‌گدا داخلی کوتاه نمی‌آید.
 • در حوزه انتخابیه‌ من کارهای ناتمام و به زمین مانده‌ای وجود دارد که همت مسوولین را می‌طلبد؛ از جمله تسریع در تکمیل پروژه قطار برقی مشهد – گل‌بهار – چناران، تکمیل آزادراه مشهد-چناران-قوچان، ارتقا گل‌بهار که مصوبه دولت دهم و قول‌های دولت یازدهم و دوازدهم را دارد، تکمیل بیمارستان گل‌بهار، بزرگراه طرقبه-شاندیز-گلمکان، ترافیک طرقبه و تامین آب شرب روستاها و شهرهای هم‌جوار کلان‌شهرها.
 • دو گروه بازنشستگان و کارآفرینان به عنوان مجاهدان خط مقدم تولید و اشتغال باید مورد حمایت قرار بگیرند.
 • دولت به ریل خدمت به مردم برگردد

نطق «علی‌اصغر عنابستانی»، نماینده سبزوار در نشست علنی روز سه‌شنبه سوم تیر ۱۳۹۹:

 • در حالی سه ماه از سال جهش تولید می‌گذرد که حال تولید نه در حوزه صنعت و نه در حوزه کشاورزی اصلا خوب نیست. شرایط نامتعادل و بی‌ثبات اقتصادی کشور امکان هر گونه برنامه‌ریزی را از صاحبان تولید گرفته است.
 • می‌گویند اگر این دولت نبود، وضع خیلی بدتر می‌شد! آخر انصاف هم خوب چیزی است، شما در کلیپ‌های تبلیغاتی خود در بدترین حالت‌ها مردم را از دلار پنج هزار تومانی ترساندید تا رای جمع کنید و امروز دلار در مرز ۲۰ هزار تومان است و تازه شما ادعا می‌کنید که آن را مدیریت کرده‌اید؟ خجالت بکشید! اگر مرهمی بر زخم‌های مردم نیستید، لااقل نمک بر آن‌ها نپاشید. قبول کنید که کشور را به حال خود رها کرده‌اید. بپذیرید منشا بسیاری از مشکلات، شما هستید.
 • وضعیت امروز کشور ناشی از هفت سال وادادگی شما در مقابل غرب است.
 • ما به هر جا می‌رویم، ناله مردم به آسمان بلند است. من نمی‌دانم از کجا باید بگویم؛ به روستا می‌رویم، کشاورز و دام‌دار از تامین نشدن نهاده‌های دامی، کود، سم، واکسن، کنترل نشدن بازار و گرفتار شدن در شبکه دلالی و حتی نداشتن آب خوردن می‌نالند. به شهر می‌رویم، کارگر و کارمند خرید خدمت، شرکتی، حق‌التدریسی، آموزش‌یاران نهضت و سرباز معلم و بازنشسته و ایثارگر از تبعیض در پرداخت‌ها، عدم اجرای قوانین و عدم امنیت شغلی ناراضی هستند. به صنایع سر می‌زنیم، واحدهای صنعتی از واردات بی‌رویه کالاهای خارجی مشابه یا عدم اجازه واردات مواد اولیه و یا تامین نشدن سرمایه در گردش ناراضی‌اند. عامه مردم هم حیران مانده‌اند؛ قدرت خریدشان آن‌قدر کاهش یافته است که دیگر جرات هیچ خریدی ندارند، قیمت‌ها پرنوسان و با شیب تند در حال صعود، مسکن لجام گسیخته و غیرقابل دسترس و بازار بی‌ثبات و سرگردان.
 • ساختار قانون‌گذاری از جلسات متعدد، کش‌دار و کم بازده صحن باید به جلسات کارشناسی و تخصص‌گرایانه کمیسیون‌ها منتقل شود. مجلس باید بتواند اولویت‌‎های اصلی کشور را به درستی احصا کند و وقت خود را صرفا به اولویت‌های اصلی کشور اختصاص دهد. کدام اولویت‌ها بالاتر از قطع اژدهای هفت سر فساد؟! مقابله با فساد با شفافیت در هر سه قوه، به ویژه قوه مجریه امکان‌پذیر است.
 • تمام اطلاعات، مذاکرات، طرح‌ها، حساب‌های شرکت‌های دولتی و عمومی و حساب‌های مالیاتی و حساب‌های تجاری، بانکی و … باید برای مردم شفاف شوند. هیچ رانت اطلاعاتی که منجر به فساد می‌شود، نباید باقی بماند. بعد از حذف فساد باید به فکر درمان ساختارهای اقتصاد بیمار کشور باشیم.
 • قانون جامع حذف تعارضات منافع و قانون حمایت از افشاگران فساد به همراه قانون جامع شفافیت باید در همین روزهای اولیه مجلس به سرانجام برسند. 
 • مالیات اولویت اول است. بار مالیات باید از دوش تولید و سرمایه‌های مواد به دوش سرمایه‌های راکد و واسطه‌ای منتقل شود. مالیات را باید از عواید سرمایه، مسکن، خانه‌های خالی، زمین و معادن رها شده، خانه‌ها و ماشین‌های لوکس گرفت.
 • اگر قرار است جهش تولید اتفاق بیفتد، باید به تولیدکننده یارانه بدهیم نه این که از او مالیات‌های هنگفت بگیریم. نظام صدور مجوزهای کسب و کار باید اصلاح کامل شود و بلکه باید به سمت حذف کامل مجوزهای کسب و کار برویم. نظارت دولت باید پسینی باشد، نه پیشینی. ساختار پولی و مالی و گمرکی هم باید به فوریت دگرگون شود. قانون مدیریت خدمات کشوری در جهت رفع کامل تبعیض‌های پرداختی به کارکنان و بازنشستگان و کار محور کردن پرداخت‌ها به جای وقت محوری اصلاح فوری شود.
 • در سیر تحول مجلس، مجلس مردم باید از کارخانه تولید قانون بدون در نظر گرفتن ظرفیت‌های اجرایی آن به یک ساختار قدرتمند نظارتی تبدیل شود. کسی نباید جرات کند قانون مصوب مجلس را به هر شکل و بهانه‌ای اجرا نکند.
 • اگر مجلس ناظر قدرتمندی باشد، یک وزیر نمی‌تواند بیش از شش سال وزیر راه و شهرسازی باشد و نه راه بسازد و نه مسکن و به این بی‌عملی خود افتخار کند و نتیجه‌اش این باشد که امروز وضعیت مسکن مردم در بدترین شرایط ممکن است!
 • سبزوار می‌تواند به قطب تجارت هوایی و زمینی شرق کشور تبدیل شود.
 • حوزه انتخابیه‌ام با شش شهرستان، حتی یک کیلومتر راه سالم ندارد. اگر مجلس ناظر قدرتمندی باشد، اجازه نمی‌دهد کل شرق کشور، از شمال تا جنوب در زمینه زیرساخت‌هایی مثل راه، ریل، آب و گاز فاصله بسیار معناداری با سایر نقاط کشور داشته باشد. توسعه متوازن و عادلانه شرق کشور مطالبه جدی همه نمایندگان استان‌های نیمه شرقی است.
 • ما در غرب خراسان مشکلات فراوانی داریم که شاه‌بیت آن‌ها، راه است و کار. بدون سرمایه‌گذاری، شغل ایجاد نمی‌شود و بدون زیرساخت‌ها، سرمایه جذب نخواهد شد. سبزوار می‌تواند به قطب تجارت هوایی و زمینی شرق کشور تبدیل شود. دیار سربه‌داران می‌تواند به قطب تولید محصولات کشاورزی و فرآوری و صادرات مستقیم آن‌ها به آسیای میانه و همسایگان شرقی تبدیل شود و دولت باید همه توان خود را جهت این هدف معطوف دارد.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسوولان اجرایی

