گزارش عملکرد نمایندگان استان قزوین در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

گزارش عملکرد نمایندگان استان قزوین در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم

نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فارغ از روزهایی که صرف بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی کرده، ۱۰۰ روز اول این دوره را پشت سرگذاشته‌اند. آن‌ها در این مدت چه‌قدر چالش‌های استانی را مورد توجه قرار داده‌اند؟ مواضع و اظهارات آن‌ها تا چه میزان در پی پاسخ به خواست مردم بوده‌ و در چه جاهایی، اقداماتی علیه منافع مردم در دستور کار قرار داده‌اند.

گزارش پیش رو، ارزیابی «ایران‌وایر» از عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان قزوین در مجلس یازدهم است.

۵چالش اصلی استان قزوین

بنا بر تحقیق کارشناسان «ایران‌وایر»، پنج اولویت اصلی استان قزوین به این شرح است:

 بازتاب چالش‌های استانی در فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان استان قزوین

۱- نطق‌های پارلمانی نمایندگان استان قزوین

 چهار نماینده استان قزوین («فاطمه محمدبیگی» و «لطف‌الله سیاهکلی» نماینده‌های قزوین، «رجب رحمانی» نماینده تاکستان و «روح‌الله عباسپور» نماینده بویین زهرا) در مجلس یازدهم با پنج چالش عمده استانی روبه‌رو بوده و هستند: 

 • اقتصاد و معیشت
 • بحران آب
 • فساد سازمان یافته
 • مشکلات شهری
 • بلایای طبیعی

این چالش‌ها، زندگی را برای مردم استان دشوار کرده و بر مشقت‌های آن‌ها افزوده‌اند.
بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند از چهار نماینده استان، هیچ‌کدام طی سه چهار ماه گذشته فرصت نطق در صحن علنی مجلس را نیافته‌اند. بنابراین، اظهار نظری از آن‌ها در صحن علنی در خصوص مسایل ملی یا استانی ثبت نشده است که بتوان براساس آن‌ها به دغدغه‌های این نماینده‌ها پی برد.

۲- تذکر نمایندگان استان به مسوولان اجرایی

نماینده‌های استان قزوین طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، حدود ۱۲ تذکر کتبی و شفاهی به مسوولان اجرایی داده‌اند. برخی تذکرهای فردی و برخی جمعی داده شده‌اند و نگاه ملی و استانی در این تذکرها وجود دارد. تذکری از سوی مجمع نمایندگان استان که نشان دهنده حرکت دسته جمعی برای پی‌گیری مشکلات سطح استان باشد، یافت نشد.

«نصرالله پژمانفر»، نماینده مشهد با هشت تذکر به رییس جمهوری و وزرا، بیشترین تذکر را داده و از روح‌الله عباسپور، نماینده بویین زهرا تذکری به مسوولان اجرایی ثبت نشده است. از ۱۲ تذکر نمایندگان استان، شش تذکر جنبه ملی و شش تذکر جنبه استانی و محلی داشته‌اند که نشان می‌دهند مسایل ملی و استانی به یک میزان در اولویت نمایندگان استان قزوین قرار داشته‌اند.

مسایل حوزه کشاورزی، قرارداد میلیاردی مربی تیم ملی فوتبال ایران، حقوق معلولان، آتش‌سوزی جنگل‌ها و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی استان مهم‌ترین موضوعات مورد توجه نمایندگان استان قزوین قرار داشته‌اند. حال آن که این استان با چالش‌های مهمی هم‌چون اقتصاد و معیشت، بحران آب، فساد سازمان یافته، مشکلات شهری و بلایای طبیعی روبه‌رو بوده و جز تذکری نسبت به آتش سوزی جنگل‌ها، آن‌ها به هیچ‌کدام از چالش‌های اصلی استان توجه نداشته‌اند.

تذکر تک تک نمایندگان استان قزوین به مسوولان اجرایی کشور به این شرح است:

تذکرهای فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین خطاب به:

 • وزیر جهاد کشاورزی: 
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
  • علت پرداخت دو و نیم میلیون دلار هزینه پرداخت قرارداد مربی خارجی توسط «شرکت شستا».
 • رییس‌جمهوری: 
  • ضرورت حمایت و اعطای مجوز به تشکل‌های صنفی جهت واردات و لزوم تخصیص به موقع ارز و تسریع در صدور حواله و بارگیری‌ها و اختصاص یارانه.
  • لزوم تسریع در ایجاد تمهیدات برای اجرای «قانون حمایت از حقوق معلولان».
  • لزوم اقدام در خصوص اختصاص فرد رد صلاحیت شده، خانم «شهیندخت مولاوردی در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان.
 • وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
  • لزوم بهره‌برداری از تنها هواپیمای آتش‌نشان سنگین کشور در آتش سوزی‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع کشور.
 • وزیر راه و شهرسازی:
  • لزوم توقف قطارهای مسافربری در ایستگاه راه آهن دامغان.