نمایندگان استان خراسان رضوی طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، حدود ۷۷ تذکر کتبی و شفاهی به مسوولان اجرایی دادند. برخی تذکرها، فردی و برخی جمعی داده شده‌اند. نگاه ملی و استانی در این تذکرها وجود دارد. اما تذکری از سوی مجمع نمایندگان استان که نشان دهنده حرکت دست جمعی برای پی‌گیری مشکلی در سطح استان باشد، یافت نشد.

تذکرها خطاب به:

«نصرالله پژمانفر»، نماینده مشهد با ۲۹ تذکر به رییس‌جمهوری و وزرا، بیشترین تذکرها را داده و از «محمدحسین حسین‌زاده بحرینی» و «جواد کریمی قدوسی» نمایندگان مشهد، «اکبر احمدپور» نماینده خواف و «حسن رزمیان مقدم» نماینده درگز تذکری به مسوولان اجرایی ثبت نشده است.
از ۷۷ تذکر نمایندگان استان، ۵۷ تذکر جنبه ملی و ۲۰ تذکر جنبه استانی و محلی داشته‌اند که نشان می‌دهد مسایل ملی به نسبت مسایل استانی در اولویت نمایندگان استان خراسان رضوی قرار دارند و آن‌ها توجه کمتری به مسایل محلی کرده‌اند. هرچند بسیاری از تذکراتی که در قالب مسایل ملی عنوان شده‌اند، هم‌چون تذکرهای مرتبط با مساله معیشت مردم، درد مردم استان خراسان رضوی نیز هستند. با این وجود، می‌توان گفت نمایندگان استان خراسان رضوی در تذکر به مسوولان اجرایی، کم‌ترین توجه را به چالش‌های پنج‌گانه استان داشته‌اند.

بحران جمعیت و فرزندآوری، بازنشستگان، امنیت شغلی فعالان فرهنگی، مسکن، کاهش ارزش پول ملی، هزینه‌کرد منابع ارزی ۴۲۰۰ تومانی، مشکلات ورزش و جوانان، مجهز نبودن شرق کشور به رادار و نابسامانی جاده‌ها و مشکلات دام‌داران و کشاورزان از مهم‌ترین موضوعاتی هستند که نمایندگان با تذکر به مسوولان اجرایی کشور، پی‌گیری کرده‌اند.

تذکر تک تک نمایندگان استان به مسوولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای «امیرحسین قاضی‌زاده»، نماینده مشهد خطاب به:

تذکرهای «نصرالله پژمانفر»، نماینده مشهد خطاب به:

 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
 • – نحوه تعیین زنان واجد شرایط دریافت اقلام پیش‌گیری از بارداری و خدمات مراقبت باروری ویژه و منبع علمی‌توزیع این اقلام
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
 • -لزوم توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی با اولویت کتاب‌خانه‌های روستایی در مناطق کم‌تر توسعه یافته بر اساس طرح آمایش سرزمینی و نیازهای منطقه
 •        – لزوم حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و امنیت شغلی اصحاب فرهنگ و هنر و مطبوعات در راستای اقدامات مشخص شده برنامه ششم توسعه
 • وزیر راه و شهرسازی:
 • -لزوم توسعه زیرساخت‌های ترانزیت و افزایش ظرفیت ریلی به کشورهای آسیای میانه و ترکمنستان
 • – علت اجرايی نشدن «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» و اجرايی نشدن «ماليات بر خانه‌های خالی چيست
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
 • -لزوم تعیین تکلیف این که چرا سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار در سال گذشته رتبه اول شکایت مردم به دیوان عدالت اداری را داشته‌اند
 • -لزوم تسری قانون فوق‌العاده خاص کارمندان سازمان‌های پزشکی قانونی کشور و انتقال خون ایران به کارمندان سازمان دام‌پزشکی و سازمان زندان‌ها
 • -لزوم پرداخت حق بیمه بی‌کاری توسط سازمان تامین اجتماعی با داشتن شش ماه سابقه پرداخت بیمه با توجه به ابطال شرط اشتغال یک‌ساله توسط دیوان عدالت اداری
 • رییس جمهوری:
 • -لزوم اجرای تبصره ۱۴ لایحه بودجه در سال ۱۳۹۹ در جهت کاهش فقر مطلق خانواده‌های تحت حمایت «کمیته امداد امام خمینی» و علت واگذاری شرکت‌های دولتی به سازمان تامین اجتماعی برخلاف بند ۴ ماده ۶ «قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» و علت طراحی لوگوی جدید سازمان ثبت احوال با الگوی آسیب‌زای کم فرزندی و تک فرزندی که در مغایرت با سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر جمهوری اسلامی است
 • -لزوم برنامه‌ریزی برای ارایه تسهیلات ودیعه مسکن
 • – علت عمل نکردن دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به بند ۶ تبصره ۱۹ قانون برنامه و بودجه چیست
 • – لزوم تجدیدنظر در اقدامات مخالف قانون اساسی، برنامه ششم و سیاست‌های کلی خانواده، به ویژه در حوزه دریافت وام ازدواج
 • – لزوم اجرای ماده ۴۸ «قانون جامع خدمات ايثارگران» در خصوص استخدام و جايگزينی يك فرزند به جای پدر هنگام بازنشستگی
 • -لزوم رعايت مفاد سياست‌های کلی جمعيت و ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم در بخش مربوط به اعطای مشروط يارانه به مواليد جديد در قانون بودجه ۱۳۹۹
 • نگاه به بیرون برای حل مشکلات درونی کشور دیگر کافی است و باید راه‌کاری برای مسایل داخلی اندیشید. مشکلات کمر مردم را شکسته و گرانی مسکن و سایر اقلام مصرفی و سرمایه‌ای مردم را دچار مشکل کرده‌اند. حتی زندگی در حاشیه شهرها نیز سخت شده است. باید این رهاشدگی و بی‌تدبیری را متوقف کرد
 • – علت عدم پرداخت مقرری بی‌کاری به بی‌کار شده‌های ناشی از کرونا با توجه به برداشت پنج هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی چیست
 • وزیر ورزش و جوانان:
 • -علت معرفی یک شرکت گم‌نام توسط وزیر ورزش در قرارداد «مارک ویلموتس»
 • وزیر نیرو:
 • -لزوم پاسخ‌گویی در خصوص رویکرد و اقدامات انجام شده در حوزه آسیب‌های وارد شده به کشور در اثر وقوع سیل
 • وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:
 • -لزوم رسیدگی و نظارت بر افزایش قیمت و کاهش حجم بسته‌های اینترنت
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
 • -لزوم ارایه راه‌کار جدی در خصوص ممیزی کتاب و مسایل فرهنگی
 • -علت عملکرد ضعيف و گزينشي وزارت ارشاد در حمايت از هنرمندان رسانه‌های دیداری و شنیداری چيست
 • – علت عدم انجام تمهیدات لازم برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی با اولویت کتاب‌خانه‌های روستایی در مناطق کم‌تر توسعه یافته براساس طرح آمایش سرزمین و نیازهای منطقه‌ای با رویکرد تشویق و جذب سرمایه‌گذار خصوصی در تولید کتاب و محصولات فرهنگی
 • – لزوم تعیین متولی در حوزه شعر و ادب فارسی با توجه به واگذاری آن به نهاد غیردولتی
 •  وزیر کشور:
 • -لزوم اصلاح الگوی جدید سازمان ثبت اموال کشور در راستای التزام به سیاست کلی جمعیت ابلاغی رهبری
 • – لزوم رسیدگی به ناهماهنگی استاندار خراسان رضوی با شورای عالی شهرسازی کشور در خصوص طرح پیرامونی بافت حرم رضوی
 • -لزوم رسيدگی به ناهماهنگی استاندار خراسان رضوی با شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در مساله بازنگری طرح بافت پيرامون حرم رضوی
 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -لزوم تسريع در اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان طبق ماده۶۳ برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
 • -لزوم اجرا و ابلاغ دستورالعمل معافيت واحدهای آموزشی دولتی از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز در صورت رعایت الگوی مصرف
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • – لزوم رسیدگی به وضعیت دانشگاه مشهد و حواشی پیش آمده پیرامون حریم فیزیکی این دانشگاه
 • -لزوم تحت پوشش بیمه بی‌کاری قرار گرفتن اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه و صداوسیما
 • -الزام دولت به تخصص اعتبار در چارچوب لوایح سنواتی
 • وزیر دادگستری:
 • -لزوم اهتمام و صیانت از حیثیت و استقلال دستگاه قضایی خراسان رضوی و احقاق حقوق عامه
 • وزیر امور خارجه:
 • -علت عدم رعایت مناسبات مذاکره با مقام دسته سوم امریکا درباره آزادی دانشمندان ایرانی
   