تذکرهای لطف‌الله سیاهکلی، نماینده قزوین خطاب به:

 • وزیر جهاد کشاورزی:
  • پیرامون لزوم مدیریت حل مسایل موجود در حوزه کشاورزی در استان قزوین.

تذکرهای رجب رحمانی، نماینده تاکستان خطاب به:

 • وزیر بهداشت و درمان:
  • لزوم تکمیل کادر پزشکان متخصص و تجهیز بیمارستان علوم پزشکی تاکستان.
 • رییس جمهوری و وزرای اقتصاد، خارجه و کشاورزی
 • رییس جمهوری و وزرای جهاد کشاورزی و امور اقتصادی و دارایی و سرپرست وزارت صمت:
  • لزوم رفع مشکلات کشاورزان و خرید کشمش کشاورزان استان‌های دارای تاکستان.

سوال نمایندگان از وزرای دولت روحانی

طی ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم، وزیری برای پاسخ‌گویی به سوال نمایندگان استان قزوین در صحن علنی مجلس و یا کمیسیون‌های تخصصی حاضر نشده است که نشان می‌دهد آن‌ها هیچ سوالی از وزرا مطرح نکرده‌اند. برگزاری نشست دسته جمعی توسط نمایندگان استان با وزیر راه و شهرسازی و تاکید بر ضرورت تسریع در واگذاری ۶۷۰ واحد مسکونی نیمه‌ کاره به معلولان استان قزوین و نیز برگزاری نشست با رییس ستاد ملی مبارزه با بحران‌های طبیعی و تقاضای بودجه ۳۰ میلیارد تومانی برای مقابله با بحران‌های استان قزوین که مورد موافقت او نیز قرار گرفت، تنها فعالیت‌های دسته جمعی مجمع نمایندگان استان قزوین است که ثبت شده است.

تجزیه و تحلیل اقدامات استانی نمایندگان در ۱۰۰ روز اول

بررسی‌های «ایران‌وایر» نشان می‌دهند که نمایندگان استان قزوین در ۱۰۰ روز اول مجلس یازدهم (منهای ۲۰ تا۳۰ روز اول که در حال بررسی اعتبارنامه‌ها و تشکیل کمیسیون‌ها بودند)، توجه ویژه‌ای به چالش‌های استانی نداشته‌اند. 

از پنج چالش استان، تنها چالش بلایای طبیعی در تذکرهای نمایندگان استان و تماس با مسوولان اجرایی پی‌گیری شده است و آن‌ها به چهار چالش دیگر استان، یعنی اقتصاد و معیشت، بحران آب، فساد سازمان یافته ومشکلات شهری توجه چندانی نشان نداده‌اند. 

تنها نماینده زن استان علیه زنان

از تنها نماینده زن استان قزوین در مجلس یازدهم، یعنی فاطمه محمدبیگی، هیچ نطق، تذکر و سوالی از مسوولان اجرایی در خصوص مسایل زنان و پی‌گیری حقوق آن‌ها ثبت نشده است. تنها تذکر او که به مساله زنان برمی‌گردد، اعتراض به رییس جمهوری در خصوص تداوم عضویت خانم مولاوردی در شورای فرهنگی اجتماعی زنان بوده است؛ اقدامی که باید آن را علیه زنان دانست.

بررسی عملکرد ۱۰۰ روزه نمایندگان استان قزوین نشان می‌دهد که آن‌ها از کم کارترین نمایندگان مجلس یازدهم در ۱۰۰ روز اول کار این مجلس بوده‌اند؛ نه نطقی از آن‌ها ثبت شده است و نه سوالی از وزرا. در مجموع، آن‌ها تنها ۱۲ تذکر به رییس جمهوری و وزرا داده‌اند که تنها شش تذکر آن به مسایل استان قزوین اختصاص داشته و از این شش تذکر نیز پنج مورد در خصوص مسایل حوزه کشاورزی استان بوده است. گویی تنها مشکل استان قزوین به مسایل کشاورزی و کشاورزان محدود می‌شود.

منبع: ایران‌وایر