 • تذکرهای «فاطمه رحمانی»، نماینده مشهد خطاب به:
 • رییس جمهوری:
 • -لزوم ابطال مصوبه خلاف سیاست‌های ابلاغی رهبر جمهوری اسلامی مورخ ۱۲خرداد ۱۳۹۹ هیات وزیران درخصوص اختصاص یارانه به موالید و متولدین جدید صرفاً با تایید وزارت تعاون

تذکرهای ،احسان قاضی زاده هاشمی»، نماینده فریمان خطاب به:

 • رییس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی:
 • -علت عدم تخصیص بودجه برای اجرای مصوبات سفر رییس جمهوری درباره تعریض و به‌سازی راه مشهد- سرخس

تذکرهای «‌هاجر چنارانی»، نماینده نیشابور خطاب به:

 • وزیر جهاد کشاورزی:
 • -لزوم بازنگری در طرح اخذ تعرفه از صادرات شیرخشک
 • -در راه توسعه صادرات محصولات کشاورزی اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از افراد ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت اما مشخص نیست آن را در چه بخشی هزینه کرده‌اند. از سوی دیگر اختصاص ارز دولتی به منظور واردات کود فسفات و پتاسه متوقف شده است وزیر جهاد کشاورزی:
 • -هرچه سریع‌تر باید «قانون توزیع عادلانه آب» را بازنگری و به مجلس ارایه کنید زیرا امروز کشاورزان آماده جهش تولید هستند اما نابسامانی در دستورالعمل‌ها متفاوت. صدور قبض جریمه اضافه برداشت آب، کشاورزان را کلافه کرده است. وزیر جهاد کشاورزی ریاست مرکز تحقیقات کشاورزی کشور را برعهده دارد. چرا هنوز کشاورزان باید به صورت سنتی و با بذرهای نامرغوب کشت کنند؟ اگر ارقام پرمحصول با سموم مناسب در کشور توزیع می‌شد، شاهد خروج هشت میلیارد دلار ارز برای ورود دانه‌های روغنی و ذرت نبودیم
 • مشکلات دام‌داران کشور در زمینه کمبود نهاده‌های دامی، خصوصا در شهرستان نیشابور که ۲۵ درصد از دام استان خراسان رضوی را تولید می‌کنند، جدی است. تخصیص سهمیه ویژه‌ای برای دام‌داران شهرستان نیشابور مدنظر قرار بگیرد
 • وزیر ورزش و جوانان:
 • -لزوم نظارت بر تخلفات مالی فدراسیون‌ها و تخصیص اعتبار به فدراسیون‌های ورزشی تیمی و انفرادی
 • -لزوم مشخص کردن معیارهای تخصیص بودجه به فدراسیون‌های ورزشی
 • – لزوم رسیدگی به علت جلوگیری مدیران منتسب به وزیر ورزش از جذب سرمایه
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
 • -باید جامعه آماری کودکان را از نظر میزان تولید آنتی‌بادی ضد کرونا چک می‌کردید تا حداقل براساس نتایج علمی مدارس را بازگشایی کنید
 • وزیر راه و شهرسازی:
 • -علی‌رغم خسارت‌های شدید جانی و مالی پدیده‌های جوی، خصوصا سیل در شمال شرق، کانون زیارتی کشور متاسفانه از نظر امکانات هواشناسی بسیار ضعیف است و در شرق کشور رادار هواشناسی وجود ندارد. اما در غرب بیش از هفت رادار فعال داریم و تعدادی نیز در دست احداث است. در حالی که فرودگاه مشهد روزانه بیش از ۲۷۰ پرواز داخلی دارد
 • وزیر نیرو:
 • -در زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه توسعه شبکه تصفیه‌خانه فاضلاب، خصوصا فاضلاب شهر نیشابور که در اختیار وزارت نیرو است، متاسفانه تعدادی از مدیران بازنشسته و بازخرید شده وزارت‌خانه در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان که دارای سابقه عملکرد بدی هستند، وجود دارند. این افراد قصد دارند به هر قیمتی با حضور خود، طرح مذکور را به نابودی بکشانند. وزیر نیرو باید مراقب این مافیا باشد
 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -در خصوص عدم اجرای «قانون خدمات مدیریت کشوری» و «طرح هم‌سان سازی بازنشستگان» نسبت به شاغلین توضیح دهید. اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان، بی‌ارزشی بیمه تکمیلی فرهنگیان بازنشسته، جایگزینی فرزندان فرهنگیان به جای پدران و مادران بازنشسته و پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان باید در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد. سرباز معلمان، حق التدریسان، نهضتی‌ها، خرید خدمتی‌ها، مربیان پیش دبستانی در امتیازات لحاظ نمی‌شوند
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
 • -یکی از بهترین مصوبات تاریخ مجلس ایران، تصویب «قانون منع به کارگیری بازنشستگان» در مجلس دهم بود اما متاسفانه اکثر بازنشستگان در هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی به کارگیری شده‌اند. در کشور برای جوانان انگیزه‌ای باقی نمانده است. درخواست تعیین تکلیف بازنشستگان را داریم

تذکرهای «احسان ارکانی»، نماینده نیشابور خطاب به:

 • دولت:
 • – امروز حرف مردم در رابطه با فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی است. در حوزه مسکن، خودرو و ارز شاهد از هم‌گسیختگی هستیم. بازار خودرو رها شده است و مردم را به بورس دعوت و ناگهان مردم را در این بازار به حال خود رها می‌کنند. دلار با نرخ سه هزار تومان تحویل دولت کنونی داده شد و امروز نرخ آن به ۳۰ هزار تومان رسیده است. داشتن مسکن نیز به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است. مردم در این همه فشار مچاله شده و گلایه دارند لذا باید صحبت آن‌ها شنیده شود. آقای روحانی قرنطینه است، از این رو رییس مجلس باید با دولت و نابسامانی‌هایش مماشات نکند
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:
 • -لزوم رسیدگی به مخالفت ستاد آمایش وزارت علوم با ایجاد مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه نیشابور در سال جاری
 • -لزوم معرفی زمین ارزان قیمت و تامین زمین طرح‌های مسکن ملی در نیشابور
 • -علت عدم اقدام جدی به منظور پیش‌بینی سازوکار لازم برای پوشش خطرات افزایش سالانه ۱۰ درصدی نرخ ارز در بودجه سنواتی چیست
 • -درباره تسریع در اجرای استقلال هیات امنای دانشگاه‌های نیشابور، تربت حیدریه و گناباد از دانشگاه فردوسی مشهد
 •  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
 • -لزوم رسیدگی به نقض «قانون کار» و سیاست‌های سه جانبه‌گرایی وزارت‌خانه توسط مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی
 • وزیر نفت:
 • -لزوم توسعه جایگاه‌های گاز «سی‌ان‌جی» در شهرستان‌های نیشابور و فیروزه
 • وزیر امور اقتصادی و دارای:
 • -لزوم رسیدگی به مدیریت ضعیف و ناکارآمد در حوزه وظایف اداره کل اقتصاد و دارایی استان خراسان رضوی
 • وزیر جهاد کشاورزی:
 • -علت توزیع غیرکارشناسی اعتبارات احداث بند خاکی در شهرستان فیروزه توسط اداره کل منابع طبیعی استان خراسان رضوی

تذکرهای علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار خطاب به:

 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
 • -لزوم اقدام و نظارت در خصوص افزایش چشم‌گیر قیمت بسته‌های اینترنتی و کاهش حجم آن
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی:
 • -لزوم بخشش سود و جریمه تاخیر تسهیلات بانکی در مشاغل آسیب دیده از کرونا
 • وزیر اقتصاد و امور دارایی:
 • -در خصوص ارایه گزارش در رابطه با کاهش هزینه‌های جاری و افزایش سطح بهره‌وری

تذکرهای «بهروز محبی نجم‌آبادی»، نماینده سبزوار خطاب به:

 • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
 • -موضوع الزام مردم به جبران خسارت ناشی از سرقت سیم‌ها و کابل‌های مخابرات چیست
 • دولت:
 • -امروز نگاه باید به ریزش بورس و وضعیت معیشتی مردم به مانند حوادث غیرمترقبه باشد. توقع این است که تصمیمات در حوزه اقتصاد به مانند مقابله با حوادث غیرمترقبه، مثل سیل و زلزله باشد. دولت جمهوری اسلامی ایران یکی از ثروتمندترین دولت‌های دنیا است و همه مردم باید از یارانه بهره‌مند شوند. 
 • وزیر راه و شهرسازی:
 • -لزوم متناسب سازی وام روستایی با توجه به گرانی اخیر ساخت و ساز
 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -علت انتقال معلمین حوزه انتخابیه سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن به نقاط دیگر استان
 • وزیر جهاد کشاورزی:
 • -لزوم رسیدگی به ضرر و زیان مرغ‌داران به دلیل کاهش قیمت و افزایش نابسامان نهاده‌ها
 • وزیر میراث فرهنگی، گردش‌گری و صنایع دستی:
 • -لزوم اجرای ماده ۲ «قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران و فعالان صنایع دستی»

تذکرهای محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه خطاب به:

تذکرهای جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده تربت جام خطاب به:

 • وزیر نیرو:
 • -علت عدم تامین و تخصیص اعتبارات لازم برای آب‌رسانی به روستاهای تربت‌جام، تایباد و باخرز
 • وزیر جهاد کشاورزی:
 • -تسریع در پرداخت مطالبات زعفران کاران منطقه
 • وزیر راه و شهرسازی:
 • -تسریع در تامین اعتبارات عمرانی باند دوم جاده‌های حوزه انتخابیه و کمبود شدید اعتبارات راه‌سازی در شهرستان‌های مذکور

تذکرهای حسین عباس‌زاده امامی، نماینده چناران خطاب به:

 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

کارگران ساختمانی یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند که با سختی تمام کار می‌کنند اما شغل آن‌ها در زمره مشاغل سخت و زیان آور قرار نگرفته است و از مزایای این بخش بهره‌مند نمی‌شوند. تعیین بیمه بازنشستگان کارگران ساختمانی به طور ناعادلانه ۳۵ سال تعیین شده که نیازمند اصلاح قانون است. هم‌چنین سازمان تامین اجتماعی علی‌رغم دریافت ۳۰ درصد حق بیمه، نه تنها بیمه بی‌کاری به آن‌ها پرداخت نمی‌کند بلکه اگر در ساختمان‌های فاقد پروانه یا تعمیرات جزیی یا حین تردد به محل کار دچار حادثه شوند، به آن‌ها غرامت حوادث ناشی از کار پرداخت نمی‌شود. این در حالی است که این شغل دارای بیشترین حوادث است. دولت با بی‌تدبیری تمام، هزینه صدور کارت مهارت کارگران ساختمانی که تاکنون پنج هزار تومان بوده است را به ۱۰ برابر افزایش و هزینه ثبت نام آن‌ها که دو هزار تومان بوده را به ۱۰۸ هزار تومان افزایش داده است و برای هزینه آزمون که قبلا دریافت نمی‌شد، ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند

تذکرهای «جواد نیک‌بین»، نماینده کاشمر خطاب به:

 • وزیر نفت:
 • -لزوم متناسب‌سازی جایگاه سی‌ان‌جی با خودروهای گازسوز کشور 
 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -لزوم بازنگری در شیوه تصمیم‌گیری در آموزش و پرورش و رسیدگی به مطالبه عمومی نسبت به شروع سال تحصیلی جدید. هم‌چنین علت واگذاری بدون مجوز مدارس دولتی تحت عنوان خرید خدماتی چیست؟ چرا سرانه دانش آموزان واریز نمی‌شود یا درصد ناچیزی از آن با تاخیر طولانی پرداخت می‌شود
 • وزیر اقتصاد:
 • -چرا دولت علی‌رغم هدف‌گذاری در ماده ۲۲ برنامه ششم توسعه، بر شاخص رقابت‌پذیری در منطقه به جایگاه سوم نرسیده است
 • رییس جمهوری:
 • -لزوم انجام تعهدات خدمات شهری در بخش تجهیز ناوگان و یارانه حمل و نقل. دولت باید پاسخ‌گو باشد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به چه کسانی اختصاص می‌یابد 
 • وزارت جهاد کشاورزی:
 • -دولت می‌خواهد از مصرف کننده و تولیدکننده حمایت کند یا دلالان؟ شیر برای دام‌داران بیش از پنج هزار تومان هزینه دارد اما باید به قیمت سه هزار تومان آن را بفروشند. هم‌چنین در حالی قیمت انواع کود در کشور ۵۰۰ درصد افزایش یافته و هم‌چنین خرید تضمینی گندم در سال۱۳۹۸-۱۳۹۹ حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است که همین گندم در عراق شش‌هزار و ۵۰۰ تومان و در افغانستان شش هزار و ۴۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود. لذا طبیعی است که تولیدکنندگان به جای تولید محصولات ضروری، به سمت تولید محصولات مزیت‌دار هم‌چون پسته و زعفران بروند. چرا صادرات شیر خشک در کشور ممنوع است؟ اگر شیر خشک صادر شود، قیمت شیر بالا می‌رود و در ادامه، دام‌داران جزء سود خواهند برد و اگر آن‌ها سود ببرند، مافیای دام ضرر می‌کند. در دو ماه نخست سال جاری، دو میلیون تن گندم به ارزش ۴۸۳ میلیون دلار وارد کشور شده است. اگر با ارز ۱۵ هزار تومانی محاسبه شود، هر کیلو از این گندم وارداتی ۴۲۰۰ تومان قیمت می‌خورد. اما گندم داخل کشور را به قیمت ۲۲۰۰ تومان می‌خریم و این یعنی مرغ همسایه غاز است
 • وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
 • -چرا وزارت کار از کارگران دفاع نمی‌کند؟ این در حالی است که عده زیادی هنوز سهام عدالت دریافت نکرده‌اند و دولت با متقاضیان سهام عدالت همکاری نمی‌کند

تذکرهای علی آذری، نماینده قوچان خطاب به:

 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -علت نادیده گرفتن جان و سلامت دانش‌آموزان و معلمان برخلاف اصل ۲۲ قانون اساسی چیست
 • رییس جمهوری:
 • -علت بی توجهی به اصل‌های ۳ و ۳۰ قانون اساسی درباره لزوم تامین وسایل آموزشی رایگان در دوران کرونا
 • وزیر ورزش و جوانان:
 • -علت بی توجهی به اصالت کشتی با چوخه قوچان و فاروج
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
 • -لزوم تسریع در تکمیل طرح فرهنگی هنری شهرستان‌های قوچان و فاروج و توجه به آینده هنرمندان و مفاخر فرهنگی و هنری
 • وزیر آموزش و پرورش:
 • -درباره علت تعیین تکلیف نیروهای قراردادی وکار معین استان خراسان رضوی در آموزش و پرورش

تذکرهای «محمد صفایی دلویی»، نماینده گناباد خطاب به:

 • وزیر جهاد کشاورزی:
 • واردات خوراک دام طیور باید به استان‌ها واگذار و این حوزه از انحصار خارج شود. در شرایط کنونی، ۲۰ تا ۳۰ درصد نهاده‌ه‌ا به تولیدکنندگان واگذار نشده‌اند ولی این بخش قیمت‌گذاری می‌شود و این مساله موجب افزایش فشار بر تولیدکنندگان شده است. از این رو باید خوراک دام و طیور به همه تولیدکنندگان واگذار و بعد بر مبنای آن قیمت‌گذاری انجام شود
 • -لزوم منع واردات کره و صدور مجوز برای صادرات شیرخشک. براساس گزارش‌های جهانی، سه شرکت «میهن»، «کاله» و «شکلی» به دلیل این که هر تن از این محصول را هزار و ۷۳۹ دلار در داخل کشور گران‌تر فروخته‌اند، در طول هفت سال اخیر از این حوزه به ۳۲۲ میلیون دلار سود رسیده‌اند
 • وزارت صنعت، معدن و تجارت:
 • -وزارت صمت باید جلوی افزایش افسارگسیخته محصولات پتروشیمی‌را بگیرد زیرا این مساله به دلیل افزایش و گرانی تولید، فشار زیادی را به مردم وارد خواهد کرد. هم‌چنین دولت باید از افزایش قیمت فولاد جلوگیری کند

سوال نمایندگان از وزرای دولت روحانی

طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، وزیری برای پاسخ‌گویی به سوال نمایندگان استان خراسان رضوی در صحن علنی مجلس حاضر نشده است. اما نتایج پی‌گیری دو سوال نمایندگان سبزوار و نیشابور در «کمیسیون اجتماعی» از وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز آموزش و پرورش ادامه دارد. وزرا در اولین جلسه حضور در کمیسیون، موفق به اقناع پرسش‌گران نشده‌اند. 

سوال علی‌اصغر عنابستانی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص سرانه خانوارها در سبد «بیمه سلامت»، در کمیسیون اجتماعی مطرح شد اما پاسخ‌های وزیر برای نماینده سبزوار قانع کننده نبود. لذا قرار شد یک ماه فرصت داده شود تا هماهنگی بیشتری در این زمینه انجام دهند.

سوال هاجر چنارانی، نماینده نیشابور و چهار نفر دیگر از نمایندگان مجلس از وزیر آموزش و پرورش نیز در خصوص مسایل مرتبط با منابع انسانی و وضعیت معلمان حق‌‎التدریسی، خرید خدمت و نیروهای فعال در مدارس غیرانتفاعی و نیز رفاه معلمان در کشور، در کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفتند و به دلیل قانع نشدن نمایندگان، سوال برای بررسی بیشتر به کمیته‌های تخصص ارجاع شد. چنان‌چه در کمیته‌ها نیز پاسخ قانع کننده ارایه نشود، سوال به صحن علنی مجلس می‌رود. 

وزرای دولت روحانی هم‌چنین برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس حضور یافتند ولی اطلاعاتی از سوال و نتیجه پی‌گیری‌ها در دست نیست. حضور وزرا در مجلس این گونه گزارش شده است:

 • حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی به منظور پاسخ‌گویی به سوالات نصراله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات (دو سوال)
 • حضور وزیر کشور در کمیسیون امور داخلی و شوراها به منظور پاسخ‌گویی به سوال نصراله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات
 • حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در کمیسیون فرهنگی به منظور پاسخ‌گویی به سوال نصراله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات
 • حضور وزیر کشور در کمیسیون امور داخلی و شوراها به منظور پاسخ‌گویی به سوال هاجر چنارانی، نماینده نیشابور و فیروزه
 • حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی به منظور پاسخ‌گویی به سوالات ‌هاجر چنارانی، نماینده نیشابور و فیروزه (سه سوال)
 • حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی در کمیسیون اقتصادی به منظور پاسخ‌گویی به سوال هاجر چنارانی، نماینده نیشابور و فیروزه
 • حضور وزیر کشور در کمیسیون امور داخلی و شوراها به منظور پاسخ‌گویی به سوال احسان ارکانی، نماینده نیشابور و فیروزه
 • حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی به منظور پاسخ‌گویی به سوال احسان ارکانی، نماینده نیشابور و فیروزه
 • حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در کمیسیون آموزش و تحقیقات به منظور پاسخ‌گویی به سوال احسان ارکانی، نماینده نیشابور و فیروزه
 • حضور وزیر اقتصاد و دارایی در کمیسیون اقتصادی به منظور پاسخگویی به سوال علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار؛
 • حضور وزیر اقتصاد و دارایی در کمیسیون اقتصادی به منظور پاسخ‌گویی به سوال محمد صفایی دلویی، نماینده گناباد

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که نمایندگان استان خراسان رضوی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰ تا۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند)، توجه ویژه‌ای به چالش‌های استانی نداشته‌اند. 

از پنج چالش استان، تنها چالش اقتصاد و معیشت در نطق‌ها و تذکرهای نمایندگان به طور جد پی‌گیری شده است و آن‌ها به چهار چالش دیگر استان، یعنی بحران‌های سیاسی-امنیتی، حاشیه‌نشینی، آسیب‌های اجتماعی و خشک‌سالی و بحران آن توجه چندانی نشان نداده‌اند.

یافته‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که غلبه دیدگاه جناحی و سیاسی نمایندگان استان، وجه غالب فعالیت‌های آن‌ها بوده است. انتقادهای تند علیه دولت حسن روحانی، محور فعالیت‌های تعدادی از نمایندگان استان بوده به طوری که اعضای مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی را به یکی از کانون‌های مخالف دولت در مجلس یازدهم تبدیل کرده است. 

تلاش نمایندگان استان علیه حقوق مردم

برخی از تلاش‌های نمایندگان استان خراسان رضوی را می‌توان «تلاش‌های نمایندگان استان علیه مردم» خطاب کرد؛ تلاش‌هایی که نتیجه آن‌ها، اعمال فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم است. این تلاش‌‌ها در راستای حمایت از سیاست‌های ویران‌گر در حوزه اقتصاد ایران، قابل تجزیه و تحلیل هستند:

۱- نفی مذاکره با امریکا و خروج از برجام

نفی هرگونه مذاکره با امریکا، تاکید بر ضرورت خروج از برجام و برچیدن بساط نگاه به غرب برای حل مشکلات کشور، در نطق‌ها و تذکرات تعدادی از نمایندگان استان خراسان رضوی مشهود است. آن‌ها به دنبال تنش‌زدایی در روابط بین‌الملل و حل بحران‌های دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی نبوده‌اند بلکه تلاش این نمایندگان، ملزم کردن دولت به تغییر رویه در عرصه بین‌المللی و قرار دادن استراتژی «مقاومت» در سرلوحه برنامه‌های وزارت امور خارجه بوده است. حمایت محض از سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی و انتقاد از تلاش‌های متفاوت دولت، محور فعالیت نمایندگان استان خراسان رضوی و البته محور فعالیت مجلس یازدهم تا کنون بوده است.

۲- فرزندآوری و سیاست‌های جمعیتی

فرزند بیشتر، زندگی بهتر! این گزاره در شرایطی که صدای نمایندگان مجلس از بحران معیشت در ایران گوش فلک را کر کرده، نامانوس‌ترین صدایی است که از مجلس یازدهم شنیده می‌شود. نمایندگان استان خراسان رضوی در عین حال که تندترین انتقادها را نسبت به وضعیت معیشتی مردم و فقر مطلق آن‌ها نثار دولت می‌کنند، رییس جمهوری را برای سیاست‌های کنترل جمعیت مورد نکوهش قرار داده و معترض هستند که چرا دولت مردم را به فرزندآوری تشویق نمی‌کند. 

نصرالله پژمانفر به رییس جمهوری تذکر داده است: «علت طراحی لوگوی جدید سازمان ثبت احوال با الگوی آسیب‌زای کم فرزندی و تک فرزندی که در مغایرت با سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری است، چیست؟»
او از وزیر بهداشت خواسته است در مورد نحوه تعیین زنان واجد شرایط دریافت اقلام پیش‌گیری از بارداری و خدمات مراقبت باروری ویژه و نیز منبع علمی‌توزیع این اقلام توضیح دهد. چرا که معتقد است وزارت بهداشت بدون رعایت سیاست‌های فرزندآوری، اقلام پیش‌گیری از بارداری را در اختیار زنان قرار می‌دهد.
«فاطمه رحمانی»، دیگر نماینده مشهد در تنها تذکر خود به مسوولان اجرایی در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، به رییس جمهوری تذکر داده که چرا اختصاص یارانه به متولدین جدید مشروط به تایید وزارت تعاون شده است؟
او معترض است چرا دولت پرداخت یارانه را به اطفال تازه متولد شده را مشروط کرده است.

همه این تذکرات و فشارها به دولت برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری در حالی انجامک شده‌اند که همین مجلس بیشترین اعتراف را در خصوص کاهش قدرت خرید مردم، افزایش فقر و فلاکت و بی‌کاری در ۱۰۰ روز اول کار خود داشته است.

تنها نماینده حامی زنان و اقلیت‌ها

از میان ۱۸ نماینده استان خراسان رضوی، تنها یک نماینده در طول ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم در نطق خود در صحن علنی مجلس از حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی دفاع و نسبت به تبعیض‌های موجود اعتراض کرده است.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده تربت جام، تنهاکسی بوده که با اشاره به ضرورت اصلاح «قانون انتخابات»، خواستار رفع تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های مذهبی شده است.
او گفته است: «در قانون انتخابات ریاست جمهوری، ۵۰ درصد شهروندان که زنان هستند، نادیده گرفته شده‌اند. در حالی که کار امروز کار یدی نبوده و کار فکری است و هیچ زنی ضعیف‌تر از مردان در جهان نیست که ما آن‌ها را حذف کرده‌ایم.»
رحیمی جهان آبادی افزوده است: «زنان در مجلس حضور دارند و هیچ زنی از مردی در مجلس به لحاظ فکری ضعیف‌تر نیست. میلیون‌ها اهل سنت ایران از انتخابات ریاست جمهوری حذف شده‌اند و دلیل آن مشخص نیست. شایسته سالاری مذهب نمی‌شناسد.»

او تنها نماینده اصلاح‌طلب مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس یازدهم است.

عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان خراسان رضوی نشان می‌دهد که رویکرد سیاسی و جناحی بر فعالیت نمایندگان این استان سایه‌ انداخته است. آن‌ها کمترین توجه را به چالش‌های اصلی و محوری استان خراسان رضوی داشته‌ و بیشتر درگیر انتقاد از دولت بوده‌اند بی‌آن که راه‌کاری برای برون‌رفت از وضع موجود ارایه کنند.
مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی تا این جای کار نشان داده یکی از مهم‌ترین کانون‌های مخالف دولت در مجلس یازدهم است.

منبع: ایران‌وایر